reklama

Bolí vás v zádech? Nový vědecký postup!

Trpíte bolestmi v zádech? Tlumit je pomáhá běhání ve vodě. Menší studie již potvrdila značnou úlevu u 90% procent pacientů.

Trpíte bolestmi v zádech? Tlumit je pomáhá běhání ve vodě. Menší studie již potvrdila značnou úlevu u 90% procent pacientů.

K ústupu bolesti došlo po šesti měsících, kdy pacienti chodili běhat do bazénu. Vědci z univerzity ve španělské Malaze nyní začali z dalším, rozsáhlejším zkoumáním.

Proč nás to tam nejvíc bolí?

Při něm budou pacienti běhat třikrát týdně dvacet minut ve vodě sahající po pás. Předmětem studie jsou lidé, kteří trpí bolestí bederní páteře alespoň tři měsíce a u nichž lékaři zatím pro jejich stav nenašli vysvětlení.

Kromě krční páteře je bederní oblast nejčastější příčinou bolestí v zádech.

Bederní páteř totiž umožňuje přenos pohybu z dolních končetin na trup. Aby se tak dělo správně, je nutná přítomnost velkého počtu svalů a nervových zakončení. Proto je bolest bederní páteře většinou provázena také silnými bolestmi vystřelujícími do dolních končetin, ale i do dalších blastí, především do hýždí, boků nebo slabin.

Nejdřív rozehřát, pak cvičit

Dosud se na bolesti v bederní oblasti zad doporučovalo buď plavání, nebo cvičení. Pro úplnost připomeňme tři nejoblíbenější základní cviky proti bolestem v bedrech:

střídavé zvedání nohou a rukou na břiše

střídavé zvedání nohou v kleče

střídavé zvedání nohou a rukou v kleče

POZOR: Špatně prováděné cvičení může váš stav někdy ještě zhoršit! Cviky na páteř vyžadují správné držení a pohyby těla.

PROTO: Ztuhlou páteř a svaly nejprve protáhněte a rozehřejte. Držte břišní svaly zpevněné a vtažené jakoby k páteři. Nenapínejte ramena a krk příliš dopředu, neprohýbejte se.

Zkuste to po španělsku

Možná ale, že se na cvičení necítíte. Pak byste měli nadcházející volné dny využít raději k procházkám a běhání ve vodě. Španělští vědci předpokládají, že bude proti bolestem beder účinnější a hlavně šetrnější.

Snižuje totiž zátěž kloubů, především ve srovnání s normálním během. Zároveň se při běhu ve vodě posilují břišní svaly, svaly zad a nohou. Přitom se také protahují svalové úpony na zádech, ve stehnech i v lýtkách, což prý právě vede k úlevě od bolestí.

Tak hnusný projev jsem nezažil. Babiš o téhle zemi neví vůbec nic, říká Pithart | Video: Linda Bartošová, Pavel Švec, Video

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama