Malijka čekala sedm dětí, nakonec porodila rekordní devaterčata
Halima Cisséová ze západoafrického Mali původně podle informací lékařů prožívala těhotenství se sedmerčaty. Po císařském řezu, kvůli kterému musela mladá Malijka cestovat do Maroka, přivedla na svět nakonec celkem devět dětí.
Rekordních devět dětí se v úterý narodilo ženě ze západoafrického Mali, u které lékaři původně předvídali sedmerčata. Oznámily to malijské úřady, podle kterých je nová matka i její potomci v pořádku, napsala ve středu agentura AFP.
Těhotenství Halimy Cisséové fascinovalo Mali i nejvyšší patra tamní politiky. Když lékaři v březnu oznámili, že Cisséová potřebuje speciální péči, úřady jí zařídily převoz do nemocnice v Maroku, kde žena děti přivedla na svět císařským řezem.
"Novorozencům (pěti holčičkám a čtyřem chlapečkům) i matce se zatím daří dobře," uvedla malijská ministryně zdravotnictví Fanta Sibyová.
Očekávalo se, že Cisséová porodí sedm dětí. Tolik jich na ultrazvuku našli lékaři v Maroku i Mali, uvedlo ministerstvo v prohlášení.
Une malienne de la ville de Tombouctou a accouché 9 nouveau-nés au Maroc ce mardi 4 mai.
— Mbonitegeka YHWH yirʾe🇧🇮 (@mjehovaj) May 5, 2021
La jeune malienne du nom de Halima Cissé a donnée de naissance, par césarienne, à cinq filles et quatre garçons.
Les bébés et la mére se portent bien, selon le ministère de la santé Malienne pic.twitter.com/zxcIkbqvc6
Mluvčí marockého ministerstva zdravotnictví AFP sdělil, že o takovém porodu nemá žádné informace.
Devaterčata jsou velmi vzácná. Donošení takového počtu dětí často doprovází komplikace, které nezřídka znamenají, že se ne všechny plně vyvinou, píše agentura Reuters. Devět dětí na svět přivedla v roce 1971 žena v australském Sydney a v roce 1999 další rodička v Malajsii. Žádný z novorozenců však nepřežil. V roce 2009 se Američance Nadye Sulemanové narodila císařským řezem osmerčata. Jednalo se o první případ v historii, kdy přežily všechny děti.