reklama

Rekonstrukce malého bytu: Pohodlí a úložný prostor!

Rekonstrukce malého bytu. Povedla se? Majitel chtěl pohodlí a úložné prostory.

Foto: panelplus.cz

Malý byt 1+1 v jednom brněnském paneláku ze 70. let minulého století trpěl klasickými neduhy: bytové jádro s malou koupelnou, kolem něj ze dvou stran jinak nevyužitelná chodba, pro umístění skříní příliš úzká. Majitel bytu se rozhodl pro kompletní rekonstrukci. Jak dopadla?

Architekti Radko Květ a Verena Dickmann navrhli přestavbu, po které dispozice mnohem lépe odpovídá potřebám majitele bytu. Změnila se především poloha koupelny, která je nově propojená se záchodem. Odsunutím koupelny se tedy mohla chodba zcela zrušit, a prostor se tak uvolnil pro novou průchozí šatnu.

Nové uspořádání kuchyně

Vhodnějším uspořádáním dispozice se kuchyň zvětšila, linka se přemístila k podélné stěně a získala delší pracovní plochu. Na protější stěně zůstal dostatečný prostor pro umístění vysokých skříní s chladničkou a spíží. Jídelní stůl stojí v návaznosti na obývací pokoj, kde k němu mohla být přistavena lavice, takže se kolem stolu usadí až pět osob.

Obývací pokoj je funkčně rozdělen na dvě zóny, relaxační část se sezením je umístěna poblíž okna, prostor při vstupu slouží v noci jako ložnice. Výklopným držákem se televizor natáčí podle potřeby směrem k pohovce či k posteli. I před spaním si majitel - natažený na pohodlném dvojlůžku - může pustit příjemný film.

Detailní návrh interiéru

Sklopná postel ale při denním provozu zmizí a nepřekáží, obývací pokoj tedy působí velmi vzdušně, není zahlcen nadměrným množstvím nábytku. Detailní návrh celého interiéru následně zpracoval architekt Radek Sládeček. Doladil dispozici koupelny tak, aby byl zachován přístup k dešťovému svodu, do koupelny a šatny doplnil nadsvětlík, navrhl vestavný nábytek pro zakázkovou výrobu a společně s Radko Květem vybral materiálové provedení všech prvků v bytě. Po realizaci přestavby se z bytu stalo moderní a funkční bydlení.

Kombinace dřeva a bílé barvy

V interiéru obytné části převládá kombinace dřeva a bílé barvy. Celý prostor opticky zvětší a provzdušní. Na barevnost podlahy navazují zakončující desky úložného nábytku, jídelní stůl nebo obklad dveřního otvoru mezi kuchyní a obývacím pokojem. Zajímavým prvkem této části je lemování dveřního nadpraží dlouhou dýhovanou policí, která se vizuálně uplatňuje v celém prostoru.

V obývacím pokoji lícuje se zabudovanou knihovnou a obkladem otvoru, na straně kuchyně přesahuje do prostoru a překrývá méně hluboké skříně doplňující z obou stran chladničku. Dvířka skříní a skříněk kuchyňské sestavy, ale také velká skříň se sklopným lůžkem jsou čistě bílé, stejně jako police knihovny.

Vše je přizpůsobeno pro pohodlný život majitele

Protože si však klient nepřál interiér zcela bílý, některé stěny navrhl Radek Sládeček netradičně - beton panelů se obrousil a jeho syrový povrch zůstal pohledově odkrytý. Základní barevnou kombinaci doplňují kontrastní tmavé kusy nábytku: šedivá pohovka, černý společenský stolek či kostra křesla v obývacím pokoji.

Doporučujeme: Rekonstrukce panelového bytu: Barevné šílenství

Tmavé jsou také vnitřky úložných výklenků v nově vyzděné hmotě kolem instalačního jádra. Obývací pokoj je vybaven jen nezbytným množstvím nábytku pro pohodlný život majitele.

Knihovna se čtvercovým rastrem

Na skříň s vyklápěcí postelí navazuje řada nízkých skříněk s úložnými prostory pro různá využití. Vedle skříně je hluboká truhlice na lůžkoviny, na ni navazují velké zásuvky, do nichž je zabudována i elektronika pod televizorem.

Pohovka proti obrazovce má dostatečný odstup, při stěně za ní už nestojí žádný nábytek, který by prostor zužoval. Knihovna se čtvercovým rastrem bílých polic totiž stojí až v druhé části místnosti. Přes den se pohledově uplatňuje jako přímá součást pokoje, večer jsou knihy po ruce také u postele.

Koupelna bez umakartu

Do šatny proniká trochu denního světla z kuchyně díky prosklenému pruhu nad skříněmi. Nemusí se tedy rozsvěcovat při každém průchodu do koupelny. Stejným způsobem je přisvětlena také koupelna nad sprchovým koutem. Sprcha odděluje zadní část s toaletou a instalační šachtou. Na protější straně koupelny jsou na celou výšku stěny umístěny úložné skříňky, které prolamuje jen nasvětlený výklenek se zabudovaným umyvadlem a mělkou zrcadlovou skříňkou na kosmetiku. V rámci skříní je ukryta také pračka.

Náš tip: Mladý pár odešel z práce a utratil všechny peníze za mobilní dům

I v koupelně najdete prvek s odhaleným betonem. Barevně s ním korespondují kovové prvky: rám sprchy, sušák na ručníky, baterie nebo ovládací deska splachovací nádrže. Kombinaci podtrhuje tmavě šedivá dlažba z přírodní břidlice.

Jak se vám rekonstrukce líbí? Napište nám v diskuzi pod článkem.

zdroj: panelplus.cz

text: Věra Konečná

foto: Jaroslav Hejzlar 

realizace: Ing. arch. Radko Květ, Ing. arch. Radek Sládeček

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

35x o kočkách. Potí se na tlapkách a cítí zemětřesení

Horor na silnici: Řidiči, kteří skoro nevidí

Co (ne)smí na Facebook. Pozor na fotky z dovolené



reklama
reklama
reklama