reklama

Bukvice lékařská

Betonica officinalis
Lidové/další názvy: čistec, betonie, betonika, bukvicová bylina, bukvice červená, čistec červený
Čeleď: hluchavkovité

Popis byliny

Bukvice lékařská je vytrvalou bylinou s výškou od 20 do 100 cm. Ochlupená rostlina s jemnou vůní může svým vzhledem připomínat kopřivu. Má ztlustlý oddenek a na bázi dřevnatou lodyhu. Lodyha se nevětví, je přímá, čtyřhranná, s jemnými žebry. Listy rostou na lodyze řídce, jsou řapíkaté, na povrchu chlupaté, mají podlouhle vejčitý tvar a délku až 10 cm. Kraj listů je vroubkovaně zubatý.
Pyskaté květy se starorůžovou, nachově červenou nebo fialovou korunou se objevují od června do září. Jsou uspořádány v hustých lichoklasech dlouhých několik centimetrů, květenství nese vysoká lodyha. Plodem bukvice je tvrdka.

Výskyt a pěstování

Bukvice lékařská má svoji domovinu v Evropě. V mnoha koutech Evropy je také k vidění. Daří se jí v teplejších oblastech, podél lesů, v hájích, na stráních, loukách a pastvinách, na vřesovištích apod. Rostlině vyhovuje vlhčí a těžší, hlinitá, hlinitopísčitá nebo hlinitojílovitá půda. Má ráda zásaditý až neutrální humus.
Bukvice je odolnou rostlinou. Není náročná na pěstování, proto je k vidění i jako ozdoba zahrad. Poslouží také jako dekorativní kytka do vázy, která navíc dlouho vydrží.

Léčitelství

Bukvice lékařská obsahuje třísloviny, hořčiny, vonné silice, také betain, cholin, stachydrin, betonicin aj.
Jako droga se v léčitelství uplatňuje kvetoucí nať. Bylina se sbírá ideálně v začátku květu, ale není to podmínkou. Sbírá se celá nadzemní část rostliny.

Léčivé účinky bukvice

- pomáhá při zažívacích potížích, žaludečních a střevních problémech
- povzbuzuje tvorbu trávicích šťáv
- eliminuje pálení žáhy a překyselení žaludku
- je prospěšná při průjmových onemocněních, i krvavých
- obnovuje střevní sliznice, působí proti střevním parazitům
- je vhodná při zánětech ledvin a močového měchýře
- ulevuje při onemocnění dýchacího systému
- zbavuje kašle a rýmy, pomáhá astmatikům
- je užitečná při stresu a psychickém vyčerpání
- má zklidňující účinky na nervy
- působí proti nespavosti nebo bolestem hlavy
- zevně hojí kožní poranění, odřeniny i hnisající rány

Podávání a užití

Vnitřní užití

Kvetoucí nať bukvice se suší buď přímo na slunci, nebo uměle. Teplota při sušení by neměla překročit 40 °C.
Primárním způsobem podávání je čajový nálev (lžičku sušené drogy zalijeme šálkem vroucí vody a necháme několik minut luhovat). Popíjí se šálek čaje 3x denně. Alternativně lze podávat také sušený prášek z bukvice.
Bukvice se v léčitelství užívá i v podobě alkoholové tinktury, pro posílení ji lze přidávat do bylinných likérů. Přestože je v současnosti bukvice neprávem opomíjena, v minulosti byla hojně užívána téměř jako všelék. Podávala se i jako odvar s medem, bylinný sirup nebo se macerovala ve víně. Dokonce se šňupala jako tabák.
Bukvice nemá žádné nežádoucí účinky a lze ji užívat i dlouhodobě.
Dnes se často kombinuje s bylinkami ve směsích žaludečních, plicních nebo zklidňujících čajů.

Vnější užití

Silnější odvar bukvice nachází také vnější využití. Slouží například k ošetření bércových vředů. Z bylinky lze připravit i zklidňující koupel. Pro zklidnění a pokojné spaní se sušená bukvice vkládá přímo do polštáře.
Dříve se dokonce věřilo, že bukvice má magickou moc. Bukvice neměla přinášet jenom zdraví, ale také štěstí nebo lásku. Sušená bukvice se proto nosila po kapsách, vysazovala se v zahradách, kolem klášterů a kostelů. Údajně ochraňovala tělo i ducha před zlými bytostmi a kouzly, chránila i před nepříjemnými sny a nočními můrami.

Bukvicové víno – recept

Nať bukvice najemno nařežeme, nesušíme, ale naložíme do bílého vína (asi 5 polévkových lžic byliny na 1 l vína). Za občasného protřepání necháme uležet po dva týdny, poté scedíme. Následně dle receptu dochutíme medem (3 – 5 lžic).
Bukvicové víno pomáhá zejména při kašli a nachlazení, užívá se i jako lék proti astmatu.

Upozornění

Text nenahrazuje lékařské vyšetření. Má pouze informativní charakter. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také využívání léčivých bylin by mělo být individuálně konzultováno s lékařem.

reklama
Doporučené recepty
    reklama