reklama

Brutnák lékařský

Borago officinalis
Lidové názvy: borač, borák, boryt, bureš, okurkové zelí
Čeleď: brutnákovité

Popis byliny

Brutnák lékařský je teplomilnou jednoletkou. Dorůstá až do výšky 80 cm. Lodyhu i listy pokrývají řídké štětinové chlupy. Lodyha bývá přímá, v horní části zabarvená jemně do červena. Drsně šťavnaté listy vejčitého až kopinatého tvaru mají viditelnou žilnatinu. Jsou vrásčité, celokrajné nebo jemně vroubkované, okraje mívají vlnité. Zatímco přízemní listy mají dlouhý řapík, lodyžní listy jsou jen krátce řapíkaté. Kořen rostliny je silný a proniká hluboko do země.
Brutnák v květnu až září zdobí pozoruhodné květy v blankytně modré, vzácně i bílé barvě. Květy, umístěné na převislých stopkách, vytvářejí vijany. Jsou oboupohlavní, pětičetné, mají srostlé korunní a kališní lístky. Koruna květů ústí v bílou pakorunku.
Plodem jsou podélně rýhované tvrdky vejčitého tvaru a hnědé barvy.

Výskyt a pěstování

Brutnák lékařský má původ ve Středomoří a severozápadní Africe. U nás se pěstuje jako léčivá bylina, také salátová zelenina nebo jako dekorativní rostlina. V plané podobě se vyskytuje jen vzácně.
Brutnák se pyšní i výživným pylem a dlouhou dobou kvetení, představuje tak také nektarodárnou a pylodárnou bylinu.
Brutnák není náročný na pěstování, je choulostivý pouze na mrazivé teploty. Vyhovuje mu kyprá, výživná půda a slunné stanoviště. Roste velmi rychle, potřebuje proto dostatek prostoru.

Léčitelství

Brutnák lékařský obsahuje slizy, saponiny, třísloviny, cholin, kyselinu křemičitou nebo minerály (draslík, vápník, mangan) aj. Mladé listy jsou zdrojem vitamínu C. Olej lisovaný ze semen vyniká obsahem protizánětlivé kyseliny gamalinolenové.
Jako droga se v léčitelství uplatňuje zejména kvetoucí nať, která se sbírá v první fázi květu, během května a června. Ta se dále suší, příp. zmrazuje. Pro své léčivé složení se však využívají i semena brutnáku nebo brutnákový olej.

Léčivé účinky brutnáku

- posiluje nervový systém
- pomáhá při neurastenii
- má antidepresivní a zklidňující vlastnosti
- je prospěšný při zánětu ledvin a močových cest, ženských potížích, revmatismu nebo problémech srdce
- má močopudné působení
- čistí krev
- pomáhá při nachlazení
- snižuje horečku
- má protizánětlivé vlastnosti
- zevně hojí kožní poranění, záněty a vředy

Brutnákový olej navíc:

- podporuje obnovu sliznic
- snižuje hladinu cholesterolu v krvi
- snižuje krevní tlak
- podporuje činnost srdce a cév
- reguluje hormonální hladinu
- stimuluje metabolismus

Podávání a užití

Vnitřní užití

Brutnák se podává v podobě čajového nálevu (cca 10 g drogy na šálek vroucí vody, luhuje se několik minut v uzavřené nádobě). Uplatňuje se například v rámci detoxikační kúry (šálek čaje 2 – 3x denně).
Vnitřní užití rostliny je však považováno za rizikové vzhledem k možným hepatotoxickým (játra poškozujícím) nebo karcinogenním vlastnostem. Brutnák se proto vždy užívá jen krátkodobě, vůbec není vhodný v těhotenství a v době kojení.
Zcela bezpečné se jeví užití brutnákového oleje lisovaného ze semínek. Ten je navíc bohatým zdrojem nenasycených mastných kyselin.
Listy brutnáku chutnají a voní po okurkách. Dají se z nich připravit zeleninové saláty, slouží jako ingredience a koření do různých pomazánek, sýrů, studených omáček nebo bylinkového másla. Níže najdete recept na bylinkový tvaroh s brutnákem. Brutnák slouží i jako koření k nakládání okurek. Čerstvé květy představují netradiční ozdobu pokrmů, obložených chlebíčků, salátů nebo dezertů.

Vnější použití

Nálev z brutnáku se zevně přikládá na rány, popáleniny nebo bércové vředy. Lze z něho připravit i bylinnou koupel, v neposlední řadě slouží jako kloktadlo.
Brutnák lékařský pomáhá léčit atopický ekzém, lupénku nebo akné. Hojivé a zklidňující působení má i brutnákový olej.

Bylinkový tvaroh – recept

Mladé listy brutnáku (ještě nemají chloupky) jemně nasekáme, můžeme přidat i petržel, pažitku nebo česnek dle chuti. Tvarohový základ připravíme z 250 g měkkého tvarohu a 150 ml mléka nebo smetany. Tvaroh s mlékem ušleháme, přidáme bylinky, osolíme a opepříme.

Upozornění

Text nenahrazuje lékařské vyšetření. Má pouze informativní charakter. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také využívání léčivých bylin by mělo být individuálně konzultováno s lékařem.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama