reklama

Zbavte se zbytečností: Nový způsob úklidu mění životy

Zbavte se přebytečných věcí. Kromě navždy uklizené domácnosti se díky tomu změníte i váš život.

Foto: Thinkstock

Nepatří úklid mezi vaše oblíbené činnosti? Navíc máte pocit, že mu věnujete více času než je zdrávo? Pak zkuste novou metodu Marie Kondo. Kromě toho, že navždy zapudíte nepořádek ze své domácnosti, změní vám to život.

Kniha Zázračný úklid se stala světovým bestsellerem a v žebříčku New York Times už 66 týdnů kraluje kategorii návodových knih. Metoda KonMari tedy evidentně funguje.

"Po vašem kurzu jsem odešel ze svého zaměstnání a začal sám podnikat. Dělám teď něco, o čem jsem snil už jako dítě," chválí jeden z absolventů kurzu. V těch útlá Japonka, kterou její stoupenci považují za guru uklízení, učí, jak jednou pro vždy zlikvidovat chaos, přebytek věcí a nepořádek.

Vyhazujte, třiďte, radujte se

Podobně pochvalných hlasů jsou ale stovky a tisíce. Jedním z nich je i britská novinářka Angela Buttolp, která o své zkušenosti napsala v on-line deníku The Telegraph. Přesně podle doporučení začala s tříděním svého oblečení, které rozdávala a prodávala. Další na řadu přišly knihy, papíry, cédéčka, doklady, líčidla, doplňky nebo elektrické příslušenství a kabely.

Podtrženo a sečteno za rok s metodou Marie Kondo se zbavila 65 procent svých věcí. A hlavně dospěla k příjemnému zjištění. Když máte málo věcí, tak máte i přehled o tom, kde se právě nacházejí. "Za rok uklízení jsem se naučila, že věci nejsou zas tak důležité. A to je ta nejlepší lekce ze všeho," shrnula svoje zkušenosti.

Jak na to?

Jak si udělat pořádek ve svých věcech, i ve svém životě? Zapomeňte na hromadění věcí a postupujte přesně podle rad Marie Kondo.

1) Než začnete, představte si cíl svého snažení. Do vyhazování se nepouštějte bezmyšlenkovitě, odsoudili byste se k nezdaru už na začátku. Je třeba stanovit si jasný cíl. Odpovězte si na otázku, proč jste se do uklízení pustili? Co vás k němu motivovalo? A co jím chcete dosáhnout.

2) Vyhazování nepotřebných věcí je alfou a omegou úspěchu. Nestačí se ale vrhnout jen na přebytečné věci na povrchu. Zaměřte se i na své skříně. Napěchované úložné prostory vás z pasti nepořádku nepustí.

3) Třiďte podle kategorií. A ještě než se do toho pustíte, musíte mít dokonalý přehled o tom, kolik kusů čeho ve skutečnosti vlastníte. Jak? Například před tříděním šatníku sneste všechno svoje oblečení doprostřed pokoje.

4) Řiďte se správným pořadím. Začnete s oblečením, knihami, papíry a novinami. Poslední přijdou na řadu vzpomínky, fotografie, blahopřání, dopisy a pohledy. Nechte si pouze ty věci, které vám přináší radost.

5) Až teprve po té, co zbavíte všech zbytečností, můžete se pustit do systematického úklidu. Nejprve každé věci najděte svoje místo. Při ukládání usilujte o maximální jednoduchost, úložné prostory mějte na jednom místě a nedělejte žádné komínky, klíčem je svislé skladování.

reklama
reklama
reklama