reklama

Stěhování: Vychytávky a tipy, jak se z něj nezbláznit

Stěhování nemusí být stresující. Vychytávky a tipy, které vám usnadní práci.

Foto: Thinkstock

Pokud už jste se někdy stěhovali, víte, že v takové chvíli se vyplatí mít organizační schopnosti. Přinášíme několik zajímavých tipů a vychytávek, jak celý proces urychlit a usnadnit.

Ať už oslovíte stěhovací firmu, nebo se chystáte všechny krabice odvést sami, mít svůj balící systém se vyplácí...

Jde se na nákup

Nenechávejte vše na poslední chvíli. Budete překvapení, kolik detailů lze nedomyslet a tím si zkomplikovat práci. Podívejte se na věci, které by se vám při balení mohly hodit:

  • Papírové krabice - 1x1,5x2 metry za 85 Kč,
  • bublinkovou fólii - 25 metrů za 128 Kč,
  • stretch fólie - 145 metrů za 108 Kč,
  • široké izolepy či jiné pevnější lepicí pásky - od 15 Kč,
  • centrofix - od 10 Kč,
  • samolepicí záložky a papírky - od 20 Kč,
  • ochranné kartonové rohy a hrany - 1 kus za 5 Kč,
  • pytle do koše - od 46 Kč,
  • režný provázek - 500gramový motouz za 83 Kč.

Pořizovací náklady před stěhováním jsou přibližně na 500 Kč.

Svůj k svému

Organizační schopnosti v této chvíli nejsou k zahození. Každou krabici nezapomeňte řádně označit údaji, do jaké místnosti poputuje, co se v ní ukrývá a je-li nutné s ní zacházet opatrně. Zde si vystačíte se slovy: křehké, neklopit, nebo s šipkou označující vrchní část boxu.

Nouzové zavazadlo

Vybalování je proces na několik dnů a bez dovolené se čas zabydlování ještě prodlužuje. Připravte si tedy raději zavazadlo, ve kterém budete mít všechny potřebné věci k životu. Je to podobné, jako byste jeli na dovolenou - doklady, peníze, hygienické potřeby, oblečení, léky a další.

Dokonalé balení

Všechny křehké věci zabalte do bublinkové fólie, do starých novin, nebo je naskládejte do krabice vystlané nastříhanými proužky novin a papíru. Jde o zdlouhavou práci, ale vyplatí se. Koberce a čalouněné věci obalte stretch fólií, ochrání věci před vlhkem a blátem. Oblečení se dobře odváží v papírových krabicích, protože se tolik nepomačká. Případně využijte pevnější odpadkové pytle.

Doporučujeme: Stěhování změnilo můj život

Na květináče u pokojových rostlin natáhněte dostatečně velký sáček a uvažte kolem stonku. Zabráníte tomu, aby se hlína cestou rozsypala.

Rohy nábytku přikryjte kartonovými obaly, aby se při manipulaci nepoškodily. Jednotlivé části nábytku si před rozmontováním dobře označte lepicím papírkem a příslušným číslem, abyste je daly znovu dohromady. Ne vždy se najde návod.

Jak na drobnosti

Pozor dávejte hlavně na drobné části. Speciálně šroubky z poliček a skříní vsypte do sáčku, zalepte a dokonale poznačte, ke které části nábytku patří. Nespoléhejte se na paměť. Budete mít kolem sebe chaos a nové prostředí udělá své. I šperky a sponky mají tendence se zakutálet. K jejich přepravě využijte malých krabiček a vždy si je při stěhování nechte u sebe.

Buďte nekompromisní

A kam se zbytečnostmi? Stěhování je výtečnou příležitostí, jak se zbavit věcí starých a nepotřebných. Nebuďte nostalgičtí a bez rozpaků vyhoďte či darujte vše, co nepoužíváte.

K těmto účelům slouží sběrné dvory, případně oslovte psí útulky, zda se jim nehodí starý koberec, polštář či deky. Oblečení odneste charitě, případně využijte speciálních kontejnerů na textil, které si s roztříděním poradí.

Máte-li chuť a čas, využijte blešáky či bazary. Zachovalé kousky si někdo rád koupí. Když nic jiného, třeba vám takto pár korun připluje do rodinného rozpočtu.

Dostatek času

Pokud chcete stihnout vše během víkendu, budete trochu zklamaní a mrzutí. Stěhování, od přípravy, balení až po úklid a třídění v novém, si žádá alespoň pět dnů. Tedy pokud se z toho nechcete zbláznit. Jde-li to, vezměte si dovolenou. Jakmile totiž vše nezvládnete najednou a bez přerušení, varianta, že nebude vybaleno ještě ani měsíc poté, je více než reálná.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rodinný dům, který zařizovaly děti

6 věcí, které mohou dospělí dětem jen závidět

Nemají čas, peníze ano. Britka plánuje rande pro boháče




reklama
Doporučené recepty
    reklama