Čau čau okouzlí každého na první pohled svým jedinečným medvídkovským vzhledem. Jedná se však o uzavřeného a introvertního psa, který má rád svůj klid a rozkazům příliš "rozumět nechce". I přesto, že čau čau není žádný sportovec, miluje prostor, proto je přímo jak stvořený pro život na zahrádce.
Vzhled plemene
Charakteristickými rysy plemene čau čau je jeho krásná, hustá srst, která vytváří psovi kolem krku hřívu a jeho modročerný jazyk. V současné době existují dvě varianty: krátkosrstý čau čau, který je velmi vzácný a hrozí jeho vyhynutí a dlouhosrstý čau čau, který je běžně rozšířen. Krycí srst je poměrně hrubá, ale má jemnou podsadu. Barva tohoto plemene může být černá, červená, modrá, krémová, skořicová, světlá až téměř bílá v různých odstínech, nikoliv však s různobarevnými skvrnami.
Čau čau je mohutný, silný pes. Jeho hlava je velká a lebka plochá. Tlama je přiměřeně velká a široká. Uši má toto plemeno poměrně malé, silné a na konci jemně zakulacené, mírně nakloněné k sobě, což psovi dělá zamračený výraz. Oči jsou oválné, tmavé a středně velké. Dalším charakteristickým rysem toho plemene je jeho chůze, která je tzv. chůdovitá. Ocas je nasazený vysoko. Celkový dojem je velmi vznešený.
Čau čau má v kohoutku okolo 46 cm až 56 cm, váha by se měla pohybovat v rozmezí mezi 21 kg až 32kg. Čau čau se dožívá vysokého věku a to v průměru okolo 11 až 12 let.
Povaha
I když je čau čau na první pohled velmi roztomilý medvídek, který svým vzhledem přímo vybízí k pomazlení, jedná se o introvertního psa, který je uzavřený do sebe a jehož důvěru si musíte získat. Pokud se Vám to podaří, budete příjemně překvapení jeho bezmeznou oddaností a láskou. Čau čau je velmi klidné, nedůvěřivé, inteligentní a ostražité plemeno.
Čau čau má silné lovecké pudy, proto je dobré ho v lese a na loukách držet na vodítku. Díky své nezávislé povaze doslova nesnáší příkazy a jakýkoliv způsob omezování. V rodině si vybere pouze jednoho člověka, ke kterému bezmezně přilne, ne nadarmo se říká, že čau čau je "pes jednoho pána".
Charakteristické rysy
- inteligentní
- nezávislé povahy
- introvertního
- oddaný
- nedůvěřivý
- klidný
- ostražitý
Chov
Dle FCI patří čau čau do skupiny V. - Špicové a primitivní plemena, sekce 5 – Asijští špicové a příbuzná plemena (bez pracovní zkoušky). V České republice je oficiální zkratka pro plemeno čau čau CHW. Více informací naleznete např. na webových stránkách http://www.chowclub.webzdarma.cz/ nebo www.chowclub.webzdarma.cz.
Výchova a péče o psa
Péče o srst je poměrně náročná, díky její hustotě a délce se musí pravidelně kartáčovat. U plemene čau čau navíc v letních měsících může docházet k přehřátí, proto je dobré pejsky nenechávat dlouho na slunci, zajistit jim dostatek pitné vody a odpočinek ve stínu. Někteří pejsci navíc mohou trpět určitými nemocemi z přešlechtění.
Pokud si rozhodnete pořídit tohoto chlupatého medvídka domů, nastudujte si pečlivě veškeré možné dostupné informace. Díky své specifické povaze potřebuje při výchově trpělivé, ale důsledné jednání. Mějte na paměti, že s výcvikem a rozkazy u tohoto plemene moc dobře nepochodíte. Máte-li doma i nějaké další domácí zvířátko, je dobré jej seznámit s tímto pejskem již ve štěněčím věku, předejdete tak zbytečným pozdějším komplikacím a potížím.
Ceny štěňat bez průkazu původu se pohybují od 2.000 Kč a výše, ceny štěňat s průkazem původu jsou několikanásobně vyšší. Majitelé těchto chlupatých kuliček však dávají přednost osobní domluvě na ceně.
Historie plemene
Historie plemene čau čau je velmi stará. Plemeno zřejmě pochází z Číny, kde sloužili jako hlídači lam, tahači těžkých nákladů, ale také jako chutný pokrm. Původní plemeno bylo zřejmě krátkosrsté, avšak časem si lidé oblíbili jeho dlouhosrstý typ. V dnešní době je krátkosrstý čau čau vzácný. Ačkoliv se traduje, že čau čau vznikl zkřížením medvěda a vlka, pravda je docela jiná. Čau čau má velmi blízko k dogovitým psům a jeho snad nejbližším příbuzným je čínský šarpej. Do Evropy byli tito psi dovezeni v 18. století. A o pár let později byl v Anglii založen první klub chovatelů plemene čau čau. Původní čau čau byli velmi odlišní od dnešních.
Podobná plemena
Laponský pes
Šiba Inu