reklama
 

BLOG Selavis: Úskalí a nebezpečí obličejové jógy aneb mystifikace a dezinformace

Určitě už jste slyšeli o obličejové józe a dočetli jste se, jak je prospěšná pro náš obličej, tonus pleti a eliminaci vrásek. Ano, obličejová gymnastika opravdu navrací obličejovým svalům pružnost, pevnost, plnost a celému obličeji jasnější kontury, které jsme měli v mládí. Jedná se o neinvazivní metodu bez skalpelu, botoxu a jiných, nejen bolestivých, ale i nebezpečných metod. Ale …

Foto: iStock

Mystifikace

K tomuto článku mě inspiroval jiný článek od dámy, která sebe označuje za "autorku koncepce omlazení obličeje a těla". Z mého pohledu tato dáma neví o obličejové józe zhola nic, anebo se jí nelíbí, že taková technika je lidstvu známa a šíří se. V onom článku se zmiňuje o nebezpečnosti obličejové jógy v tom smyslu, že nefunguje a naopak škodí. Tvrdí, že tělocvičné principy na svaly v obličeji neplatí, a díky této metodě vytáhneme měkké tkáně dolů, tj. budeme vypadat jak bernardýni….

Její přesvědčivost a mystifikace byla dobrá. Kdybych nebyla lektorkou a trenérkou této metody již několik let a netrénovala jak zdravé, tak nemocné osoby pro krásu a zdraví, tak by mi tato dáma nasadila minimálně pověstného brouka do hlavy. Na druhou stranu mě inspirovala k napsání tohoto článku. Pokusím se malinko uvést danou mystifikaci na pravou míru.

Víte, že obličejovou jógu cvičila mimo jiné i Marylin Monroe? Některé dostupné prameny uvádí, že tyto techniky jsou známy na africkém a asijském kontinentu již tisíce let.

Pojďme na to selským rozumem

Vše má svá pravidla, tak jako vše na tomto světě.

Jedná se o trénink obličejových svalů (posilování a protahování), kterým dosahujeme mladistvějšího vzezření o 5 až 15 let neinvazivní metodou. Takže je jasné, že tak jako u posilování jiných částí těla i u obličejové jógy musíme dodržovat pravidla a postupy, aby trénink přinášel své plody a neměl opačný efekt.

Kontraindikace, tedy kdy bychom cvičit neměli

- akutní onemocnění nebo infekce - migréna

- problémy s krční páteří (u některých cviků)

- chronické onemocnění - nejste si jisti, zda je pro vás obličejová gymnastika vhodná. V tomto případě je vhodné se poradit s vaším ošetřujícím lékařem.

- únava

Jako každé cvičení, kdy cvičíme svaly a mysl, musíme dodržovat doporučené postupy

Zásady tréninkové jednotky obličejové jógy

  • Rozdýchání a zahřátí nejen obličejových svalů
  • Trénink - technicky výborně provedené cviky nejlépe na každou část v obličeji
  • Relaxační část - vždy proveďte masáž ráno a večer nejlépe vitaminovým olejem a kolagenem

Pokud je obličejová jóga prováděna správně, tak pracuje i s dechem, bránicí, rovným osovým postavení těla, vizualizací a jinými technikami.

Pravidelný trénink

Pravidelný trénink je důležitý. Ovšem nejdůležitější je technicky správné provedení cviků a vedení tréninku pod pečlivým dohledem zkušeného lektora do té doby, než vše provádíte bezchybně. Správné cvičení vede k zesílení svalů v oblasti krku, šíje, obličeje, ale i žvýkacích svalů. Proto je potřeba, aby nedílnou součástí tréninkové jednotky bylo důkladné a správné protažení a masáž svalů na krku a šíji včetně dalších uvolňovacích technik, které by vás měl naučit váš trenér.

Zásady zdravého životního stylu

  • Zdravá strava
  • Pitný režim
  • Pohyb
  • Spokojenost, štěstí a vnitřní klid
  • Spánek

Takže moji milí, pokud vám zase někdo bude tvrdit, že obličejová jóga je nezdravá nebo škodí, tak se na něj nezlobte. Je to pouze jeho neznalost těchto technik, akupresury a dalších metod.

Myslím si, že obličejová jóga by se měla stát součástí ranní i večerní hygieny každého člověka, ne jenom pro krásu, ale hlavně pro naše zdraví.

Přeji vám všem krásný adventní čas.

C'est la vie "Selaví", vaše Světlana

reklama

Komerční tip

reklama