reklama

5 výhod a nevýhod bydlení v podkroví

Bydlení v podkroví přináší jistou dávku dobrodružství a romantiky, ale také má své nástrahy.

Foto: ISFIA/Thinkstock

Byt v podkroví pro mnohé z nás znamená útulné a prostorné bydlení s nádechem nostalgie. Jsou ale atypické dispozice a přítomnost blízké střechy vždy výhodou? Poznejte pro a proti bydlení v podkroví.

Podkrovní byty jsou stále v kurzu a považují se za nejkomfortnější způsob bydlení. Láká vás bydlení v podkroví? Podívejte se, na co byste si měli dát pozor.

Podkrovní byt - bydlení snů

Podkrovní byty jsou velmi žádané, ale při pořizování bychom si měli uvědomit všechny pro a proti, které nás při bydlení pod střechou čekají. Atypické bydlení se může stát nástrahou pro starší lidi či osoby s pohybovým postižením či omezením. Maminy s dětmi by měly přemýšlet, zda se jim bude chtít po schodech tahat děti i nákup.

Výhody bydlení v podkroví

Dobře situovaná stavba v blízkosti parku či pohledné historické části města slibuje nádherný výhled, který nás mile překvapí nejen ve dne, ale také v noci.

K praktickým pozitivním vlastnostem patří prosvětlení bytu. Do podkroví dostaneme přirozené světlo velmi snadno. Bydlení v podkroví může být plné velkých oken, které nám umožní daleký rozhled a v prostoru velké množství měkkého světla.

Čtěte také: Manželé si libují: naše podkroví se už nepřehřívá

Nejcennějším přínosem bytu v podkroví je prostor jako jeden celek. Bez problémů využijete volné místo, které se nabízí a to hlavně do výšky.  Dispozice v podkroví umožňují velkou fantazii s nábytkem a doplňky do bytu. Díky dostatečné výšce místnosti, se budete cítit pohodlně.

To, co se dá v létě brát za nevýhodu, rychlé prohřátí prostoru, je v zimě užitečným pomocníkem při úspoře za elektřinu. Vytápění není tak nákladné, protože teplo stoupá vzhůru a byt se rychle vyhřeje od okolních bytů a to zejména v horních patrech.

Nevýhody bydlení v podkroví

Nevýhodu, kterou při bydlení v podkroví musíme dát na první místo je již zmiňované horko v letních měsících. Slunce, které se opírá do střechy, neúprosně místnosti ohřívá, a pokud nemáte v plánu pořizovat si klimatizaci, připravte se na skleníkový efekt, který vás v noci nenechá spát. Nepříliš levným řešením mohou být i markýzy či venkovní žaluzie.

Pokud projdeme celou škálu možností počasí, hned za teplem z horka je silný déšť, který buší do střechy. Pokud nejste zvyklý, budete si muset na větší hlučnost zvyknout. Mnozí uživatelé podkrovních bytů se ale shodují, že dřív nebo později si na déšť zvyknete a bez ťukání na střechu už budete jen těžko usínat.

Jak vyřešit šikminy v podkroví se dozvíte ZDE >>

S bydlením v podkroví jsou také spojené vyšší finance při zařizování. Nemůžete se spoléhat, že přijdete do obchodu s nábytkem, koupíte skříňku a ona vám padne přesně tam, kam chcete. Podkrovní byty si žádají nábytek na míru, který využije každičký volný prostor v místnosti.

Nepříjemným zjištěním je i přehnaná vlhkost a s ní spojené plísně na zdi. Při pořizování půdního bytu se ujistěte, že je dostatečně odizolovaná, protože hrozí zatékání, které při nedostatečném větrání a řešení odvlhčení místnosti, může dojít až k plísním na zdi. Nedostatečná izolace střechy vám může zaručit jednu věc, v zimě vám bude teplo unikat a v místnosti bude zima.

Při koupi či pronájmu podkrovního bytu si dobře rozmyslete, jak budete místnost větrat. Střešní okna ve výšce bývají téměř nedostupná a investice do automatického otvírání a zavírání jsou nemalé.

A co vy? O bydlení v podkroví zatím jen sníte nebo jste některou z výhod a nevýhod zažili?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Podkrovní dětské pokoje podle Feng Shui: Inspirace pro vás

Kuchyně ovládané počítačem: Luxus, který šetří čas

Plesové šaty pro plnoštíhlé: Jak vybírat a kde koupit

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama