reklama

BLOG Kosmetika hrou: Vymacerujte si bylinky z vaší zahrádky a okolí 1

Jak vybrat květy a bylinky, které lze macerovat? Jak a v čem je macerovat? Vše vás naučíme v našem seriálu na toto téma.

Foto: Michaela Doušová
Judita Klimentová - Kosmetika hrou

Judita Klimentová - Kosmetika hrou

"Výroba přírodní kosmetiky je jako pečení koláčů. Smícháte ingredience ve správném poměru a čekáte, zda se to povede."

K výrobě domácích přírodních přípravků se postupně dostala přes sběr bylinek a vaření domácích pochutin. Velkým impulzem bylo když si poprvé vyrobila přírodní veganské mýdlo. Učila se, sbírala bylinky a experimetnovala. Během cest po Indii zkoušela použití indického koření a olejů z hlediska Ajurvédy a to začala propojovat s masážemi. Vrhla se do výroby všeho, co se kosmetiky a bylinek týkalo. V roce 2014  začala pořádat workshopy výroby přírodní kosmetiky a sdílet recepty na webu (www.kosmetikahrou.cz). Miluje esenciální oleje, byliny, dobré jídlo a bytí v přírodě. 

Jak vybrat bylinky a květy, které mohu macerovat?

Pro začátek rozhodně doporučuji vybírat bylinky a květiny, které dobře známe a máme s nimi již zkušenost, ať v podobě čajů, nebo je používáme na jídlo. Často totiž nevíme, že běžné bylinky, které si pěstujeme v květináči, mají i další skvělé využití, pokud je naložíme do alkoholu nebo oleje. Jako druhý krok je dobré udělat průzkum, a to jak v knihách, tak na internetu, zda již tímto způsobem s danou bylinkou někdo pracoval a mohu se tak inspirovat.

Myslím si, že macerovat se dá všechno, jenom záleží, zda to pak má i dobré využití :). A to zjistíme právě v knihách o bylinkách a můžeme se inspirovat na internetu.

Mezi moje oblíbené patří například tinktura z rozmarýny, kterou během zimy používám do přírodní aviváže. Jemně prádlo provoní a dezinfikuje.

Bylinky a květy sbíráme za suchého a slunečného počasí! 

Jak a v čem to mohu macerovat?

Proces macerace se liší dle rostliny, kterou macerujeme, a také dle látky, ve které ji macerujeme. Vždy je pro nás základní otázkou, zda je vhodnější macerovat bylinku v alkoholu - na tinkturu, nebo v oleji - na macerát. Stejná bylinka naložená v alkoholu může mít odlišné použití a účinky, než když je macerovaná v oleji. Do přírodní kosmetiky macerujeme bylinky spíše v oleji. Ty se pak nazývají maceráty a dále je používáme primárně jako základ do balzámů na rty, mastí, krémů na tělo, masážních olejů atd.

Pokud macerujeme bylinu v alkoholu, tak ji potom nazýváme tinktura. Tinktura je daleko silnější a většina z nich se používá i vnitřně na léčebné účely. Pokud chcete začít experimentovat s výrobou tinktur, tak rozhodně doporučuji si pořídit některou z knih, které se výrobě tinktur věnují. Já mám Praktická výroba bylinných tinktur - Anastasja Semjonova.

Některé z těchto tinktur se používají i do kosmetiky, kupříkladu kopřivová tinktura se používá na vlasy!

Lákají vás bylinky? Přidejte se k našemu cyklu Bylinkářův rok a naučte se je poznávat i zpracovávat.

Kopřivová tinktura

  • 50 ml 40% alkoholu nebo kvalitní vodky
  • 20-25 g nakrájené čisté a suché kopřivy dvoudomé (nebo 10-15 g sušené kopřivy)
  • lahvička na tinktury

Dostala jsem skvělý tip, že tinktura z kopřivy dvoudomé skvěle podporuje růst vlasů! No a já chci mít vlasy jako princezna, tak proč to nezkusit :). Začala jsem tedy pátrat v knihách a na internetu a našla jsem více odkazů, kdy se tinktura z kopřivy používá na podporu růstu vlasů!

Pokrájenou, čistou a suchou kopřivu dáme do zavařovačky a zalijeme 40% alkoholem. Označíme zavařovačku a necháme macerovat v temném místě tři týdny. Ideálně každý den protřepeme.

Po třech týdnech slijeme a dávkujeme do tmavé lahvičky. No a teď zbývá už jen najít prince a pořídit si korunku :).

Tinktura z rozmarýny

  • 50 ml 40% alkoholu nebo kvalitní vodky
  • 20-25 g nakrájené čisté a suché rozmarýny (nebo 10-15 g sušené)
  • lahvička na tinktury

Tinkturu z rozmarýny dělám několik let a používám ji hlavně do ústní vody, na vlasy a přírodní aviváže.

Pokrájenou, čistou a suchou rozmarýnu dáme do zavařovačky a zalijeme 40% alkoholem.

Označíme zavařovačku a necháme macerovat v temném místě tři týdny. Ideálně každý den protřepeme.

Po třech týdnech slijeme a dávkujeme do tmavé lahvičky.

Další tipy a recepty najdete na našem webu.

reklama
reklama
reklama