reklama
 

BLOG Ze života ženy: Věnujte si čas pro sebe

Jak a čím jste si naposledy udělali radost? Musím se přiznat, že jako maminka a obzvlášť maminka na mateřské dovolené si radost dělám tak často, jak jen to jde. Nemusí to být vždycky "velké" věci. K úsměvu mi stačí káva při pravidelném kočárkování, pár přečtených stran v inspirativní knize, napsaný článek, ze kterého mám radost. Nebo taky nové tričko (nebudu lhát, nakupování mám ráda). Velkou a upřímnou radost mám ale hlavně z času, který věnuji sama sobě.

Foto: iStock
Lenka Wernerová

Lenka Wernerová

Zakladatelka módního a lifestylového blogu Ze Života Ženy (www.zezivotazeny.cz), který začala psát na mateřské. Své příspěvky též zveřejňuje na svém instagramovém účtu. Svými módními outfity, kosmetickými tipy a pozitivním přístupem k životu se snaží inspirovat maminky a všechny ženy,  které v rodinném a pracovním shonu chtějí myslet také samy na sebe. Je milovnicí Coco Chanel a jejího nesmrtelného klasického stylu. Objevujte s ní nadčasové kombinace a kouzlo každého dne, který, jak říká, stojí za to prožít s úsměvem a stylem.

Nedávno jsem se v nějakém článku dočetla, že by se prý ženy měly v předmanželských smlouvách "ochránit" také časem, který jako maminky, manželky budou věnovat jen samy sobě. Zajímavější než tento fakt byl počet hodin, které by si mohly/měly věnovat. Týdně se v článku uváděl příklad osmi hodin. OSMI. To číslo mi přišlo neuvěřitelné, a přitom se jedná o jednu třetinu dne, tedy o velmi malý zlomek času z celého týdne. Když sečtu veškeré své aktivity strávené mimo domov, kdy jsem sama, dostanu se na osm hodin dohromady tak za týdny tři. Není to však snad manželem, který by mi něco nedovolil. Je to čistě mnou. Někdy jsem prostě příliš unavená jít si třeba zacvičit a jindy je mi to hloupé, když vidím, že ani manžel nemá na sebe čas (i když někdy mu "závidím" i nerušenou cestu metrem do práce a domů, kdy může vypnout a číst knihu nebo koukat po lidech - mimochodem moje oblíbené aktivity v metru).

Když jsem se nad sebou zamyslela, došlo mi, že únava není důvodem, ale osobní výmluvou. Když někomu řeknu, že jsem prostě unavená ze starání se o domácnost a rodinu, teda dvě holky (manžel se o sebe stará sám), každý to pochopí. Jak snadné. Jenže před sebou neuteču. Poporodní vytahaná kůže na břichu sama nezmizí a na únavu je opravdu nejlepší jít něco dělat. Sport mě vždycky extrémně nakopne, a navíc jsem v tu dobu jen sama pro sebe. Hodina běhání týdně a hodina strávená na lekci jógy plus jedno dopoledne za dva týdny pro sebe někde mimo domov (nejlépe v kavárně) nedávají dohromady osm hodin týdně, ale s mojí čtyřměsíční dcerou mi to tak zatím bohatě stačí. Až povyroste, jsem si jistá, že těch okamžiků, které budu mít jen pro sebe, bude víc.

Zapomínat na sebe samotné bychom však neměly. Nikdy. Je velmi lehké sklouznout k nastavení ženy v domácnosti. Nemluvím teď ani tak o povinnostech, jako o tom, že po celodenním shonu se nám už nic nechce. Neříkám ani, že bychom se snad musely nutit do něčeho, co nám není příjemné. Ne všechny potřebujeme k životu nové tričko, hezkou rtěnku nebo ranní lekci jógy. Ale každá čas od času potřebujeme něco, co nás dobije. A na to bychom si čas udělat měly. Když je doma spokojená žena, pak je spokojená celá rodina.

Krásná a chlupatá. Brenna byla posedlá odstraňováním chloupků, dnes se jimi chlubí | Video: Instagram/Brenna Pennly
reklama
reklama
reklama