reklama

13 způsobů, jak si ulehčit porod

Myšlenky na blížící se porod mohou být zvláště pro prvorodičky stresující. Není ale nutné propadat panice daleko před prvními kontrakcemi. Nabízíme 13 způsobů, jak zajistit maximálně hladký průběh porodu. Jaké to jsou?

Foto: Isifa/Thinkstock

Myšlenky na blížící se porod mohou být zvláště pro prvorodičky stresující. Není ale nutné propadat panice daleko před prvními kontrakcemi.

Nabízíme 13 způsobů, jak zajistit maximálně hladký průběh porodu. Jaké to jsou?

1. Nebuďte povalečka gaučová

Je velmi lákavé strávit posledních pár dní před porodem natažená na pohovce. Uvědomte si ale, že takto se miminko nedostane zrovna do té nejlepší polohy, kterou by mělo před porodem zaujímat. V poloze na všech čtyřech můžete své dítě podpořit, aby se přesunulo do správné polohy pro vstup do porodních cest. Snažte se, aby vaše pánev byla vždy výš než kolena, i když se budete třeba dívat na televizi.

2. Nastal čas ke studiu

Pročítání strašlivých porodních příhod v internetových diskuzích nikdy nikomu nepomohlo. Navštěvujte předporodní kurz, kde vám porodní asistentka vše podrobně vysvětlí, zodpoví otázky, naučí správné techniky dýchání i základy péče o miminko. Čtěte, dívejte se, ptejte se. Čím více toho budete o porodu vědět, tím lépe na něj budete připravená.

Více o porodu se dozvíte na Babyweb.cz >>

Výzkumy ukazují, že pochopení toho, co se s námi bude dít, odplavuje strach z neznámého. Když budete vědět, co očekávat, svaly se uvolní, a budou tak schopné lépe fungovat. Porod díky tomu proběhne  bez stresu.

3. Trénujte dýchání

Řízené hluboké dýchání může být velice dobrým pomocníkem. Čím hlouběji se nadechujeme, tím víc kyslíku obíhá tělem. Svaly jsou pak pružné a uvolněné. Další cesta, jak zmírnit bolesti.

4. Chovejte se jako doma

Průzkumy uvádějí, že pro ženy je prostředí jejich porodu velmi důležité. Může dokonce ovlivnit, jak bude porod probíhat. Neosobní prostory vše zkomplikují. Ve strachu z nich tělo produkuje adrenalin, který znemožňuje vyplavování oxytocinu a dalších hormonů nezbytných pro zdárný průběh porodu.

Vydejte se proto na prohlídku porodnice, abyste věděla, co vás čeká. Oblíbený polštář, porodní míč, ručníky, nápoje, občerstvení - to vše může proces zpříjemnit pocitem bezpečí a pohody.

5. Procházejte se

Někdy je chůze pro ženu, která si v 9. měsíci připadá spíš jako malý sloník, obtížná. Zůstat však ve vertikální poloze skutečně pomáhá. Ženy, které zůstávají aktivní, mají obvykle kratší a méně komplikovaný porod. Jde o zákon gravitace.

Doporučujeme: Nejkrásnější animace porodu: Názorná, ale bez krve

Ve vzpřímené poloze se hlavička dítěte tlačí dolů větší silou a děloha se rychleji rozšiřuje. To platí i během porodu. Nejhůře se tlačí do kopce, logicky je proto pro tlačící ženy nejméně výhodná poloha na zádech - pro svou přehlednost porodníky tolik oblíbená...

6. Požitek z masáže

Když vám bude partner masírovat záda nebo končetiny, pomůže vám to lépe se s porodem vyrovnat. A to i během porodu! Výzkum uvádí, že 80 procent žen, které byly během porodu masírovány, nepotřebovaly žádné úlevy od bolesti. Dotekové impulzy totiž zasahují mozek mnohem rychleji než bolestivé podněty.

7. Vůně levandule

Zmírnit bolest a napětí během porodu pomohou éterické oleje. Velmi dobrou volbou je levandule. Její vůně ulevuje od bolesti, uvolňuje a snižuje krevní tlak.

8. Vodní magie

Teplá voda se ukázala jako uklidňující prostředek, který dokáže odplavit bolest. Posezení v teplé vodě stimuluje uvolňování oxytocinu, hormonu, který posiluje kontrakce a celkově urychluje celý proces porodu. Zároveň se uvolňují endorfiny, jež představují vlastní přírodní léky bojující s neduhy těla.

9. Přítel, dula, porodní partner

Vědomí, že se o vás během porodu někdo postará, je samo o sobě velmi uklidňující. Někomu postačí dobrá kamarádka, jiný ocení odbornější zapojení duly. Pro většinu žen platí, že chtějí okamžik zrození prožívat se svým partnerem.

Podívejte se: Video: Porodila u řeky - něžné a dojemné

Přátelská tvář může být tím pravým, co vás rychle a bez zbytečné bolesti provede porodem.

10. Dejte si svačinku

Myslíte si, že jíst během porodu je něco zcela nepřístojného? Není! Porod je náročný a vyžaduje hodně energie. Mít při ruce lehce stravitelnou a na sacharidy bohatou pochoutku se ukazuje jako fajn způsob, jak si ho ulehčit. Sacharidy jsou velmi užitečným zdrojem, který napomůže uvolňování glukózy. Vyvarujte se ale tučných jídel, banánů, toastů nebo těstovin.

11. Najděte si rozptýlení

Zkuste si najít něco, co zaměstná vaši mysl a odvede ji od vnímání bolesti nebo stresujících myšlenek. Vše, co vás odvede od bolesti, je dobré. Ať už to bude CD s oblíbenou hudbou, film či práce na poslední chvíli, které zútulní váš domov.

12. Vyzkoušejte směs kyslíku a rajského plynu

Směs známá jako entonox zahrnuje mix kyslíku a oxidu dusného. Používá se k úlevě od bolesti. Jde o metodu pro ženy, které chtějí utlumit bolesti bez zásahu do těla v podobě epidurální anestezie.

13. Zachovejte otevřenou mysl

Žádná prvorodička nemůže dopředu říci, co proti bolesti zabere. Možná si teď říkáte, že byste nikdy nesvolila k epidurálu, během porodu se ale může vaše smýšlení zcela obrátit. Nedržte se proto porodního plánu a představ do posledního puntíku, buďte připravená na všechny eventuality. Zbytečně by vás to stresovalo, pokud se věci nebudou vyvíjet tak, jak jste si představovala. Otevřená mysl celý porod usnadní.

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Trauma na celý život: Selhala jsem u porodu

Zamilovala jsem se do syna své kamarádky...

Nejčastější chyby, které děláme při zařizování bytu

Dítě roku 68 a brutalistní klenot. Mohutnost InterContinentalu zjemňuje nádvoří | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama