Nejčastější plevel na zahradě a co na něj funguje?
Víme, co spolehlivě funguje na plevel. Seznamte se s nepřítelem.
Toužíte po dokonalé zahrádce, ale nedokážete z ní vyhnat plevel? Možnosti máte celkem dvě. Buď jej začnete brát jako součást přírody nebo se dáte do náročného a zdlouhavého boje. Rozhodnete-li se pro likvidaci, víme, co vám pomůže.
Než začnete bojovat s nepřítelem, nejprve si o něm zjistěte všechny možné informace. Jenom tak máte šanci na úspěch. Představíme si čtyři nejběžnější druhy plevele a zároveň poradíme, co na ně funguje.
Nechtěný plevel, seznamte se
Nejčastěji se s plevelem setkáme na dlážděných plochách, podél plotů, na terasách a špatně přístupných plochách. Bohužel se velmi snadno dostává do záhonů nebo na trávu. Mezi nejběžnější zahradní "otravy" patří pampeliška, pýr plazivý, rozrazil perský, pcháč rolní, bršlice nebo durman.
Jdeme do boje
Možná nejste zastánci chemických prostředků, ale věřte, že se snažíte odstranit opravdu silného nepřítele. Nejlépe zafungují klasické herbicidy. Vybírejte takové, které proniknou až do kořenů. Během sezóny by měly stačit dva postřiky.
Doporučujeme: Přijdou tropy: Takhle se správně pečuje o trávník
Před likvidací rostliny nesekejte. Ideální je větší plocha listů, skrz kterou se herbicidy dostanou do celého stonku a ke kořenům. Vyberte si hezké počasí a bez větru. Nevhodná doba k postřiku je ráno a večer, kdy je na rostlině zbytek rosy. Samozřejmě neaplikujte před deštěm, pak ošetření ztrácí význam.
Proč bychom plevel chtít neměli?
Je hned několik důvodů. Pojďme si je připomenout:
- Uvolňuje do půdy oxid uhličitý a znehodnocuje ji pro ostatní rostliny.
- Krade vláhu květinám. Dokonce spotřebuje až dvakrát více vody, než je nutné pro keře.
- Dělá nechtěný stín. Některé druhy jsou hodně vysoké a s bohatou listovou plochou.
- Patří mezi nositele a hostitele chorob.
Trávník chce speciální péči
Zde volte přípravek přímo na likvidaci v trávníku. Odborník by vám řekl, že potřebujete "selektivní herbicidy na dvouděložné plevele". Naštěstí je na obalech jednodušší označení nebo se přímo poptejte v prodejně.
V záhoncích nejčastěji potkáte pcháč nebo pýr. Ideální je před jeho založením instalovat geotextilii, která zabrání prorůstání plevele. Ale občas se k okrasným květinám přeci jen nějaký zatoulá.
Řada herbicidů již obsahuje speciální štětečky či houbičky, které přípravek pomohou nanést jen tam, kde si žádáme likvidaci. Už dávno nemusíte brát malířské štětečky a vyrážet do boje. Tyto přípravky mají i lepší konzistenci (gel, pěna), z listu tedy zbytečně nestékají.
Likvidujeme spolehlivě
Některé druhy potřebují zvláštní herbicidy. Co na který plevel platí?
Pcháč rolní: Stačí mu velmi málo vody a výživy. Když jej necháte rozrůst, zamoří všechny okrasné rostliny. Poznáte ho bezpečně, stonky i listy jsou velmi pichlavé a dorůstají až do výšky 150 cm. Kvete od května do podzimu. Snadno se semena přenesou na zahradu pomocí větru. Nejsnazší je rostlinu vytrhnout. Pokud budete používat herbicidy, udělejte to ve chvíli, kdy jsou růžice plně rozvinuté.
Pampeliška: Ideální je prevence. Odstranit je ještě před kvetením nebo alespoň odtrhnout květ dřív, než se z něj stanou bílé chomáčky, které se snadno rozsemení. Jednotlivé listy potírejte herbicidem nebo použijte přípravky určené do trávníků.
Bršlice kozí noha: Velmi odolný plevel. Nejradši má vlhká a stinná místa. Na záhonku se rozšíří plazivými podzemními oddenky. Kvete od května do srpna. Nejlépe se ho zbavíte totální likvidací, v případě, že nechcete používat chemii, pravidelně jej sekejte, tím rostlinu oslabíte.
Durman: Důležitá informace, celá rostlina je jedovatá. Má rád teplejší místa a snadno se přemnoží. Jeho kořen vyčerpá veškeré živiny z půdy tak, že vám na ni nic neporoste. Kvete do konce září. Nejlepší prevencí je včasné odstranění mladých rostlinek.
Jde to i bez chemie, ale...
Samozřejmě je to velká dřina. Většina rostlin se musí vytrhat ručně. Pak jsou třeba jistá opatření. Určitě se vrhněte na pravidelnou kultivaci půdy, kterou tak ochráníte před vysušováním.
Náš tip: Jedlá zahrada aneb Co vše uzraje v našich podmínkách
Přidejte humusotvorné složky do půdy. Stačí mulčovat posekanou trávou, vytrhaným plevelem, slámou, drcenou kůrou, mulčem z ořechových a akátových listů. Tak zajistíte půdě dostatečnou vláhu a živiny pro bohatší růst chtěných rostlin, plevel tak nebude mít šanci.
Jak bojujete s plevelem vy? Napište nám v diskuzi pod článkem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Nesbírejte houby babky. Jsou jedovaté, zjistili vědci
Co by se synové neměli učit od svých matek
Dalekohled, penis, koš: Stavby, které napodobují reálně věci