reklama

Jak odstranit žvýkačku z bot, vlasů i oblečení?

Jak odstranit žvýkačku z bot, vlasů, šatů? Tady je několik zajímavých tipů a rad...

Foto: ISIFA/Thinkstock

Alespoň jednou v životě jste si určitě našlápli žvýkačku, sedli si na ni v metru či tramvaji. Jdete si jen tak po ulici, když vám noha přistane na lepkavé hmotě. Někteří lidé se bohužel nenaučili žvýkačky vhazovat do koše, proto s nimi musíme zápasit my.

Nadávání, otírání ani šoupání  nohou moc nepomůže. Jak tedy odstranit žvýkačku, aniž bychom boty museli vyhodit a na oblečení si nažehlit záplatu? Tady je několik jednoduchých kroků.

Tip č. 1 - Arašídové máslo

I když jako národ nejsme na tuto pochoutku až tak zvyklí, koupit se u nás dá. A nevěřili byste, jak s ní jednoduše odstraníte žvýkačku z boty. Naneste špičkou nože trochu na lepkavou gumu a přejíždějte po povrchu. Po čase začne žvýkačka měknout a zapracuje se do burákového másla. V tuto chvíli už jen stačí hmotu oškrábat a zbytek očistit mýdlovou vodu a kartáčkem.

Tip č. 2  - Igelitový sáček a mrazák

Tato metoda funguje spolehlivě. Účinnější je na botách než na oblečení, ale záleží hodně na materiálu. Na postiženou část přimáčkněte pevnější igelitový sáček a pečlivě jej do žvýkačky zapracujte. Oblečení či obuv dejte na dvě hodiny do mrazáku.

Čtěte také: Jak se zbavit zápachu z bot? Kočičí podestýlkou!

Po dostatečně dlouhém čase vytáhněte a snažte se sáček odtrhnout od žvýkačky. Ve většině případů půjde dolů i lepkavá hmota, která nám v mrazáku dobře ztuhla. Pokud nějaké kusy zbyly, můžete je odstranit s máslem a nožem či je vydolovat párátkem.

Tip č. 3 - Olej WD 40

Vlastně je jedno, co použijete, důležitý je hlavně stlačený vzduch, jež je studený. Je to podobné, jako když si špatně zatřepete tužidlem na vlasy a na dlaň se vám vyhrne mrazivá hmota. WD olej přiložte blízko ke žvýkačce a nastříkejte. Ona po chvilce ztvrdne a jednodušeji ji seškrábnete z povrchu pryč. Ale je to stejný výsledek, jako byste použili mrazák.

Tip č. 4 - Ledová kostka

Pokud nemáte moc času, je tu ještě jedna instantní rada. Sáhněte po ledové kostce a místo zkuste třít po dobu 20 minut. Opět je třeba zmrazit lepkavý tmel. Pak už postupujte stejně, jako jsme uvedli u předešlých tipů, nožem nebo párátkem ji seškrábněte pryč.

Několik tipů od našich čtenářů

  • Žvýkačku dejte do mrazáku, po několika hodinách ji vyndejte a přetírejte hadříkem napuštěným do technického benzinu. Vždy směrem ven a následně vyperte.
  • Velmi rychlou pomocí je speciální odstraňovač tmelů, který seženete v hobby obchodech. Stačí jen nastříkat na látku, nábytek či čalounění, chvilku počkat a pak setřít vlhkým hadříkem. Uvidíte, jak je to účinné.
  • Na trhu jsou i speciální přípravky, jež si poradí se žvýkačkou, ale za 50 ml zaplatíte až 150 Kč. Je pravda, že na některé druhy textilií fungují spolehlivě.
  • Co nám přišlo opravdu zajímavé? Odstranit žvýkačku žvýkačkou. Stačí ji trochu rozmělnit v puse, vzít do ruky a místo olepené žvýkačkou opatrně poťupkávat, ale tentokrát nesmí být odstraňovaná plocha zmrzlá.
  • Podobně by mohla pomoci i čisticí hmota na klávesnice, jež je stejné konzistence a velmi lepkavá.

Máte i vy zajímavé tipy, jak odstranit žvýkačku z bot, čalounění či oblečení? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zhubněte pitím vody! Kolik potřebujete vypít denně?

Obyčejný život celebrit. Sledujte jak žijí v soukromí

13 způsobů, jak si ulehčit porod
Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama