reklama

Lofty- z továrních hal bydlení pro milionáře

Stávající areál Lochkov. Prohlédnout galerii
Stávající areál Lochkov. | Foto: Crestcom.cz

Když se před více než padesáti lety začaly ve velkých světových metropolích obydlovat nepoužívané průmyslové objekty, tovární haly a skladiště, nikdo netušil, že se bydlení v nich zakrátko stane módním trendem.

A že se z původních provizorií během let stane nadstandardní, či spíše luxusní bydlení a lofty, nebo také ateliérové byty, se po pár desítkách let začnou stavět také jako novostavby.

Původní nejzajímavější lofty vznikaly hlavně v New Yorku a v Londýně a do jejich přestavby se pouštěly hlavně umělci, herci a bohémové. Pak již stačilo pár fotek z večírků, záběry z filmů, natočených v tomto prostředí a o velké nečleněné prostory s vysokými stropy začal být nebývalý zájem také mezi architekty a všemi, kdo chtěli bydlet jinak, než bylo ve společnosti zvykem.

Do rozlehlého otevřeného prostoru se dala vestavět celá patra či galerie, netradiční koupelny a kuchyně, umístěné přímo v obytném prostoru, nebo se tu mohl zaparkovat třeba motocykl.

Jak se města rozrůstají, původně industriální okrajové čtvrti se stávají širšími centry, tedy atraktivními lokalitami pro bydlení v dosahu městské dopravy. A tak se opuštěné průmyslové objekty přestavují a dostavují na luxusní rezidenční a víceúčelové stavby. Lidé, kteří zde chtějí bydlet, za své milionové investice získají kromě zajímavých prostor také neobvyklé výhledy na městské části.

V Praze vznikly komplexy s loftovými byty například přestavbou Holešovického a Vinohradského pivovaru nebo Sýpky v Karlíně, další lofty vznikají v Libni a na Palmovce, v Křižíkově ulici v Karlíně či na místě bývalé továrny na cikorii, později přebudované na pivovar a sladovnu v Lochkově.

reklama
Doporučené recepty
    reklama