reklama

Březina: Je to ostuda

Praha/Brusel - Krást evropské peníze je technicky skoro nemožné, říká v rozhovoru pro Aktuálně lidovecký europoslanec Jan Březina, dlouholetý člen Výboru regionů EU.

A: Jak je možné ukrást milióny z evropských fondů?

Takový podvod je možný udělat jen tehdy, pokud spolupracují ty složky, které mají peníze vyplácet, se složkami, které vše kontrolují.

Ale i tak - podrobně jsem celé mechanismy čerpání peněz studoval a technicky mi přijde skoro nemožné zcizit větší sumu, protože kontrola je dvojitá. Na kontrolu zkrátka chodí kontrola.

A: Podle obvinění se stalo právě to, že kontrola náměstek Forman byla do celé akce zapojen.
To se mě právě nezdá. Pana exnáměstka jsem poznal jako člověka, který se v technice rozdělování evropských peněz vyzná velmi precizně. Velmi dobře tudíž ví, že pokud by chtěl nějaké peníze "ulejt", tak nesmírně riskuje.

EU je totiž už na pokusy peníze rozkrást vycvičená. Má velmi vyspělý systém kontroly. Naučila se to po přistoupení jižních zemí, které se hojně snažily užívat evropské peníze jinak než podle pravidel. Jakýkoli pokus zcizit větší částku s sebou tak nese risk kontroly z Evropského účetního dvora.

A: Menší částku tedy ukrást lze?
Dokáži si představit, že by někdo použil v rozporu s pravidly třeba sto tisíc korun. To není suma až tak hmatatelná, bude se hůře dohledávat. Ale miliony?

A: Bude mít kauza nějakou dohru v Bruselu?
Záleží na tom, kdo kauzu podchytil. Pokud to byli Češi a námi provozované kontrolní mechanismy, pak by to nemuselo mít větší dopad. A rozhodně ani vliv na čerpání peněz či na výšku sumy, kterou z EU na dotacích obdržíme.

Horší by bylo, pokud by na to přišly bruselské mechanismy, pokud vláda jednala až na základě avíza z účetního dvora.
Pak by to byla obrovská ostuda. A ztížilo by to české pozice před nynějším jednání o finanční perspektivě EU na roky 2007 2013. Mnohé země navrhují dotace z fondů okleštit, což Česko samozřejmě odmítá. Takový podvod by byl municí, proč posílat do chudších zemí méně.

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama