reklama

Barfování: Je syrová strava pro psy zdravá?

Je syrová strava pro psy vhodná? Ano, musíte ale vědět, jak správně BARFovat!

Foto: Thinkstock

Zdravé stravování je téma nejen pro lidi, ale také pro naše domácí mazlíčky. Zatímco lidé nejčastěji vynechávají mouku a cukr, krmení psů se točí kolem syrové stravy, neboli BARFování. O co jde?

Slovem BARF se zkracuje anglické "Bone and Raw Food", tedy "kosti a syrová potrava". Skutečně má návrat ke krmení psa čerstvou a pro ně typickou stravou pouze pozitivní účinky?

Nedávejte zbytky od stolu

Nejprve si pojďme ujasnit jednu věc. Nepleťte si syrové jídlo se zbytky od večeře, které jsou přesolené, kořeněné a mohou obsahovat pro psy nevhodné suroviny.

Doporučujeme: Je váš pes smutný? Možná za to může vaše chování

Zda si zvolíte granule, nebo BARFování, je jen na vás. Veterináři vás obvykle nasměrují na granule, protože obsahují dostatek živin a potrava je tak pro vašeho mazlíčka zcela vyvážená. Syrovou potravu upřednostňují ti majitelé psů, kteří chtějí mít obsah misky pod kontrolou a bez komerčně vyráběných krmiv. Jedno je jisté. Ať si zvolíte jakoukoliv variantu, vždy dopřejte psům kvalitní a vyváženou potravu.

Pes je masožravec, ale...

Pokud si vyberete BARFování, pak se připravte na to, že krmení bude časově náročnější. Musíte jídlo vážit a přemýšlet nad jeho skladbou. Množství se odvíjí od věku, hmotnosti, zdravotního stavu a zátěže psa. Denní dávka činní 2-3 procenta ideální tělesné hmotnosti psa.

Příklad: Pes o váze 10 kg, bude dostávat denní dávku 200-300 g.

Maso a kosti by měly tvořit 70 procent celkového objemu. U zeleniny, ovoce a obilovin hovoříme o 30 procentech z celkového objemu, kdy vždy převažuje zelenina.

Skládáme syrový jídelníček

Na BARFové krmení může přijít jakkoliv starý pes, jen štěňata po přinesení domů nechte na stravě, na kterou jsou zvyklá z chovu ještě pár týdnů kvůli adaptaci. Na začátku volte čistou svalovinu - drůbeží maso. Kosti přidávejte opatrně, ideálně vybírejte měkké a masité kosti. Počítejte s tím, že u starších jedinců mohou nastat zažívací potíže. Každopádně se vždy poraďte s veterinářem, zda je strava vhodná vzhledem ke kondici vašeho psa. Někteří mazlíčci syrové maso ihned nechtějí, proto jej chvíli povařte a postupně dobu tepelné úpravy zkracujte.

Syrové maso: Vždy by mělo být 48 hodin v mrazáku, abyste odstranili možné parazity.

Vnitřnosti: Dávkujte maximálně dvakrát do týdne. Vybírejte srdce, žaludky, játra. Dodáte jim dostatek fosforu a vápníku.

Kosti: Obalené masem. Vhodné jsou kuřecí skelety, hovězí morkové kosti, žebra, králičí stehna a drůbeží krky. Nevařte je. Po tepelné úpravě se kost láme a může poranit trávicí ústrojí zvířete.

Náš tip: Olizování od psa. Škodí nebo léčí?

Zelenina: Nejvhodnější je listová čerstvá zelenina (polníček, špenát, hlávkový salát). Nedávejte cibuli, syrové brambory. Fantastickým zdrojem vitaminů je mrkev, cuketa, květák, brokolice, okurka, kedlubna. Zeleninu nevařte. Maximálně ji ochuťte lžičkou oleje či másla.

Ovoce: Skvělá jsou jablka, pročišťují organismus. Dále jsou vhodné banány, broskve, meruňky. Nedávejte nikdy kiwi.

Obiloviny: Pouze pro hubené psy a ty, kteří nepřibývají na váze. Přidávejte vařené obiloviny jako kuskus, rýži, pohanku, ovesné vločky.

Výhody a nevýhody

Každá změna by měla být projednána s veterinářem. BARFování není výjimkou.

Co dodržovat:

  • Raději vařte podle přesných receptů pro BARFování, kde je jídelníček vyvážený.
  • Omezte rizika bakteriální kontaminace.
  • BARF není doporučen, pokud v domácnosti se zvířetem žijí děti, těhotné ženy, senioři či chronicky nemocní lidé.
  • Při dlouhodobějších zažívacích potížích kontaktujte veterináře. Zvíře může stravu hůře snášet.
  • Pokud volíte špatnou skladbu jídelníčku, hrozí psovi nutriční nerovnováha.
  • Možné riziko nákazy parazity. Proto se zcela nedoporučuje vepřové maso.

Výhody BARFování:

  • Lepší stav zubů kvůli vyšší intenzitě kousání masa a kostí.
  • Lesklejší srst kvůli dostatečnému množství mastných kyselin.
  • Krmení si oblíbí i ti nejmlsnější jedinci.
  • Víte, co váš pes dostává do misky.

Máte zkušenosti s BARFováním? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Smažák, jídlo pro gurmány? Jen když víte, jak na to

Manuál pro rozvedené. Co dětem nikdy nedělat

S Evou o anorexii. Nejedla jsem, abych si ublížila

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama