reklama

BLOG Kosmetika hrou - léčivý i voňavý "zlodějíčkův olej" pro vánoční večery

"Zlodějíčkův olej" je dnes již známý a používaný snad jako všelék. My si ho připravíme do difuzéru nebo aromalampy pro chladné zimní večery.

Foto: Thinkstock
Judita Klimentová - Kosmetika hrou

Judita Klimentová - Kosmetika hrou

"Výroba přírodní kosmetiky je jako pečení koláčů. Smícháte ingredience ve správném poměru a čekáte, zda se to povede."

K výrobě domácích přírodních přípravků se postupně dostala přes sběr bylinek a vaření domácích pochutin. Velkým impulzem bylo když si poprvé vyrobila přírodní veganské mýdlo. Učila se, sbírala bylinky a experimetnovala. Během cest po Indii zkoušela použití indického koření a olejů z hlediska Ajurvédy a to začala propojovat s masážemi. Vrhla se do výroby všeho, co se kosmetiky a bylinek týkalo. V roce 2014  začala pořádat workshopy výroby přírodní kosmetiky a sdílet recepty na webu (www.kosmetikahrou.cz). Miluje esenciální oleje, byliny, dobré jídlo a bytí v přírodě. 

Příběh začíná údajně někdy v 15. století.

Hojně se obchodovalo přes Hedvábnou stezku, dováželo se koření - skořice, hřebíček, kardamom, drahé látky a mnoho dalšího.

Morové rány v té době byly stále aktuální. Během nich byl většinou dovoz a prodej přerušen. Skupina obchodníků "zlodějů", dovážející orientální zboží, však byla znalá antiseptických a ochranných účinků koření.

Začali se tedy přiživovat obíráním mrtvých a prodejem jejich majetku a šatů.  Aby se ochránili proti moru, používali směsi koření v oleji nebo octu, a tak údajně vznikla tato velmi silná směs.

My si ji namícháme a během zimního období si ji můžeme přidávat do difuzéru. Rozhodně ji nedoporučuji používat přímo na tělo, protože esenciální oleje skořice a hřebíčku jsou velmi silné iritanty!

"Zlodějíčkova směs EO"

  • 4 kapky EO hřebíček
  • 3 kapky EO citron
  • 2 kapky EO skořice
  • 1 kapka EO eukylapt
  • 1 kapka EO rozmarýn

Namíchám si je předem do lahvičky s kapátkem a poté přidávám do difuzéru.

Esence i difuzér koupíte v našem e-shopu :)

Na co je vůbec difuzér?

Esenciální oleje jsou difuzérem rozptylovány formou mikročástic bez použití tepla - tedy nepřepalují se jako v malých aromalampách. Esence se rozptylují až šest hodin na jednu dávku.

Do jedné odměrky stačí tři až pět kapek esenciálních olejů. Ideální je mít difuzér zapnutý na 30 minut a potom ho na několik hodin vypnout. Naše nervová soustava dokáže EO vnímat právě pouze 30 minut. Difuzér rozptyluje EO v prostoru, jemně ho tím ovoní. Vůně není velmi intenzivní. Důležité je, že se EO dostanou do vzduchu a my je můžeme inhalovat. Na jaře to oceníme třeba proto, že nám pomůžou nabrat síly a správně se naladit, podpoří naše snahy o detox a navodí pocit čistoty a nového začátku. Na podzim a v zimě zase pomohou čistit vzduch a podpořit schopnost těla ubránit se bacilům.

Esenciální oleje v difuzéru střídám podle nálad i toho, co zrovna potřebuji. V každém období mám několik esencí, které kombinuji mezi sebou.

Krásný čas předvánoční bez nemoci!

O tom, jak umírat doma, už umíme mluvit. A mění to celou společnost, říká Marková | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama