Stylová Praha: Z Václavského náměstí se stane pařížský bulvár
Dlouho se o tom jen mluvilo, teď se centrum Prahy konečně začne měnit. Víme jak.
Centrum hlavního města se konečně dočká modernizace, která obstojí i v evropském srovnání. Spodní část Václavského náměstí se začne předělávat v roce 2018 a do pěti měsíců by pak měla být hotová. Co všechno se změní?
Důvodem přeměny je potřeba vytvořit z Václavského náměstí místo, kde lidé chtějí trávit svůj volný čas, kde jim bude příjemně a rádi se tu budou setkávat. "Rozšíří se chodníky, díky čemuž se prostor pro chodce zvětší o čtvrtinu. Bude tu více laviček, fontán, ale i praktických pítek nebo stromů. Vybrány byly platany, které neznečišťují okolí lepkavým pylem a nelákají mšice," popisuje Jan Adámek ze Sdružení Nového Města pražského, které revitalizaci dlouhodobě prosazuje.
Spousta praktických nápadů
Architektonická soutěž o návrh na novou podobu spodní části nejznámějšího náměstí v republice proběhla už v roce 2005. Tehdejší vedení města se však s Prahou 1 nedokázalo na rekonstrukci dohodnout. To se teď má změnit.
Časovou prodlevu využili autoři vítězného návrhu z architektonické kanceláře Jakub Cigler Architekti k jeho dalšímu zlepšení. "Oproti soutěžnímu návrhu a dokumentaci pro územní rozhodnutí, předkládané v roce 2012, došlo ke zvýšení bezbariérovosti prostoru, který je nově koncipován s minimálními výškovými rozdíly. Umožňuje tak příjemnější pobyt, větší variabilitu pořádaných sezónních akcí a zároveň usnadňuje pohyb po náměstí pro pěší," vypočítává architekt Jakub Cigler ze zmíněného studia.
"Uvažovali jsme také o znovuzavedení tramvají přes Václavské náměstí, ale nakonec se od nápadu upustilo. Nicméně návrh je připravený tak, aby budoucím generacím dovoloval sem tramvaje vrátit," dodává.
Vizuální smog vystřídá zeleň
Přibyde zeleň v podobě dvou řad stromořadí a díky odstranění nefunkčního záhonu z prostředního pruhu (který byl instalován komunistickým režimem jako zábrana proti shromažďování lidí a demonstracím). Volnému pohybu chodců nebude již nic bránit. Povrch náměstí pokryje štípaná žulová dlažba, Slivenecká vápencová mozaika a žulové kostky.
Město Praha zároveň připravuje nová pravidla regulace reklamy na sloupech veřejného osvětlení. Mělo by ubýt i takzvaného vizuálního smogu. Podle architektů se z dnes zašlého pražského náměstí stane korzo hodné Pražanů, na které budou moci být místní opět pyšní.