Bolestivé kojení: jak netrápit sebe a miminko? III.
O problémech bolestivého kojení jsme de už dvakrát psali. Příčin může být spousta a každá maminka se s ním vyrovnává po svém. Všichni se ale jistě shodneme, že než se trápit s bolestí a plačícím miminkem, je lepší pokusit se problémům předejít.
O problémech bolestivého kojení jsme de už dvakrát psali. Příčin může být spousta a každá maminka se s ním vyrovnává po svém. Všichni se ale jistě shodneme, že než se trápit s bolestí a plačícím miminkem, je lepší pokusit se problémům předejít.
Nejlepší je prevence!
Asi nejlepším způsobem, jak podobným problémům předcházet, je prevence. Bolestivým a popraskaným bradavkám je možno předejít použitím správné techniky kojení, případná změna polohy během kojení, přiložením dítěte k prsu co nejdříve (nemyslí se tím ale na pár vteřin) a zahájením kojení nejdéle půl hodiny po porodu.
*Správná technika kojení: *
-dítě se má přiložit k prsu a ne prs k dítěti
-hlavička, hrudník, bříško i kolínka dítěte by měly směřovat k matce (tzv. bříško na bříško)
-když maminka drží prs, neměla by se dotýkat dvorce bradavky, také by jej neměla odtahovat od dítěte
-bradavka musí být na úrovni úst dítěte
-dítě musí sát z prsu a ne z bradavky
-nos i brada dítěte by se měly prsu dotýkat
-při špatném přisátí je třeba kojení okamžitě přerušit a začít znovu - nevypěstovat tak špatný návyk!
Dítě by se sice mělo přikládat k prsu často (zvlášť zpočátku, aby se rychle začalo tvořit mléko), délka kojení a intervaly mezi nimi by se měly řídit potřebami dítěte. Pozor ale - miminko by se nemělo u prsu nechávat zbytečně dlouho, tedy i poté, co se napilo a nesaje, spíše používá prs jako dudlík. Prsa by měla maminka po kojení ošetřit nějakou vhodnou mastičkou, pokud to jde, nechat je volně na vzduchu, dodržovat přísně hygienu a nosit vhodnou podprsenku (bavlněnou a ne moc těsnou). Samozřejmostí by se měl v porodnicích stát společný pobyt dítěte s maminkou na jednom pokoji (tzv. roaming-in). Aby se kojení podpořilo, neměla by se miminku zbytečně podávat žádné další tekutiny, dudlík nebo lahev raději někam >>zahodit
Pomoc je důležitá
Někdy však ani sebelepší prevence nepomůže a kojení se stane nepříjemným zážitkem. Důležitá je v takovém případě správná pomoc mamince. Má-li maminka skutečně obtíže, popraskané bradavky, zánět apod., doporučuje se i přes to pokračovat v kojení (případně v odstříkávání mateřského mléka, které se dítěti podává jiným způsobem), to může totiž celou nemoc zkrátit. Hojení také může urychlit potření bradavky mateřským mlékem a volný přístup vzduchu k prsům. Samozřejmě v případě potíží (např. mastitida) by měla okamžitě vyhledat pomoc lékaře. Pro matku (ale i dítě) je však také velice důležitá její psychická vyrovnanost, napětí a vyčerpání ani jednomu nesvědčí. A tak jistě přemáhání se za každou cenu není řešením. Okolí jí může pomoci psychickou podporou, ale rozhodně by ji nemělo nutit - ať kojit či kojení přerušit. To by mělo být rozhodnutím matky samotné, která by měla nejlépe vycítit, co je pro ni i její miminko tím nejlepším.
Měla jste někdy problémy s kojením?
Zdroj: www.neonatologie.cz, www.medela.cz, www.rodina.cz, www.mineralfit.cz