reklama

Máte hypotéku, nebo o ní přemýšlíte? Tyhle novinky vás budou zajímat

Ať už hypotéku máte a v budoucnu ji budete refinancovat, anebo o ní teprve přemýšlíte, je dobré vědět, co je v bankovním světě nového a jak se vás to může dotknout.

Foto: Thinkstock

Vybrat si tu nejvýhodnější hypotéku je umění. Ani když ji najdete, tak celé trápení ale nekončí. V bankách i zákonech se stále něco mění, a tak je dobré dění sledovat, abyste věděli, jaká úskalí vás možná čekají, pokud třeba budete chtít hypotéku splatit dřív.

Do hry totiž možná přijde novela zákona o spotřebitelském úvěru, která by měla chránit zákazníka před lichvářskými praktikami různých nebankovních subjektů.

Co to znamená v praxi?

Například menší penále do maximální výše 50 tisíc korun, které může být připočítáno při předčasném splacení půjčky. Další dobrou zprávou je jednou ročně možnost splacení 25 procent úvěru mimo fixační období.

Zákon by však s sebou zřejmě přinesl i některé vedlejší efekty, a v souvislosti s nimi se zdá, že by byl možná výhodný jen pro někoho.

Vedlejší efekty

V roce 2016 si čeští klienti vzali přes 700 miliard korun v hypotečních úvěrech. "Převážná většina z nich jsou půjčky pod pět milionů korun, kdy průměrná výše hypotéky činí dva miliony korun," komentuje Jiří Paták z poradenské společnosti Chytrý Honza. "V tomto případě je vidět ohromný rozdíl mezi horní a spodní hranicí úvěru. Návrh zákona může bohatší klienty s velkými hypotékami a finančními prostředky na jejich splacení velmi zvýhodnit."

Dalším průvodním jevem může být nárůst spekulativních prodejů nemovitostí. Ceny bytů a domů v současné době rostou a investice na realitním trhu je z mnoha úhlů velmi výhodná. Vznikající realitní bublina přiláká celou řadu spekulantů, kteří zapříčiní rapidní růst ceny nemovitostí. 

Jak budou reagovat banky?

"Přirozeně stoupne atraktivita úvěrů s krátkou fixační dobou, což povede ke zvýšení podílu těchto produktů na trhu, přičemž tato změna dopadne na převážnou většinu držitelů hypoték," dodává Marek Hatlapatka.

Hledáte výhodnou hypotéku? Srovnejte si aktuální nabídky

Dalším důsledkem by přirozeně bylo, že klienti sice ušetří na některých poplatcích, ale bankám se tím zvýší náklady. To je buď donutí zvyšovat úroky, čímž by ale odlákaly mnohem víc potencionálních klientů, než když tyto náklady schovají do jiných, méně viditelných poplatků.

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama