reklama

Tipy na nenáročné pokojové rostliny: Tyhle vydrží vše

Nejste nejlepší pěstitelé, naopak potřebujete pokojové květiny, které občasnou absenci čerstvé vody a hnojiva snesou bez sebemenší újmy? Vybrali jsme pro vás pár tipů na nejméně náročné pokojové rostliny.

Foto: Thinkstock

Považujete rostliny a květiny v bytě za příjemné zpestření interiéru, zároveň o sobě ale víte, že nestíháte pravidelnou zálivku? Že rádi odjíždíte z bytu na delší dovolené?

Zkrátka, že nejste nejlepší pěstitelé, naopak potřebujete pokojové květiny, které občasnou absenci čerstvé vody a hnojiva snesou bez sebemenší újmy? Vybrali jsme pro vás pár tipů na nejméně náročné pokojové rostliny.

S pokojovými rostlinami se cítíme lépe, to není domněnka, ale vědecky ověřená skutečnost. Rostliny čistí vzduch a zachytávají prach a další nečistoty. Zvyšují také vzdušnou vlhkost, zlepšují prostředí domova. Základním předpokladem ovšem je, že vaši "péči" přežijí.

Tady je pár tipů na nejodolnější a nejméně náročné pokojové rostliny:

Břečťan zn. zálivka s mírou

Ani břečťan nevyžaduje extra péči, stačí pravidelná zálivka, ovšem pozor - břečťan nesmíte přelít. Doporučuje se nejprve vyzkoušet vlhkost půdy prsty a zalévat až bude půda sušší. Břečťan uhyne snad jedině v případě přemokření, tzn., že nesmí stát delší čas ve vodě. Dělá mu dobře občasné hnojení tekutým hnojivem rozpuštěným ve vodě, stejně jako hlinitá půda s příměsí rašeliny. Jinak ale roste rychle a rád téměř kdekoliv!

Dračinec neboli dracéna

Dračinci se pro jeho vzhled také říká falešná palma. Nenáročná rostlina, která příliš nemiluje přímé slunce, naopak si lebedí v polostínu (nikoliv ale v tmavé místnosti), ideálně v teplotě 18 °C . V zimě je dračinci nejlépe v teplotách kolem 10-12 °C. Snad jediné, na co bychom se u těchto rostlin měli malinko soustředit, je vlhký vzduch.

Náš tip: Víte, co potřebují pokojové rostliny v zimě?

Jakmile topíme (především v zimě) ústředním topením, které vzduch vysušuje, je třeba občas dracénu zvlhčit postřikem listů. Pozor si dejte na množství vody v zimních měsících. Shrnutí: v létě hojná zálivka, v zimě méně vody, ale zvýšit vlhkost v místnosti!

Tchynin jazyk je nesmrtelný!

Špičaté, ostré, dlouhé listy, které připomínají jazyky, často mají světlé skvrny nebo příčné pásky, mnohdy žlutě lemované (můžou dorůst délky až jednoho metru) a rostlině daly pojmenování. Pro svou nenáročnost je tchynin jazyk jednou z nejoblíbenějších rostlin českých domácností.

Přežije doslova vše - nevadí jí přímé slunce, naopak - při dostatku světla se vám odvděčí probarvením listů. Pokud byste měli v bytě pouze tchynin jazyk, nemusíte se obtěžovat s přemlouváním sousedky, aby k vám chodila zalévat. Tchynin jazyk neboli tenura je nenáročnou rostlinou ve všech ohledech. Postavíte-li ji na světlo za okno, zalijete jen občas a mírně, pak získáte nesmrtelnou kamarádku do nepohody.

Tenurám vyhovuje teplota mezi 20-25 °C, v zimě pak kolem 14 °C. Listy pouze občas otřeme od prachu, rosit ani přesazovat netřeba.

Fikus benjamin

Fíkus se hodí do teplejších a světlejších bytů. Rostlině nedělá dobře přímé slunce, světlo ovšem miluje. Zajistíte-li dostatek světla, odpustí vám i sušší vzduch v bytě. Fikus není náročný ani na teplotu, v pohodě snáší teploty 10 °C. V zimě mu dělá dobře rosení listů.

Co fikus nemiluje? Přelití, nízké teploty (především v zimních měsících), přehnojení a průvan.

Lopatkovec

Snad vůbec nejméně náročnou rostlinou do bytu je lopatkovec (Spathiphyllum). Zvláště v bytech, které jsou orientovány na východní stranu, bohatě roste a také velmi často kvete. Aby byla rostlina stále v dobré kondici, je nutné, jakmile začne odkvétat, květenství odstranit. Pokud dodržíte tuto podmínku, můžete se těšit z nejedné krásné rostliny po celý rok.

Exotika zvaná zamiokulkas

Na českém trhu se ohřívá pouze pár let a už se tato rostlina stihla stát jednou z nejoblíbenějších nejen v domácnostech, ale i ve firmách, obchodních domech atd. Sukulentní rostlina zamiokulkas pochází z afrického kontinentu, ale dobře se jí vede i ve světlém interiéru. Hodí se do dětských pokojíčků, protože se umí vyrovnat jak s přelitím, tak s vysušením zeminy. Pěstitelé začátečníci tuto toleranci jistě ocení.

V zimních měsících můžete rostlinu přemístit na světlejší místo, v létě si ráda nahřeje listy v polostínu vaší terasy či zahrady. V bytě se spokojí s pokojovou teplotou, která by neměla klesnout pod 12 °C. Miluje rosení listů.

Kdy by se měly rostliny přesazovat?

Ideální je to zhruba jednou za rok, a to v jarním období. Ovšem i tady existují pravidla. Ne pro každou rostlinu se hodí kdejaká zemina. Každá rostlinka potřebuje specifický druh, který se namíchá podle jejích nároků. Někdy je zapotřebí zeminy lehčí, jindy těžší. Některé rostliny potřebují kyselejší substrát. Na vše se informujte u zkušeného personálu v prodejnách a zahradnictvích při koupi květiny.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zabíjačkový slovníček: Víte, co je prdelačka?

Venkovský dům v Gaskoňsku: Bydlení u Tří mušketýrů

Brusinky jsou zdravé, ale všeho moc škodí

reklama
Doporučené recepty
    reklama