reklama

BLOG Kosmetika hrou: Péče o pleť během podzimu a zimy

Změna počasí přináší i změnu péče o pleť. Místo lehkých a rychle vstřebatelných krémů a olejů budeme používat spíše ty hutnější, abychom pleť chránili proti zimě a větru. Na co se tedy zaměřit při výrobě podzimní a zimní kosmetiky?

Foto: iStock
Judita Klimentová - Kosmetika hrou

Judita Klimentová - Kosmetika hrou

"Výroba přírodní kosmetiky je jako pečení koláčů. Smícháte ingredience ve správném poměru a čekáte, zda se to povede."

K výrobě domácích přírodních přípravků se postupně dostala přes sběr bylinek a vaření domácích pochutin. Velkým impulzem bylo když si poprvé vyrobila přírodní veganské mýdlo. Učila se, sbírala bylinky a experimetnovala. Během cest po Indii zkoušela použití indického koření a olejů z hlediska Ajurvédy a to začala propojovat s masážemi. Vrhla se do výroby všeho, co se kosmetiky a bylinek týkalo. V roce 2014  začala pořádat workshopy výroby přírodní kosmetiky a sdílet recepty na webu (www.kosmetikahrou.cz). Miluje esenciální oleje, byliny, dobré jídlo a bytí v přírodě. 

Ranní ošetření obličeje

Používali jste na ranní péči o obličej pouze dvoufázovou odličovací vodu?

V tomto období byste ji určitě měli doplnit o obličejový olej. Použijte tedy dvoufázovou vodu opravdu pouze k vyčištění pleti a na ni aplikujte hutnější obličejový olej nebo krém.

Výživnější ingredience

Do své domácí kosmetiky zakomponujte spíše výživnější a hutnější másla a oleje. Mezi ně patří například:

  • bambucké máslo
  • kakaové máslo
  • med
  • šípkový olej
  • ricinový olej
  • rakytníkový olej
  • mandlový olej
  • meruňkový olej
  • makový olej
  • jojoba
  • a další…

Všechny suroviny koupíte u nás v e-shopu.

Ideálně si připravte hutnější obličejový olej. Do zimních olejů přidám kapku ricinového oleje, který vytvoří jemnou ochrannou vrstvu stejně jako včelí nebo kandelinový vosk. Hodí se i kapka vitaminu E a panthenolu.

Na tělo si ušlehejte tělové máslo nebo masážní kostky.

Vyhýbejte se všemu, co ochlazuje. Raw zelenina a ovoce se hodí spíše na léto (podle tradiční čínské medicíny). Ideální budou plody podzimu jako jablka, dýně, batáty a brambory 🙂

Během zimy a podzimu nedoporučuji ve velké míře používat kokosový olej, eukalyptus (můžete používat na uvolnění dýchacích cest, masáž hrudi, krémy na uvolnění dýchání), mátu, aloe vera a další ochlazující ingredience. Naopak si můžete dopřát citrusy, které přinášejí radost, třeba v kombinaci s pačuli, zázvorem a kadidlem. K mým oblíbeným patří i ravintsara - ideální jako prevence proti nachlazení a na prasklé koutky -, a borovice, která podporuje ledviny a uvolňuje dýchání.

Zahřívejme se

Mezi "zahřívací" oleje patří olej sezamový, makový, z hořčičného semínka, trnkový a velmi jemně i mandlový a meruňkový. Společně se včelím voskem si můžete připravit základní mast, která ochrání ruce, rty i obličej.

Studené ruce a nohy?

Také trpíte na špatné prokrvení končetin?

Nad svíčkou si ohřejte trochu sezamového oleje a masírujte si jím nohy. Klidně si zbytek rozetřete po celém těle a pak šup do horké sprchy. Olej se tak daleko rychleji a lépe vsákne a zahřeje.

Mám ráda sezamový olej s kapkou pačuli, pomeranče a bergamotu.

Také si můžete připravit horkou lázeň pro vaše nohy se sušeným zázvorem.

Připravte si výživný krém na ruce a nohy.

Krásný podzim!

reklama
Doporučené recepty
    reklama