Heracleum sphondylium, Pastinaca sphondylium
Lidové názvy: bolševník borščový, medvědí pazneht
Čeleď: miříkovité (okoličnaté)
Bolševník obecný je jedním ze dvou druhů bolševníku, které v současnosti rostou na našem území. Zatímco větší, invazivnější a nebezpečnější bolševník velkolepý k nám byl zavlečen (jako dekorativní rostlina), bolševník obecný je původním druhem. Oba druhy obsahují fototoxické furanokumariny, bolševník obecný však v menším množství. Dříve se dokonce uplatňoval i v lidovém léčitelství. Východní Slované ho znají jako jedlou rostlinu.
Popis rostliny
Bolševník obecný je statnou dvouletou, příp. víceletou bylinou, která dorůstá do výšky od 50 do 150 cm. V prvním roce vytváří pouze přízemní listy a sbírá sílu do hlavního kořene vřetenovitého tvaru. Až ve druhém roce se objevuje lodyha nesoucí květenství tvořené okolíky a okolíčky. V horní části je lodyha bohatě rozvětvená. Přízemní listy jsou dlouze řapíkaté, dělené, tří až pětičetné. Lodyžní listy jsou znatelně menší. Lodyha bolševníku je dutá, hranatě rýhovaná. Stejně jako listy je i lodyha silně pokryta chlupy.
Bolševník obecný kvete od června do září. Květy jsou oboupohlavní, mohou mít bílou, zelenkavou, žlutavou nebo jemně růžovou barvu. Ploché okolíky mohou mít v průměru i 20 cm. Plodem bolševníku je dvounažka nesoucí semena. Ta se vyznačují dlouhodobou klíčivostí.
Jednotlivé rostliny bolševníku se mohou odlišovat nejenom barvou květů, ale také tvarem a velikostí listu nebo celkovou výškou. Množství variací bolševníku je dáno i schopností různých druhů křížit se mezi sebou. U nás se bolševník obecný kříží se silně invazivním a jedovatějším bolševníkem velkolepým.
Spolehlivě rozpoznat bolševník obecný od bolševníku velkolepého lze díky žlábku, který je nápadně viditelný na řapíku přízemních listů. Bolševník velkolepý tento žlábek nemá. Oproti bolševníku velkolepému je bolševník obecný drobnější. Listy bolševníku obecného jsou vykrajované ostřeji, avšak v případě bolševníku velkolepého jsou rýhy hlubší.
Původ a výskyt
Bolševník obecný roste v mírném pásu Evropy a v některých částech Asie (západní Sibiř, Kavkaz). Někdy se udává jako místo výskytu i Severní Amerika, častěji je však zdejší bolševník považován za samostatný druh.
Rostlině vyhovují hnojené louky, vlhké pastviny a rumiště, zanedbané zahrady či příkopy podél cest. Najdeme ho také na okrajích lesů, v křovinách aj. Má raději těžší půdu s neutrálním pH, ale snáší i mírně kyselé či zásadité půdy. Svědčí mu stanoviště s dostatkem dusíku.
Bolševník obecný představuje také nektarodárnou rostlinu s medem pronikavé vůně, avšak jemně palčivé chuti. U citlivých osob může i med vyvolat alergické reakce. Častější je však podráždění pokožky způsobené kontaktem se šťávou rostliny.
Toxický, přesto jedlý a léčivý
Bolševník obecný obsahuje alkoholy (mj. methanol, ethanol), karboxylové kyseliny (kyselina kaprinová, laurinová), estery a nebezpečné furanokumariny. Oproti bolševníku velkolepému je však koncentrace fototoxických látek u tohoto druhu nižší. Podráždění pokožky a sliznic za přítomnosti slunečního záření tak vyvolává pouze u citlivějších jedinců.
I přes svoji toxicitu se bolševník obecný dříve uplatňoval v lidovém léčitelství, především jako protikřečový prostředek. Droga měla snižovat krevní tlak. Bolševníku byly přisuzovány sedativní účinky, měl podporovat vykašlávání, působit proti epilepsii, pomáhat potlačovat projevy lupénky, odstraňovat otoky nohou a zbavovat křečových žil.
Bolševník obecný (nať a kořen) se užívá výhradně v podobě alkoholové tinktury. Při ústním podání je třeba drogu dostatečně zapít. Setkat se můžeme i s bolševníkovým likérem, který má mít afrodiziakální účinky. Po dobu léčby je vždy třeba vyhýbat se slunečnímu záření. Při sběru je nutné chránit pokožku oděvem a zabránit styku se šťávami rostliny. Také kvůli silně projímavým účinkům se však od léčebného použití bolševníku upouští a my ho rozhodně nedoporučujeme.
Stojí však za zmínku, že bolševník obecný se běžně zařazuje k jedlým rostlinám. Východní Slované z něho připravují borčš, v Polsku je základní ingrediencí národní polévky.