BLOG Markéta v troubě: Barvení vajíček bez chemie
Zkuste letos nazdobit velikonoční vajíčka bez chemických barev. Přírodní cestou je jednoduše obarvíte i běžnými potravinami, jako je červené zelí, řepa či kurkuma. Asi všichni známe i barvení vajíček pomocí slupek od cibule, avšak z vyzkoušených metod mělo vždy největší úspěch barvení červeným zelím. Vajíčka chytnou rovnoměrně nádherný sytý modrý odstín, je to levné, spolehlivé a velmi jednoduché.
Markéta Chovancová
Markéta Chovancová si původně založila instagramový profil @marketa_v_troube jen jako uložiště svých osvědčených receptů, velmi rychle však začali přibývat odběratelé, kteří se těšili na další zajímavé dobroty. Nejvíce ji hřeje u srdce, když jí ostatní posílají fotky povedených pochoutek, které vytvořili právě na základě zveřejněných receptů. Tak se nechte inspirovat také a třeba si obohatíte svůj repertoár jídel, která si vaříte sami doma.
Budete potřebovat:
V prvé řadě si sežeňte vajíčka s bílou skořápkou. Před Velikonocemi jsou obvykle zásobovány i ty obchody, které bílá vajíčka zbytek roku nenabízí. Dále budeme potřebovat malou hlávku červeného zelí, vodu a ocet.
Postup:
Nejprve si nakrájíme půl hlávky červeného zelí na proužky a vložíme do hrnce. Vložíme šest omytých vajec s bílou skořápkou. Pokud je chceme mít nazdobená obtisky rostlin, předem na skořápky přiložíme nasbírané čerstvé drobné nejedovaté květiny a bylinky (například sedmikráska, fialka, …), přetáhneme silonkou, zavážeme provázkem a takto připravená vložíme do hrnce k nakrájenému zelí. Vše zalijeme 1,5 l vody, přidáme lžíci octa, přivedeme k varu a vaříme 9 minut. Následně odstavíme a po úplném vychladnutí necháme cca 6 hodin (nebo přes noc) v lednici. Poté obarvená vejce vyjmeme z vody a osušíme ubrouskem, případně odstřihneme silonku a odstraníme kvítky.
Takto přírodně nazdobená vajíčka skladujeme v lednici, můžeme je poté nabízet koledníkům či je mít jako dekoraci na svátečním stole a následně je zpracovat například do pomazánky.