reklama

BLOG Kosmetika hrou: Přírodní lékárnička na cesty

Co s sebou zabalit na cesty aneb cestovní lékárnička. Hodně záleží, kam jedeme, jaký bude náš program a jak velké zavazadlo si s sebou můžeme vzít.

Foto: iStock
Judita Klimentová - Kosmetika hrou

Judita Klimentová - Kosmetika hrou

"Výroba přírodní kosmetiky je jako pečení koláčů. Smícháte ingredience ve správném poměru a čekáte, zda se to povede."

K výrobě domácích přírodních přípravků se postupně dostala přes sběr bylinek a vaření domácích pochutin. Velkým impulzem bylo když si poprvé vyrobila přírodní veganské mýdlo. Učila se, sbírala bylinky a experimetnovala. Během cest po Indii zkoušela použití indického koření a olejů z hlediska Ajurvédy a to začala propojovat s masážemi. Vrhla se do výroby všeho, co se kosmetiky a bylinek týkalo. V roce 2014  začala pořádat workshopy výroby přírodní kosmetiky a sdílet recepty na webu (www.kosmetikahrou.cz). Miluje esenciální oleje, byliny, dobré jídlo a bytí v přírodě. 

Zmíním tedy několik dalších supr produktů, které by se nám na cestách mohly hodit:

 1. tinktura z propolisu nebo propolisová mast - dezinfekce, na plísně… - mažeme
 2. aloe vera juice - na spáleniny, štípance, říznutí, nevolnosti od žaludku - polijeme nebo popijeme 🙂 lžičku do sklenice s vodou
 3. cestovní olej na bebíčka - mažeme
 4. bílý jíl při průjmech a problémech s trávením - lžičku jílu rozmícháme plastovou nebo dřevěnou lžičkou ve sklenici s vodou a ráno pijeme - můžeme i během dne

Aloe i jíl koupíte v našem on-line krámku

Propolisová mastička

 • 50 ml mandlového oleje
 • 4 gramy včelího nebo rýžového vosku
 • lžička propolisové tinktury
 • kelímek na krémy

Propolisová mastička je moje cestovní záchranná krabička! Propolis má silné dezinfekční účinky a zároveň hojí. Vozím ji všude a používám na dezinfekci, hojení ranek a říznutí, na opary a další podivné pupínky na těle. Hodí se i na plísně na nohou!

POZOR, propolis je silný alergen, takže doporučuji najít místního včelaře, konzultovat s ním a udělat si test, zda nejste alergičtí. Propolis je speciální "výpotek" včel, kterým dezinfikují svůj úl. Propolis se naloží do silného alkoholu až 80% a po 3 týdnech v temnu máte hotovou tinkturu!

Ve skleněné odměrce smícháte oleje (já jsem použila mandlový olej, slunečnicový a konopný - všechny v bio kvalitě) a 4 gramy vosku.

Odměrku dáte do vodní lázně a počkáte, až se vosk rozpustí. Přidáte tinkturu a počkáte, až odejde ze směsi alkohol, který při vyšší teplotě evaporuje. Poté prošleháme metličkou, ve chvíli, když směs trochu ztuhne, a naplníme kelímek na krémy.

Cestovní olej na bebíčka

 • 5 ml mandlového oleje lisovaného za studena
 • 3 ml jojobového oleje
 • 2 ml šípkového oleje
 • pár kapek vitaminu E
 • lahvička s kapátkem

Na cesty se hodí něco univerzálního a hojivého. Každý chceme mít jen malý batůžek s místem na dobroty a dárečky a ne tahat necesér o 10 lahvích krémů.

Tenhle olej se mnou cestuje po světě a nemohu si ho vynachválit! Používám ho totiž na obličej, na vlasy a i na drobné škrábnutí nebo popáleniny :).

Všechny oleje smícháme v lahvičce a hlavně si ho nezapomeneme na stole při odjezdu…

Můžete přidat i nějakou esenci, já jsem poprvé dala geránium, ale šípkový olej má příjemnou ovocnou vůni, takže už nic dále nepřidávám.

Skvěle by se ale hodila třeba taky levandule, stačí pár kapek esenciálního oleje.

Další tipy i recepty najdete na našem webu.

Evropské dotace půjdou na vědu a moderní technologie | Video: Petr Šoukal
reklama
reklama
reklama