Jak pracovat s negativními myšlenkami
Zakopnete o obrubník a pomyslíte si "pitomej obrubník". Strčí do vás pán, zamračíte se. Naštve vás nadřízený (opět) a v duchu si řeknete: "Zase já? Blbec!"
Pak vám nedochází jedna věc. Obrubník tam byl, je a nejspíš bude. Stejně jako lidé kolem nás a nadřízení, kteří po nás budou chtít spoustu věcí. Je tedy ten "problém" ve věcech a lidech kolem nás, nebo jsme to my, kteří problém vidí?
Co člověk, to jiné vnímání. Jiná realita. Zatímco někoho naštve, když si kolega přinese jídlo do kanceláře, druhého rozčiluje, když se kolega zdrží na obědě venku. Každý tu realitu okolo máme ovlivněnou svým vnímáním a smýšlením.
Očekávání, že to bude zase "blbý"
Pokud dopředu jdeme někam s očekáváním, že někdo nebo něco bude "blbý", pak tam jdeme s tím, že to tak bude, a není nám vůbec divné, že to tak ve skutečnosti opravdu je. Často pak říkáme: "Já to říkal/a, že to tak dopadne." Nebo "on/a se prostě nezmění, prostě má nějakej problém". Jenže už si vůbec neuvědomujeme, že ten problém možná vidíme jen my. A že pokud bychom chtěli, ten "problém" by tam být nemusel. Možná by stačilo nechodit někam s očekáváním a nemyslet na to, že to bude průšvih. A když už tam opravdu nějaký problém je, je naší svobodnou vůlí z takového vztahu či situace odejít.
Naše svobodná vůle
Je to jako být ve vztahu s nevěrníkem. Víte, že ten problém je v tom, že vás partner podvádí, ale ten problém vás nemusí omezovat do nekonečna. Vždy máte totiž právo sbalit se a z takového vztahu s čistým štítem odejít. Pokud v něm zůstanete a budete si říkat, že ten problém je jen v druhém, nebude to až taková pravda. Vy jste totiž také dobrovolně součástí takového vztahu.
Lenka Wernerová
Zakladatelka módního a lifestylového blogu Ze Života Ženy (www.zezivotazeny.cz), který začala psát na mateřské. Své příspěvky též zveřejňuje na svém instagramovém účtu. Svými módními outfity, kosmetickými tipy a pozitivním přístupem k životu se snaží inspirovat maminky a všechny ženy, které v rodinném a pracovním shonu chtějí myslet také samy na sebe. Je milovnicí Coco Chanel a jejího nesmrtelného klasického stylu. Objevujte s ní nadčasové kombinace a kouzlo každého dne, který, jak říká, stojí za to prožít s úsměvem a stylem.
Nepřítel je náš nejlepší učitel
Nepřítel je náš nejlepší učitel. Ukazuje nám totiž naše slabé stránky. To, co nás štve. Tak jak to tedy je? Existují negativní lidé, nebo my z lidí a věcí děláme ty negativní? Postupně přicházím na to, že to druhé mě osobně sedí víc. Není to o tom, že mě NĚKDO NAŠTVE, spíš je to o tom, že SE NECHÁM NAŠTVAT. Denně by mě mohlo nazlobit opravdu spoustu věcí a lidí. Od vybitého mobilu přes zapomenuté klíče, vylité pití v tašce, pána, který do nás vrazil, lidi postávající v metru ve dveřích až po nevím co.
Jenže za polovinu věcí, které se nám dějí, si můžeme svou nepozorností docela sami (možná proto, že žijeme příliš málo v přítomném okamžiku). Lidé, kteří nás štvou, nám zase nastavují zrcadlo v tom, co nám vadí. Když rozklíčujeme, proč nás to štve, možná zjistíme, že nás vytáčí úplně něco jiného. Třeba to, že se neumíme ozvat nebo říct ne. Pak jen zbývá zapracovat na sobě a přestat obviňovat ostatní.
Někdo tomu říká zázrak, že lidé, kteří nás štvali, jsou najednou pryč. Ale v podstatě to zase není o ničem jiném než o našem změněném přístupu k nim. A nezapomínejme, že každý z nás má možnost odejít.