reklama

BLOG Selavis: Kouzelná rajčata pro omlazení, pleť bez vrásek a akné

Hurá! Na naší zahrádce dozrávají rajčata a letos je jich opravdu hodně. Kromě toho, že domácí rajčátka jsou opravdu mňamka, tak se na ně pojďme podívat z pohledu zkrášlení a omlazení naší pleti.

Foto: iStock

Je to zelenina nebo ovoce?
Stejně jako brambory byla rajčata dovezena dobyvateli z Ameriky do Španělska.

Dodnes není jasné, jestli je rajče ovoce, nebo zelenina. Každopádně z botanického hlediska se jedná o ovoce.

Co vše obsahují?
Rajčata obsahují zinek a vitamíny B6, C, K, A, E, kyselinu salicylovou ilykopen, který likviduje volné radikály.

Rajčata zpomalují stárnutí a omlazují naši pleť
Mají silné antioxidační účinky, redukují kožní póry a regenerují naši pleť. Krásně odstraňují stopy únavy, rozjasňují pleť a pomáhají udržet pH pokožky v normě.Obsahují kyselinu salicylovou, která je v boji proti akné velmi účinná, protože chrání pleť před případnými záněty.

I Sophia Loren využívá zkrášlující síly rajčat
A jak si vyrobíme obklady, masku nebo pleťovou vodu z rajčat?

Nakrájejte plátky rajčat
Tak jako okurky využijeme rajčata. Nakrájíme na kolečka a přiložíme na pleť.

Plátky rajčat lze použít jako první pomoc při popálení sluncem nebo opaření pokožky při vaření.

Rajčatová maska
Maska má velmi silné zkrášlující účinky. Je přínosná pro osoby s mastnou a smíšenou pokožkou nebona aknetickou pleť. Maska není vhodná pro příliš suchou pleť, protože lehce vysušuje.  Pokud ji i přesto použijete, následně je nutné pleť pořádně promazat.

Postup
Masku si můžete vyrobit dvěma způsoby.

  1. Rozmačkejte dvě rajčata. Poté rajčatové pyrénaneste na obličej. Vynechte oblast kolem očí. Nechte působit 20 až 40 minut. Potémasku teplou vodou opláchněte
  2. Ponořte rajčata do horké vody, jako když připravujete rajčatovou polévku. Zbavte je slupky a rozmačkejte na pastu nebo vložte do mixéru a rozmixujte. Aplikujte na tvář a ponechejte působit 40 až 60 minut. Pak ji omyjte vlažnou vodou.

 Pleťové tonikum proti akné
Pleťová voda stahuje póry. Použijte v případě, že Vám nevyhovuje rajčatová maska nebo obklady.

Čerstvou citrónovou šťávu smíchejte se dvěma lžícemi stoprocentního rajčatového džusu, který připravíte tak, že rajčata rozmixujete. Naneste na obličej a nechte působit přibližně 10 minut. Smyjte teplou vodou.

 Doporučení
Nezapomeňte, že nejen z venku, ale hlavně zevnitř je třeba tělo vyživovat. Proto si dejte alespoň jedno rajče denně. To Vám zabezpečí větší dávku lykopenu, než je denní doporučená dávka.

Dobrou chuť.
Pozor! Alergici a přecitlivělí lidé na rajčata

Rajčata jsou účinná a doslova nadupaná výživnými látkami. Bohužel, s tím souvisí to, že ne každý tyto kombinace zvládne. Rajčata mohou vyvolávat nesnášenlivost či alergickou reakci.

Pokud vám nedělá dobře samotná konzumace rajčat a vyvolává vám alergie, nebo jiné zdravotní problémy, jako např. nevolnost, bolest hlavy, ekzém, doporučuji se rajčata nepoužívat ani pro kosmetické účely.

Zdravím Vás z rajčatových plantáží.

C'est la vie "Selaví", VašeSvětlana

Neff: Lidé si se svobodou neví rady, vzdávají se vlastní identity a žijí umělé životy | Video: Martin Veselovský

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama