reklama

Plynové krby: Skvělá alternativa bez komínu

Kvůli vlastnímu krbu už nemusíte stavět komín. Variantou jsou plynové krby.

Foto: Thinkstock

Toužíte-li po romantické atmosféře plápolajícího ohně v krbu, ale nemáte dostatek financí či prostoru pro vybudování komínu, pak nezoufejte, skvělou alternativou jsou krby na plyn. Jaké mají výhody a na kolik vás jejich pořízení vyjde?

Nepředstavujte si však parodii na oheň v podobě modrého skomírajícího plamenu, který "ošlehává" umělé poleno. Dnešní technologie umožňují dokonalejší způsob plynových krbů. Pojďme se na ně podívat.

Provoz bude dražší

Porovnáme-li náklady na provoz, pak se pohybujeme okolo 8-10 Kč za hodinu provozu. Záleží na výkonu zvoleného typu plynového krbu. Zatopení pomocí dřeva vás vyjde o něco levněji, ale...

Doporučujeme: Krby moderní i klasické. Které se vám líbí?

Jde o pohodlí. Moderní krby se zapalují dálkovým ovládáním, a dokonce jsou opatřeny termostatem, který se postará o to, abyste měli v místnosti takovou teplotu, jakou si zvolíte. Možnost průduchů, které se dají potrubím rozvést do ostatních místností, je jistě nespornou výhodou.

Některé typy mají nastavitelný režim ECO, kdy se intenzita přívodu plynu mění. Nejen, že zajistí přirozenější plápolání, ale ušetří rodinný rozpočet až o 35 %.

Dekorace? Vytopíte celý dům

Pořídíte-li si krb s výkonem 9-12 kW, pak zvládnete vytopit prostor o velikosti až 200 metrů čtverečních. Rozhodně vám srdce zaplesá nad faktem, že není třeba shánět dřevo, vynášet popel, vysávat prach. 

Říkáte si, že plynové plameny nemají přirozený efekt? I tady se budete mýlit. Sami si nastavíte intenzitu žáru. Je jen na vás, zda chcete romantické plápolání či pořádný táborák. Celkový dojem dotváří skvělé napodobeniny dřeva. Ty jsou většinou z keramiky. Nechybí ani žhavé uhlíky, které jsou ze stejného materiálu.

Plynové krby zvládnou místnost vytopit už do 15 minut. Některé typy jsou opatřené ventilátory, takže se teplo rovnoměrněji rozprostře po místnosti a nemáte pocit přetopeného vzduchu.

Komín už nebude potřeba

Ze zákona je dáno, že krby potřebují komín, abychom z domu odvedli všechny spaliny. Plynové vyžadují dva, jeden na odvod a druhý na přívod vzduchu. Vše se dá jednoduše vyřešit průduchy, které se vyvedou na fasádu, a komín stavět nemusíte.

Druhou možností jsou menší krby na bio líh, které jsou na provoz ještě dražší a nepůsobí tak přirozeně. Na druhou stranu je lze přenášet. Při hoření nevzniká žádný kouř ani škodlivé látky, které bychom museli odvádět z domu. Jejich cena se pohybuje od 2000 Kč.

Připravte si peněženky

Samozřejmě, že kvalita a přirozenější efekt bude něco stát. K mání jsou běžné krby na plyn od 45 000 Kč, ale také lze sáhnout po luxusnějším kousku, který je designově "vymazlenější", a pak se dostanete i na částku 90 000 Kč.

Náš tip: Krby v interiéru. Inspirujte se

K dispozici jsou krby na plyn, které je třeba obestavět, samostatně stojící krbová kamna či otevřená ohniště. Topným palivem je normální zemní plyn či u některých druhů propan-butan.

Co byste raději zvolili? Krb na plyn nebo klasiku? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Budoucnost patří chytrým záchodům. Budou suché

Kantoři ztrácí respekt. Protože nemají úctu sami k sobě

Podzim: Jak vylepšit pleť, vlasy i postavu?


reklama
Doporučené recepty
    reklama