reklama

Rekonstrukce bytu: Co byste v paneláku nehledali?

Zajímavá rekonstrukce bytu: Majitelé změnili celkovou dispozici.

Foto: panelplus.cz

Do panelového bytu po starých majitelích se mladý pár nastěhoval před deseti lety. Dva roky na to se rozhodli pro totální rekonstrukci, a to natolik důkladnou, že nezůstal "kámen na kameni". Pojďte se podívat, jak jejich nápad dopadl.

Čistily a přebrušovaly se parkety, stěny dostaly čistou novou vrstvu samolepicích tapet. Půl roku před zásadním rozhodnutím o důkladné rekonstrukci svého bytu nechali mladí uživatelé vyměnit radiátory a stará okna nahradila nová plastová.

První krok: Jaké byly představy?

Partneři předložili ateliéru Design4function své představy. Byt se měl prosvětlit, prostor otevřít a zatoužili po dynamickém prostoru a větší barevnosti. "Neumím si představit, jak bychom to zvládli bez odborné pomoci. Paní MgA. Hladíková a pan Zimandl nabídli řadu funkčních nápadů, na které bychom nepřišli, hledali vždy další řešení, která by přinesla úsporu i kýžený efekt, doporučili nám osvědčené firmy a dodavatele," dodává pan majitel. Spolupráce podle nich ušetřila desetitisíce. Dlužno dodat, že nadšená byla i druhá strana, protože s tak velkoryse pojatou rekonstrukcí se hned tak ateliér nesetkává.

Druhý krok: Je třeba posudek

K obvyklým povolením a razítkům tentokrát musel přibýt i posudek statika. Rekonstrukce se totiž dotkla i betonové nosné stěny. Nejprve ale dostaly slovo sbíječky, a byt byl totálně zdemolován. Zmizely podlahy, odraly se stěny až na původní beton, zlikvidovalo se umakartové jádro, vytrhala původní elektroinstalace. Následovaly zednické práce, na místě, kde byla původně kuchyně, došlo k vyzdění nové koupelny.

Zazdívaly se naopak některé dveře, které ztrácely funkci. Pak do bytu nastoupila parta asi devíti chlapů se strojem, který je notně převyšoval. Velký kotouč pily, který se zakousl do betonu, chladilo vodou několik hadic. V tu chvíli se majitelé jen modlili, aby nevytopili sousedy. Nestalo se, betonová stěna byla z obou stran odříznuta, zůstal jen střed. Pro zajištění statiky byly u stropu zhotoveny překlady. Začínalo se rýsovat nové prostorové uspořádání.

Třetí krok: Začneme od podlahy

Následně došlo k vyrovnání podlah, zalila je nivelační hmota do takové výšky, aby vznikla jednotná rovná bezprahová plocha. I stropy se dočkaly, dostaly pěkné sádrokartonové podhledy. Práce pokračovaly novým rozvodem plynu a také novou elektroinstalací s pojistkami pro všechny důležité spotřebiče. Do všech funkčních zón bytu byly instalovány přípojky pro počítač.

Čtvrtý krok: Zvuková izolace je skvělá

Otáčením dispozice se za zdí, kde dnes stojí audiovizuální souprava, ocitla ložnice sousedů, investoři se proto po poradě s architekty rozhodli pro zvukovou izolaci. Před stávajícími betonovými stěnami obývacího prostoru jsou předsazeny SDK desky, na jedné straně je 7,5 cm silná vrstva skelné vaty, na straně u ložnice je izolant dvakrát po 7,5 cm a k tomu ještě vzduchová kapsa. Ukrývají se tu veškeré rozvody a kabely.

Doporučujeme: Rekonstrukce panelového bytu za 300 000 Kč. Povedla se?

A jak to bylo dál? Na stěny nové stěrky, na zem nové podlahy. I tady se myslelo na odhlučnění, pod dřevěnou plovoucí podlahu přišly kročejové filtry.

Pátý krok: Nová koupelna a kuchyně

Koupelna v novém uspořádání dostala větší prostor, vedle pohodlné vany tak nabízí i komfortní sprchový kout. Její podoba vznikla ve studiu Styline, které dodalo vše od sanity až po poslední těsnicí gumičku. Originálně řešené obklady na stěnách (linie tvoří vybroušené drážky) se kupovaly na kusy, nikoliv na metr čtvereční, a jsou jednou z mála finančně náročnějších položek.

Náš tip: Vyberte si svého souseda. Postavte společné bydlení

Kuchyně je novým přirozeným centrem otevřeného bytu. Designéři se tu zajímavě pustili do ukrývání. Ve středovém sloupku je schovaný přívod plynu, v částečném podhledu zase odvod par z digestoře a osvětlení. Zaoblený tvar částečného podhledu je vnímán esteticky, přitom je plně funkční. Veškeré vybavení kuchyně, až na dva malé trojúhelníkové stoly a nosiče DVD, je vyrobeno na míru. Pochází z dílny truhláře Františka Koubleho stejně jako nábytek do koupelny. Celková stavební rekonstrukce trvala šest týdnů, truhlář si pak s  vybavením hrál ještě asi měsíc.

Ptáte se na cenu?

Možná teď máte pocit, že na takovou rekonstrukci hned tak každý nemá. Při rozsahu prací jsou ale celkové náklady 1,2 milionu Kč docela nízké. Stavební práce jako takové spolkly asi polovinu z této částky. Zrekonstruovaný byt získal mnohem vyšší prodejní cenu, takže investice se zcela jistě vyplatila.

Jak se vám celá rekonstrukce líbí? Napište nám v diskuzi pod článkem.

Text: Vladimíra Storchová,

Foto: Jaroslav Hejzlar

Zdroj: panelplus.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Brusinky: Zázračné ovoce, které vypěstujete na zahradě

13 celebrit, které zemřely kvůli drogám

10 jídel, která jíme špatně. Je čas nápravy




reklama
Doporučené recepty
    reklama