reklama
 

BLOG Selavis: Úskalí a nebezpečí obličejové jógy aneb mystifikace a dezinformace

Určitě už jste slyšeli o obličejové józe a dočetli jste se, jak je prospěšná pro náš obličej, tonus pleti a eliminaci vrásek. Ano, obličejová gymnastika opravdu navrací obličejovým svalům pružnost, pevnost, plnost a celému obličeji jasnější kontury, které jsme měli v mládí. Jedná se o neinvazivní metodu bez skalpelu, botoxu a jiných, nejen bolestivých, ale i nebezpečných metod. Ale …

Foto: iStock

Mystifikace

K tomuto článku mě inspiroval jiný článek od dámy, která sebe označuje za "autorku koncepce omlazení obličeje a těla". Z mého pohledu tato dáma neví o obličejové józe zhola nic, anebo se jí nelíbí, že taková technika je lidstvu známa a šíří se. V onom článku se zmiňuje o nebezpečnosti obličejové jógy v tom smyslu, že nefunguje a naopak škodí. Tvrdí, že tělocvičné principy na svaly v obličeji neplatí, a díky této metodě vytáhneme měkké tkáně dolů, tj. budeme vypadat jak bernardýni….

Její přesvědčivost a mystifikace byla dobrá. Kdybych nebyla lektorkou a trenérkou této metody již několik let a netrénovala jak zdravé, tak nemocné osoby pro krásu a zdraví, tak by mi tato dáma nasadila minimálně pověstného brouka do hlavy. Na druhou stranu mě inspirovala k napsání tohoto článku. Pokusím se malinko uvést danou mystifikaci na pravou míru.

Víte, že obličejovou jógu cvičila mimo jiné i Marylin Monroe? Některé dostupné prameny uvádí, že tyto techniky jsou známy na africkém a asijském kontinentu již tisíce let.

Pojďme na to selským rozumem

Vše má svá pravidla, tak jako vše na tomto světě.

Jedná se o trénink obličejových svalů (posilování a protahování), kterým dosahujeme mladistvějšího vzezření o 5 až 15 let neinvazivní metodou. Takže je jasné, že tak jako u posilování jiných částí těla i u obličejové jógy musíme dodržovat pravidla a postupy, aby trénink přinášel své plody a neměl opačný efekt.

Kontraindikace, tedy kdy bychom cvičit neměli

- akutní onemocnění nebo infekce - migréna

- problémy s krční páteří (u některých cviků)

- chronické onemocnění - nejste si jisti, zda je pro vás obličejová gymnastika vhodná. V tomto případě je vhodné se poradit s vaším ošetřujícím lékařem.

- únava

Jako každé cvičení, kdy cvičíme svaly a mysl, musíme dodržovat doporučené postupy

Zásady tréninkové jednotky obličejové jógy

  • Rozdýchání a zahřátí nejen obličejových svalů
  • Trénink - technicky výborně provedené cviky nejlépe na každou část v obličeji
  • Relaxační část - vždy proveďte masáž ráno a večer nejlépe vitaminovým olejem a kolagenem

Pokud je obličejová jóga prováděna správně, tak pracuje i s dechem, bránicí, rovným osovým postavení těla, vizualizací a jinými technikami.

Pravidelný trénink

Pravidelný trénink je důležitý. Ovšem nejdůležitější je technicky správné provedení cviků a vedení tréninku pod pečlivým dohledem zkušeného lektora do té doby, než vše provádíte bezchybně. Správné cvičení vede k zesílení svalů v oblasti krku, šíje, obličeje, ale i žvýkacích svalů. Proto je potřeba, aby nedílnou součástí tréninkové jednotky bylo důkladné a správné protažení a masáž svalů na krku a šíji včetně dalších uvolňovacích technik, které by vás měl naučit váš trenér.

Zásady zdravého životního stylu

  • Zdravá strava
  • Pitný režim
  • Pohyb
  • Spokojenost, štěstí a vnitřní klid
  • Spánek

Takže moji milí, pokud vám zase někdo bude tvrdit, že obličejová jóga je nezdravá nebo škodí, tak se na něj nezlobte. Je to pouze jeho neznalost těchto technik, akupresury a dalších metod.

Myslím si, že obličejová jóga by se měla stát součástí ranní i večerní hygieny každého člověka, ne jenom pro krásu, ale hlavně pro naše zdraví.

Přeji vám všem krásný adventní čas.

C'est la vie "Selaví", vaše Světlana

Vloupání na přehlídkové molo. Pařížskou komičku vykázala až Gigi Hadid | Video: Reuters/AP
reklama
reklama
reklama