reklama

Zahradní nábytek: Kovový, plastový nebo dřevo?

Také se už nemůžete dočkat, až se usadíte na terasu a užijete si sluníčka? Máme pro vás pár rad, jak nakupovat nový zahradní nábytek.

Foto: Profimedia

Počasí nám opravdu přeje. Nejednou jsme si s přáteli mohli dát kávu na terase nebo grilovat. Chcete si  pořídit nový zahradní nábytek? Poradíme s nákupem.

title="směřujete na www.najisto.cz"

Stejně, jako postel či sedačka, i venkovní nábytek by měl být pohodlný, stylový a ještě splňovat důležité vlastnosti, jakými jsou snadná údržba a skladovatelnost. Užijte si své terasy, balkony či pergoly s luxusním posezením.

Dobře si rozmyslete, kam se zahradním nábytkem

Než se vydáte na návštěvu showroomu zahradního nábytku, dobře zvažte, kde bude stát a jaký styl vám vyhovuje. Důležitý je dokonce i typ podlahy, na které bude nábytek stát. V neposlední řadě nezapomínejte brát ohled i na barevnost prostředí, ať vám na zahradě nestraší šílený kýč. Růžové plastové křeslo na mokré dřevěné podlaze nemusí být to pravé ořechové.

Nakupujte s rozvahou. Ze zákona je záruka stanovena na dva roky. Někteří prodejci se snaží nalákat zákazníky na delší záruční dobu, ale v takovém případě si dobře přečtěte podmínky. Většinou se prodloužení vztahuje jen na určité materiály,  jako je tomu například u kovu se speciální povrchovou úpravou. Vyplatí se sáhnout po kvalitnějším výrobku.

Kov, plast nebo dřevo?

Dřevo:

Velkým hitem je bezpochyby dřevo. Překrásný přírodní materiál k zahradě opravdu patří. Cenové rozmezí je velké. Záleží, který druh dřeva jsme si zvolili. Čím tvrdší dřevo, tím dražší nákup vás čeká, ale na druhou stranu, životnost je obrovská. Dřevěná křesla by měla stát na suchém podkladu. Na zimu se musí uklízet nebo alespoň přikrývat speciální fólií. Před sezónou a po ní potřebuje patřičnou údržbu, jako je broušení, lakování či napouštění ochrannými oleji

Mezi současnými favority najdete i exotickou dřevinu: teak. Pořizovací cena je vysoká (křeslo okolo 6 000 Kč), ale za kvalitu se platí. Materiál odolává horku, zimě suchu i vlhku. K dostání je i levnější varianta eco teak, vyráběný z dřevné teakové hmoty. Vlastnosti zůstávají prakticky stejné. Ale pozor, u těchto dřevin hrozí, že nejsou-li dobře vyschlé, můžou se dodatečně pokroutit.

Pokud chcete dřevěnou sestavu pro nekrytý prostor, přikloňte se k ošetřenému materiálu: lakovanému, barvenému, mořenému, napuštěnému či voskovanému.

Tip redakce: Vyzkoušejte tzv. "pečené dřevo". Jeho vlastnosti se podobají plastu. Je velmi odolné proti venkovnímu počasí, nemění barvu ani tvar. Nevýhodou je křehkost, která omezuje možnosti designu.

Čtěte také: Aby dlouho vydržel. Péče o zahradní nábytek

Plast:

Hned za dřevem se drží plastový nábytek. Máte pocit, že jeho slavná léta už jsou pryč? Omyl! U koho vyhrává údržba, je volba jasná, stačí jen voda a trochu mycího prostředku. Dnes jsou k dostání i kvalitní plastové výrobky z ušlechtilých materiálů v kombinaci hliníku či oceli. Jde o velmi příjemný kompromis. Konstrukce je kovová a plast je použit jen na sedáky a opěrky.

"Masivní plast" je stále trendy a díky elasticitě a tvarovatelnosti, je ideálním kandidátem na designové kousky všech tvarů a barev. K levným ale zrovna nepatří.

Kov:

Kovový nábytek je velmi moderní. Pro svoji lehkost a vzdušnost si ho zamilujete. Jediný údaj, který je třeba u kovu uhlídat, je síla (ideálně 1,2 až 2 milimetry). Zimomřivé majitele kov nepotěší, pokud na něj nepere sluníčko, chladí. Většinou se kombinuje s hřejivějšími materiály a syntetickými či plastovými výplety. Levnější křeslo koupíte od 3 000 Kč.

Dlouhou životností se může pochlubit i ocel. Pokrytá odolným nátěrem, nepodléhá zkáze. Koroze si na ocelový kus jen tak nepřijde. V kombinaci se dřevem či syntetikou bude elegantním doplňkem moderní zahrady. S těžkým křeslem sice nepohnete, ale ve skutečnosti nebude potřeba, vydrží venku po celý rok.

Umělý ratan:

Dobré vlastnosti a velká popularita. Umělý ratan je skvělou alternativou. Ale dávejte si při nákupu pozor. Najdete naprosto odlišné kvality, které jsou na první pohled k nerozeznání. Nejlevnější varianta s dřevěnou konstrukcí vám venku na dešti vydrží sotva jednu sezónu. I kovová základna si s deštěm neporadí.

Ideální kombinací je umělý ratan a hliníková konstrukce. Životnost je neomezená. Počítejte s různou nosností, záleží na síle použitého materiálu.

A nakonec výplň. Výrobci nejkvalitnějších značek garantují životnost výplně 5-9 let. Nebojte se zeptat na vlastnosti, kvalitu i životnost.

Počasí vás nezaskočí

I když si vyberete takový nábytek, jehož povrch nezvládá bouřky a déšť, není třeba se bát. Děsíte se hrůzou, že odjedete na návštěvu a zapomenete ho uklidit? Stačí používat podsedáky z dobré voděodolné látky. Kdo chce mít jistotu, může si své oblíbené sezení přikrývat speciálními potahy. Seženete je v každém hobby marketu či ve specializovaných prodejnách.

Rada na závěr

Nekupujte křesla a stůl jen na jednu sezónu. Chtějte znát způsob ošetření, životnost a dostupnost kusů či doplňků následující rok.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Paletové zahrady a nábytek. Inspirujte se!

Inspirujte se: Barevné a voňavé rostliny do truhlíků

Nejlepší citáty o dětech i rodičích: Vtipné i poučné

 

 

 

 

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama