reklama

BLOG Olgy Porrini: Kdo je to manipulátor? Poznáte ho?

Víte, jak vzniklo vůbec slovo manipulátor? Pochází z latinského slova manus, což znamená ruka. A takový manipulátor má vlastně navíc neviditelnou ruku, kterou vás přemístí tam, kam potřebuje on. Aniž byste si toho všimli.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock
Olga Porrini

Olga Porrini

Ráda se dívám kolem sebe. Pozoruji lidi, jejich názory, činy, náměty a nálady. A věřte, že ve svém "zralém" věku jsem už viděla dost. Ve svému blogu pozoruji svět a život svýma očima. Proto má název "Tak to vidím já!" Své názory nikomu nevnucuji, spíš mi jde o to, aby se i jiní nad nimi zamysleli. Co člověk, to jiný pohled. Ale tak to má přece být. "Není krásnějších pohádek než ty, které píše sám život, " řekl Hans Christian Andersen. A mně nezbývá než souhlasit.

Také se vám stalo, že máte na určitou věc názor, přesně víte, co chcete, a pak uděláte úplně něco jiného? Přišel k vám totiž pán nebo paní XY a vysvětlil vám, jak se věci správně mají. Když si v klidu znovu promyslíte situaci, kterou jste se chystali vyřešit, nestačíte "valit oči", jak jste ji rozlouskli úplně jinak, než jste původně zamýšleli. Ten pán nebo paní XY byl totiž šikovný manipulátor a dostal vás tam, kam chtěl on.

Co je cílem manipulace? Přesvědčit toho druhého, aby přijal vaše argumenty a udělal tak něco, co vůbec neměl v plánu. Znám manipulátory, kteří ani netuší, že s lidmi manipulují. Jsou to ti, kteří jsou o své pravdě přesvědčeni a právě tím přesvědčivým tónem ji předávají dál. Dělají to nevědomě, ale mají v sobě neuvěřitelnou sílu a kouzlo osobnosti, či co. Pak jsou ti druzí, kteří manipulují vědomě. Také oni mají určitý šarm a charisma, jsou si ho vědomi a
využívají ho právě při manipulaci. A to v jakékoliv oblasti. Ve vztahu, v práci, v politice…
Jednoduše řečeno, manipulátoři manipulují lidmi za účelem vlastního prospěchu. Určitě je spousta rad a návodů, jak si nepřipustit manipulátora k tělu, ale jak ho poznat? To je právě to nejtěžší. Správný manipulátor totiž ví, co na lidi platí, jak se jim dostat "pod kůži". V podstatě tak ušijí každému kabát na míru. Pod slovem kabát si dosaďte manipulaci. Také máme různé druhy manipulátorů. Jedním z nich je člověk, který se odvolává na autority.
Třeba autoritativní šéf. Nepřipouští diskusi a nikdy neuzná svou chybu. Jistě znáte takových šéfů ve svém okolí spoustu. Jeden bouchá do stolu a hystericky křičí, jakákoliv diskuse s ním je marná. Druhý zase neváhá použít lži tam, kde je to k jeho prospěchu. Nevím, který z nich je lepší. Poznala jsem oba typy a jediná obrana je nepřipouštět si je k tělu. Říkat jim o sobě jen
to nejnutnější. Prostě zlaté pravidlo: čím méně mu o sobě řeknete, tím méně toho použije proti vám.
Znám i další typy manipulátorů. Třeba toho, co se jeví jako chudáček. Snaží se ve vás vzbudit lítost a vyvolat ve vás soucit a potřebu mu pomoci. Věřte, že to funguje. Znám jednoho, který i to slovo "chudák" o sobě stále používá, a to při jakékoliv příležitosti. "Já jsem takový chudák, všichni mě využívají, nevím, kam dřív skočit…" A tak "chudákovi" všichni pomáhají. Šikulka.
Mnohem horší jsou manipulátoři, kteří se dovedou v každé situaci velmi rychle orientovat. Hlavou jim probleskne vysoká matematika, a tak si rychle spočítají, co a jak. Co se jim nehodí do krámu, klidně vyhodí.

A teď jedna historka, která se sice stala před lety, ale která mi utkvěla v paměti dodnes. Manželka mého spolupracovníka odjížděla do lázní a můj kolega telefonoval své milence, aby jí sdělil tuto příjemnou zprávu. Tedy pro něj a pro jeho milenku. Káravě jsem se na něj podívala se slovy: "A co když Zuzana nečekaně přijede? Třeba v noci? Až budete s Markétou spát v manželské posteli?" Kolega se pobaveně zasmál. "To je jednoduché. Přesvědčím ji, že špatně vidí a že by si měla dojít na oční." Ne, nedělal si legraci, myslel to vážně. Až teprve po několikáté návštěvě u nich doma jsem pochopila, jak mistrně umí s manželkou manipulovat.
Byla na něm úplně závislá. Na jeho názorech i mínění o sobě. Jeho slova jako "na tohle nemáš" nebo "sama nic nezvládneš" nebo "kde bys byla beze mne" jí úplně sebrala sebevědomí.
No, manipulátorů je prostě hodně, jen je rozpoznat včas! Další, kterou jsem poznala, zase parazitovala na svém partnerovi tak, že v něm vyvolávala pocit odpovědnosti za její život. Jednoduše řečeno ho vydírala. Neváhala použít ani slova sebevražda, když se jí to hodilo do krámu. Nebudete tomu věřit, ale jsou spolu dodnes. On rezignoval a ona je spokojená.
Bohužel někdy s námi manipulují i rodiče. Věty typu "já se pro tebe obětovala" jsou typické právě pro manipulátora či manipulátorku. Zrovna tak slova "já pro tebe chci přece jen to nejlepší, to bys mi neudělal, proč se chceš tedy odstěhovat…" patří mezi manipulátorská. Mají vyvolat pocit viny a lítosti.
A tak jedna rada. Nenechte sebou manipulovat. Rozpoznejte manipulátora hned na začátku a nebojte se ho odmítnout. Postavit se mu. Klidně. Ať si říká, co chce. Vy víte své.

Obchodník Fred Smith říkal: "Manipulace je ovlivňování za účelem mého osobního prospěchu. Motivace je ovlivňování za účelem společného prospěchu." Tak co je lepší? Vyberte si sami.

A vy? Znáte ve svém okolí nějakého manipulátora?

Blažek: Přišli jsme o 250 milionů, nikdo smoking nepotřebuje. Pro záchranu udělám vše | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama