reklama

Jak pečovat o pračku a sušičku, aby dlouho vydržely?

Jak prodloužit životnost pračce a sušičce, aby vydržely co nejdéle? Musíte o ně pečovat a my víme, jak na to!

Foto: Isifa/Thinkstock

Každý touží po tom, aby mu spotřebič dlouho a dobře sloužil. Proto jim je třeba věnovat dostatečnou a patřičnou péči. Přinášíme rady a triky, aby pračka nebo sušička fungovala dlouhá léta bez problémů.

Tak jako úklid koupelny má svůj čas, i tyto dva elektrospotřebiče potřebují pravidelnou kontrolu a údržbu. V čem spočívá a jak ji co nejlépe provést, se dočtete v následujícím článku.

Pračka chce svůj čas

Pokud si myslíte, že když v pračce neustále perete a používáte vhodné prostředky, pak bakterie nehrozí, jste na velkém omylu. Jednou za čtvrt roku bychom měli spustit u pračky cyklus na 90 °C. Klidně nechte buben prázdný, horká voda bakterie zabije a odstraní nečistoty a tolik nepříjemný odér, který se line z pračky a vám není zcela jasné proč. Prát na nízké teploty je sice šetrné, ale připravujete tak ideální prostor pro tvorbu bakterií.

POZOR! Když zapínáte pračku bez prádla na vyčištění, nezapomeňte vypnout fázi ždímání, aby se tlumiče zbytečně neopotřebovaly.

Pravidelné čištění filtrů

Myslete na čištění filtrů, které brání průniku nečistot a cizího materiálu do vody v pračce nebo dokonce do čerpadla. Jak často kontrolovat? To záleží na intenzitě praní. Když pračka přestane napouštět dostatečné množství vody, je už pozdě a filtr je nejspíš pořádně zanesený.

Náš tip: Jak odstranit zápach a plíseň z pračky

V každém návodu je podrobně popsané a zakreslené, jak se právě ten typ filtru čistí. Vždy je potřeba ho vyjmout a důkladně propláchnout vodou.

Nezapomeňte na kovové předměty

Vnitřek pračky se nejčastěji poškodí kvůli kovovým předmětům, které zůstaly v kapsách oblečení. Během točení vypadnou do bubnu a povrch podřou. Menší předměty, jako třeba mince, se mohou dostat i do útrob mechanizmu a způsobí podření plastové nádrže.

U pračky platí, že je třeba před spuštěním programu zapnout všechny knoflíky, zipy a důkladně zkontrolovat kapsy.

Pračku nepřetěžujte

Samotné přeplňování je velkým problémem. Nejen, že se prádlo dobře nevypere, ale poškozujete hlavně tlumiče elektrospotřebiče. Dobře si promyslete, jaký materiál a v jakém množství se do bubnu vejde. Například vlna má velkou nasákavost a její hmotnost se praním několikanásobně zvyšuje.

Správná údržba

Základem po každém praní je, nechat dvířka a nádržku na prací prostředky otevřené do té doby, než pořádně vyschnou. Po poslední várce otřete vnitřní gumičky a těsnění kolem dvířek. Nejen, že odstraníte přebytečnou vlhkost, ale také nános špíny, který by do budoucna způsoboval protékání a netěsnění dvířek.

Používejte značkové prášky a aviváž. Nekvalitní prostředky tvoří nadměrné množství nerozpustných usazenin, které vám v pračce plesniví. Tím se jednotlivé díly opotřebují a hlavně pračka i s prádlem nepříjemně páchne.

Občas do praní přidávejte změkčovadla. Postačit by měl obyčejný sáček sody na praní a do každé várky přidat polévkovou lžíci. Zamezíte usazování vodního kamene.

V neposlední řadě myslete i na praní prádla. Podprsenky zásadně ukládejte do speciálního sáčku, hlavně ty s kosticemi, jinak hrozí, že zapadanou do útrob pračky a oprava bude nevyhnutelná.

Sušička je velmi náchylná na poškození

Teď si jistě lámete hlavu, jakou údržbu je třeba provádět právě u sušičky. Je toho poměrně dost, co by se mohlo pokazit jen proto, že jsme si včas nevšimli.

Pravidelné vylévání nádobky

Ti, kdo nemají sušičku zapojenou přímo do odpadu, by si měli pravidelně vylévat nádobku na kondenzát. Nejlépe ji vyndávat po každém sušení. Sice by v nádobce měla být zcela "destilovaná" voda, ale po několika dnech se vám z uzavřeného prostoru začne linout podivný zatuchlý zápach.

Filtr a vlhká ruka

Na konci každého programu vlhkou rukou setřete zbytek vláken a prach z předního filtru v otvoru dveří. Zabráníte tím znečištění prádla při vyndávaní z bubnu. Filtr textilních vláken se čistí také po každém procesu. Opět vám pomůže vlhká ruka, na kterou se prach a špína dobře nalepí.

Čtěte také: 9 důvodů, proč si koupit sušičku

Projděte si všechny filtry

Jednou za měsíc či dva byste se měli podívat pořádně na filtr ve spodní části. Znečištěný výparník zvyšuje spotřebu energie a snižuje účinnost a právě filtr ve spodní části se stará o to, aby se k němu špína nedostala, proto by měl být vždy v dobrém stavu.

Na toto prádlo raději zapomeňte

Návody a výrobci doporučují, abyste prádlo před vložením do bubnu pořádně zajistili. Tím se myslí: zapnout zipy, zavázat všechny šňůrky a tkaničky a pozapínat všechny knoflíky a cvoky. Existuje však prádlo, které je nevhodné pro sušení v bubnu:

  • Prádlo, které obsahuje gumové části nebo části z podobných materiálů a jakýkoliv druh hořlavého předmětu (například i ručníky znečištěné od laku na vlasy).
  • Boty (jakékoli boty s lepenými podrážkami se působením horhého vzduchu rozlepí/rozpadnou)
  • Skleněná vlákna (pozor u některých záclon)
  • Prádlo, které bylo předtím čištěno zasucha.
  • Prádlo označené kódem ITLC, které se může čistit speciálními produkty pro úklid v domácnosti. Nese vždy značku ITLC.
  • Příliš objemné prádlo (spací pytle, polštáře, velké přehozy).
  • Mini prádlo (tanga, dětské ponožky, kapesníčky) patří vždy do speciálních/pracích sáčků!

A na závěr nezapomínejte, že i prach na sušičce snižuje její účinnost a zvyšuje elektrickou spotřebu. Proto ji pravidelně otírejte i zvenku.

Jak často pečujete o pračku a sušičku vy? Co nejčastěji se podle vás na elektrospotřebiči porouchá a co za to může? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak vyčistit televize, monitory a klávesnice. Poradíme

Jak vyčistit troubu a mikrovlnku? Nasypte do nich sůl!

Týdenní jídelníček, se kterým zaručeně zhubnete




reklama
Doporučené recepty
    reklama