reklama

Jak zalévat ve vedru, abychom zahradě neuškodili?

V posledních dnech jsme dostali pořádnou porci sluníčka. Zahrada potřebuje naši pomoc. Jak v těchto horkých dnech zalévat?

Foto: ISIFA/Thinkstock

Nechceme to zakřiknout, ale počasí začínajícímu létu opravdu přeje. Jak vaši zahradu zalévat v těchto vedrech tak, abychom jí neublížili a zeleninu neudusili?

Jak dodat vyprahlému trávníku a květinám závlahu, abychom nenadělali ještě více škody než užitku? Poradíme vám, jak zalévat správně a na co si dát pozor.

Na zahrádce nechceme saunu

Prvním pravidlem je zalévat ve vhodnou dobu. Nikdy se nevrhejte s hadicí na záhony ve chvíli, kdy na ně ještě dotahují rozpálené sluneční paprsky. Nejlépe je dodávat vodu co nejdříve ráno nebo až pozdě večer. Nejlepší je odstátá voda, ideálně ze sudu. Pakliže nenaprší, načerpejte vodu z hadice do sudu a nechte ji odpočinout. Vyhřátým rostlinám by studená sprcha způsobila šok.

Není květina jako květina

Máte-li obří zahradu, budete si myslet, že jsme zešíleli, ale každá rostlina potřebuje jinou závlahu a je dobré se požadavkům přizpůsobit. Pokud jste si ke každé rostlině nezapíchli příslušné informace o zálivce, pak se držte těchto zásad. Hodně vody potřebují hlavně kvetoucí letničky a balkónovky. Z trvalek pak nezapomeňte zalévat hlavně kapradiny, luční květy, ostrožky a třapatky.

Naopak na závlahu nejsou náročné hvozdíky, zvonky či tařička skalní. Větší část trvalek potěšíme spíše přiměřenou zálivkou, kdy půda zůstane trochu vlhká.

Máte-li doma zeleninové záhonky, pak nepřemokřujte

Všechny druhy zeleniny musíme pravidelně zalévat, ale nesmíme je přemokřit. Pokud mají půdu velmi vlhkou, stane se ideálním místem pro houbovité choroby. Zalévejte vždy ke kořenům, jinak hrozí, že zapařené listy budou fungovat jako podhoubí.

Náš tip: Zahrada na kolech: Staré bicykly nechte zarůst květinami

Košťálovou zeleninu stačí zalévat jednou za týden, v období veder postačí obden. Velmi nás překvapila informace, že si není třeba dělat starosti se zaléváním volně rostoucích bylinek, o které se v přírodě také nikdo nestará.

Zavlažujeme trávník

Trávu tvoří z 80 % voda. Spotřeba vody je závislá na teplotě půdy trávníku. Při zavlažování dbejte na následující pravidla:

  • Raději více než méně.
  • Raději méně často a větší dávku.
  • Trávník zalévat až ke kořínkům.

Pokud nám zavlažování umožní určit nejvhodnější denní čas, určitě si vyberte ráno. Večerní a noční zavlažování se nedoporučuje, protože může způsobit dušnost, která podporuje šíření nemocí a napomáhá hmyzu při škození. Ve slunečním záření se zavlažování nedoporučuje, protože kapky vody působí jako lupa, která vypálí díru do lístků.

I tato informace od odborníků je sporná. Když se podíváte v okolních státech či v tropických zemích, pracují jim závlahy prakticky několikrát za den a je úplně jedno, jestli svítí slunce nebo ne.

5 důležitých zásad při zalévání

  • Pomozte růžím, okrasným keřům i stromkům tím, že k nim přisypete mulčovací kůru. Zpomalí odpařování vody a zabrání růstu plevelů.
  • Nikdy nezalévejte záhony na přímém slunci. Rostlinám způsobíte teplotní šok a zelenina se zapaří.
  • Odstraňte ze záhonu plevel, je to zloděj vláhy.
  • Zeleninu zalévejte tak, abyste jí nepokropili listy. Rostlinám hrozí plíseň.
  • Ve vedrech je dobré zavlažovat dlouze a hloubkově, aby vláha pronikla až ke kořenům.
  • Časté a mírné kropení nemá smysl. Voda se z horké půdy rychle vypaří.
  • Ideální dávka je 5-20 l na jednu rostlinu. (podle velikosti)

zdroj: gardena.cz, dumazahrada.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 interiérových vůní, které opravdu fungují

Maminčiny recepty: Skvělý bezinkový sirup

Léky za volantem. Zabít vás můžou i prášky na kašel

 

 

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama