reklama

Casablanca je kultovním americkým filmem, který v roce 1942 natočil režisér Michael Curtiz.
Již ve své době zaznamenal obrovský ohlas, především kvůli nezvyklé emocionální síle. Stal se v pořadí čtvrtým známým hollywoodským filmem zamířeným proti nacistickému Německu. Situaci uprchlíků na rozdíl od ostatních zachycuje jako drama. Ve filmu však nechybí ani humorné pasáže. Ústředním motivem je nenaplněná láska a také válka, která určuje lidské osudy. Dodnes je snímek považován za jednu z nejzdařilejších romancí všech dob.

Vedle excelentního hereckého výkonu je oceňována i strhující režie nebo jiskřivý scénář. Přestože se celý film odehrává pouze v jednom městě, nabízí poutavé prostředí, osobité postavy, dramatické scény i napínavé finále. Melodramatický příběh, ve kterém nechybí veselé ani smutné chvíle, je právem zařazován do zlatého fondu kinematografie.

Snímek byl osmkrát nominován na Oskara, z toho tři Oskary skutečně získal. Byl oceněn jako nejlepší film, zlatou sošku si jeho tvůrci odnesli i za nejlepší režii a scénář.

Casablanca

USA, 1942, 102 min.
Válečné drama, romantický film

Režie: Michael Curtiz
Kamera: Arthur Edeson
Hudba: Max Steiner
Scénář: Julius J. Epstein, Philip G. Epstein, Casey Robinson

Obsazení/herci

Humphrey Bogart, Ingrid Bergman, Paul Henreid, Claude Rains, Conrad Veidt, Sydney Greenstreet, Dooley Wilson, Peter Lorre, John Qualen, Marcel Dalio, Creighton Hale, Madeleine Lebeau, Dan Seymour, George J. Lewis, Trude Berliner, Hans Heinrich von Twardowski, Leo White, Paul Porcasi, S.Z. Sakall, George Meeker

Děj filmu Casablanca

Celý film se odehrává v marocké Casablance za druhé světové války. S noblesou popisuje dramatické osudy válečných uprchlíků, pro které Casablanca představovala přestupní stanici do Ameriky.

Zatímco většina Francie byla již obsazena, Maroko ležící ve francouzské severní Africe okupované nebylo. Přestože se válečné boje odehrávají za oponou, osudy hrdinů snímku válka nekompromisně ovlivňuje. V Casablance navíc působí také úplatná policie, špióni a všemožní podvodníci. Děj filmu tak vedle melodramatického příběhu plní i intriky a peprné chvilky, nechybí však ani vtipné dialogy.

Casablanca je místem podnikání Američana Ricka Blaina (Humphrey Bogart). Ten zde založí noční bar, aby nabídl útočiště emigrantům. Bar se stává centrem černého trhu, prodávají se zde víza, dokumenty i důležité informace. Do pochybného obchodování však cynickému Rickovi vstoupí jeho osudová láska Ilsa Lund (Ingrid Bergman). Dělá doprovod vlivnému českému odbojáři a společně žádají Ricka o tranzitní víza do Ameriky.
Rick a Ilsa před rokem prožili v Paříži vášnivý románek a měli velké plány. Ilsa nečekaně a bez vysvětlení Ricka opustila a zlomila mu tak srdce. Nyní se znovu potkávají. Rick má kvůli Ilse riskovat a navíc pomoci svému sokovi v lásce. Dočká se však vysvětlení toho, proč Ilsu tak nenadále ztratil.

Prostřednictvím lsti se nakonec Rickovi podaří dvojici víza předat. S nimi zároveň Ilse (a jejímu muži) poskytne šanci na lepší život. Závěr filmu patří i zkorumpovanému policistovi - Louis Renault doposud spolupracoval s Němci, avšak ve vzrušujícím finále Rickovi podá pomocnou ruku. Film končí slovy Ricka směrovanými na Louise: "Myslím, že tohle je začátek krásného přátelství." ("I think this is the beginning of a beautiful friendship.")

Zajímavosti

Poutavost snímku nesnižují ani chyby, které v něm bystrý divák postřehne.
Nesrovnalost se dá najít například ve scéně, kdy se v Rickově baru na popud českého odbojáře zpívá francouzská národní hymna Marseillaisa. Ten nejprve zpívá sám, aby se k němu postupně přidávalo i další osazenstvo baru. Němečtí vojáci, kteří před tím zpívali německé vlastenecké písně, jsou samozřejmě zticha, až na jednoho...

Český odbojář, partner Ilsy, který od Ricka potřebuje vízum, nemá české jméno. Ve filmu nosí jméno Viktor László s typicky maďarským zněním. To je zvláště u nás hodnoceno jako jedna z těch největších mystifikací snímku.

Související články

reklama
reklama
reklama