9 tipů pro rekonstrukci kuchyně: Co je teď trendy?
Rekonstrukce kuchyně dokáže být pěkným oříškem. Přečtěte si, co právě letí ve světě designu nebo jak vyřešit úložný prostor.
Chcete kuchyni vdechnout nový život a přemýšlíte nad tím, jestli ji udělat v jednoduchém a chladivém industriálním stylu, nebo by bylo lepší přetvořit do hřejivé provensálské podoby? Přinášíme 9 tipů, které právě letí.
1) Praktičnost nadevše
Kuchyně by měla být nejenom krásná pro kritické oko návštěvníků, ale hlavně praktická. Pohybovat se v prostředí, které se vám líbí, a ničím vám nevadí, je jedno z hlavních kritérií při rekonstrukci. Dokonalá kuchyně se neobejde bez posuvných systémů a racionálního rozvržení prostoru. Úložné prostory by měly být umisťovány velmi chytře.
2) Kuchyň za stěnou
Zajímavou variantou, která mnohé překvapí, je okamžitě uklizená kuchyň díky velké posuvné ploše, která je schopna fungovat jako pevné rolety. Ovládá se elektronicky nebo pomocí dveří, které se zasouvají mezi jednotlivé kuchyňské moduly. Máte zrovna dovařeno, návštěva je už za dveřmi, ale vaše kuchyň vypadá jako po výbuchu? Není problém. Zavřete ji zkrátka do skříně.
3) Pastelové barvy vedou
Bílá je na ústupu. Místo ní se vrací barvy. Rozhodně se tedy nemusíte bát volit barvu, která je vašemu srdci nejbližší. Kdo má romantickou duši a miluje provensálský styl, může sáhnout po oceánově modré nebo šalvějové barvě. Obě jdou ruku v ruce s tmavšími tóny. A co víc? Obě uklidňují. Takže vaše kuchyně pro vás může být zónou klidu a míru.
4) Výrazná kuchyň překvapí
Pokud ale máte v oblibě výraznější barvy, nevadí. V kurzu je třeba sytě fialová, tmavě modrá nebo další barvy, které by v kuchyni nikdo nečekal. Se sklem a dřevem které jsou trendy, se dají výrazné barvy velmi dobře kombinovat. Fantazii se zkrátka meze nekladou. "V současné době výrobci HPL fólií nabízejí nepřeberné množství různých barev a dekorů, takže se nejen na pracovních deskách, kde se HPL používá nejvíc, můžeme setkat s rozmanitými vzory, nápisy, logy, barvami i na dvířkách, nebo na odkapových stěnách. V současné době dokážeme zkombinovat trvanlivost a osobitý, přepychový vzhled kuchyně díky moderním materiálům," říká Jana Hradecká z designové školy Intermezzo.
5) Černá je dobrá
Nic ale nepokazíte ani starou dobrou černou. I když by se tato barva mohla někomu zdát poněkud pohřební, patří mezi stálice kuchyňského designu. V kontrastu se světlými barvami a ve správné kombinaci s různými materiály dokáže černá vytvořit dojem naprostého luxusu.
6) Vyhledávaný industriál
Jeden z nejoblíbenějších je industriální styl, který je čistý a praktický. Dominují v něm kovové prvky a přírodní materiály. Mramor a dřevo k sobě krásně ladí. Je úplně jedno, jestli bydlíte v paneláku, v bytě po babičce v činžáku v centru města nebo v novostavbě, která má to nejlepší za sebou. Existuje nespočet variant, jak můžete těmto bytům pomoci od zastaralosti a vdechnout jim nový život. To se vše odvíjí samozřejmě i od finančních možností. "Na úpravy do sta tisíc mají lidé většinou našetřeno," komentuje finanční okolnosti rekonstrukcí Tomáš Kofroň z Českomoravské stavební spořitelny a dodává: "Na vyšší částky si pak nejčastěji berou úvěr ze stavebního spoření."
7) Osvědčená klasika
Nic ovšem nezkazíte ani lakovanými plochami a masivem. Tato kombinace je jakousi klasikou. Dohromady s vhodnými doplňky však dokáže vytvořit velmi nadčasový kuchyňský model.
8) Multifunkční ostrůvek
To stejné platí i pro kuchyňské ostrůvky, které nejsou žádnou novinkou. Tento trend, jenž přišel ze zámoří, se stále vyvíjí. Pokud se na něj společně s kuchyňským designérem zaměříte, zjistíte, že se s ním dá vyloženě čarovat. Co takhle bílou, lesklou kuchyň zkombinovat s dřevěným ostrůvkem, který může sloužit jako úložný prostor, klasická pracovní deska nebo mycí plocha?
9) Ať žije retro
Pokud ale nejste zastánci moderny a radši byste svému bytu zachovali původní koncepci, není problém. Původní kuchyň můžete repasovat, přelakovat nebo vyměnit pracovní desku a starý dřez. Jelikož žijeme v době, kdy se trendy z let 70. a 80. vrací, nebude jistě problém sehnat plně funkční elektrospotřebiče, bytové doplňky, dekorace nebo tapety.