reklama

Báli jste se o byt? Soud rozhodl ve prospěch občanů!

Máte chatu a bydlíte v obecním bytě? Pak jste možná i vy prožívali stres z toho, že jej budete muset opustit, přestože jste slušní občané a řádně platíte nájemné. Obávat se již nemusíte. Rozhodl tak soud.  

Foto: Profimedia.cz

 Nájemníci nesmí dostat výpověď z bytů, i když dlouhodobě žijí v celoročně obyvatelných domech nebo chatách určených v rekreaci. Nejvyšší soud tak definitivně rozsekl spor, který nyní řeší tisíce nájemníků. Těch se chtějí zbavit soukromí majitelé domů nebo města.

Výpovědi pro nájemníky, kteří mají rekreační domy nebo chaty, rozesílá třeba Pražská správa nemovitostí, městská část Praha 10 si dokonce najala agenturu, která pátrala po tom, zda lidé žijí v rekreačních objektech. Podle Nejvyššího soudu lidé nemohou dostat výpověď jenom proto, že si pořídili dům k rekreaci.

Je jedno, jak je dům velký

"Na nájemnících nelze spravedlivě požadovat, aby užívali k bydlení pouze jeden byt, jestliže si svůj rodinný dům (který mají vedle nájemního bytu) pořídili pro rekreační účely a pro tyto účely ho (i po případné rekonstrukci) dlouhodobě  užívají," rozhodl Nejvyšší soud v zásadním stanovisku, které je závazné pro rozhodování v těchto případech.

Soudy dosud tyto spory nerozhodovaly jednotně, v některých případech uznaly platnost výpovědí.

Podle soudců není podstatné, zda byl dům původně zkolaudován pro trvalé užívání.

"Pokud si nájemník bydlící v nájemním domě pořídí, zdědí nebo jiným způsobem získá dům, který může trvale užívat a třeba v něm i dlouhodobě bydlí, není to důvod, aby dostal výpověď z nájmu v bytě, kde trvale bydlí. Důležité však je, aby tento dům považoval za rekreační objekt, a je potom lhostejné, jak je tento dům velký, vybavený a jak dlouho v něm žije," uvedl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Soudci posuzovali případ manželů z Prahy 8, kteří od soukromého majitele domu dostali výpověď proto, že si koupili rodinný dům v okrese Příbram k rekreačnímu užívání, ale dům byl zkolaudován pro trvalé užívání jako rodinný dům.

Pátrají po chatách

Nejvyšší soud potvrdil, že výpověď je neplatná a manželé nemusí z bytu odejít.

Na to, že v poslední době začala města a i soukromé společnosti rozdávat výpovědi, upozornilo Sdružení nájemníků společně s odboráři.

"Majitelé, kteří vlastní tisíce bytů, někdy i obce, začali dávat výpovědi lidem, kteří mají chalupu třeba sto kilometrů od bydliště. Počet případů se v poslední době znásobil, jen městská část Praha 10 dala sedmdesát takových výpovědí. Najala si agentury, které vypátraly, kdo má chalupu nebo chatu, a na základě toho poslala výpovědi lidem," řekl za Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba.

"Stejně postupují firmy, které nakoupily byty na dluh a chtějí prodat nájemní byty, aby měly rychlé peníze," dodal Taraba. Odhadl, že tato metoda byla použita už u několika tisícovek nájemních bytů.
zdroj: Aktuálně.cz

 

A co s podvodníky?

Vůči občanům, kteří žijí ve městech a rekreační bydlení mají skutečně jen pro víkendové dny a k rekreaci, je to spravedlivé. Navíc pokud mají smlouvy, jsou řádnými nájemníky a poctivě platí nájemné a služby. Mnohým lidem tak mohl právě s hlasitým bouchnutím spadnout kámen ze srdce. Otázkou ale stále zůstává, jak se vypořádat s těmi, kdo užívají byty s regulovaným nájemným, pronajímají je a za městem žijí ve svých domech a objektech, které mohou sloužit k trvalému bydlení.
  

reklama
reklama
reklama