BLOG Kosmetika hrou - léčivý i voňavý "zlodějíčkův olej" pro vánoční večery
"Zlodějíčkův olej" je dnes již známý a používaný snad jako všelék. My si ho připravíme do difuzéru nebo aromalampy pro chladné zimní večery.
Judita Klimentová - Kosmetika hrou
"Výroba přírodní kosmetiky je jako pečení koláčů. Smícháte ingredience ve správném poměru a čekáte, zda se to povede."
K výrobě domácích přírodních přípravků se postupně dostala přes sběr bylinek a vaření domácích pochutin. Velkým impulzem bylo když si poprvé vyrobila přírodní veganské mýdlo. Učila se, sbírala bylinky a experimetnovala. Během cest po Indii zkoušela použití indického koření a olejů z hlediska Ajurvédy a to začala propojovat s masážemi. Vrhla se do výroby všeho, co se kosmetiky a bylinek týkalo. V roce 2014 začala pořádat workshopy výroby přírodní kosmetiky a sdílet recepty na webu (www.kosmetikahrou.cz). Miluje esenciální oleje, byliny, dobré jídlo a bytí v přírodě.
Příběh začíná údajně někdy v 15. století.
Hojně se obchodovalo přes Hedvábnou stezku, dováželo se koření - skořice, hřebíček, kardamom, drahé látky a mnoho dalšího.
Morové rány v té době byly stále aktuální. Během nich byl většinou dovoz a prodej přerušen. Skupina obchodníků "zlodějů", dovážející orientální zboží, však byla znalá antiseptických a ochranných účinků koření.
Začali se tedy přiživovat obíráním mrtvých a prodejem jejich majetku a šatů. Aby se ochránili proti moru, používali směsi koření v oleji nebo octu, a tak údajně vznikla tato velmi silná směs.
My si ji namícháme a během zimního období si ji můžeme přidávat do difuzéru. Rozhodně ji nedoporučuji používat přímo na tělo, protože esenciální oleje skořice a hřebíčku jsou velmi silné iritanty!
"Zlodějíčkova směs EO"
- 4 kapky EO hřebíček
- 3 kapky EO citron
- 2 kapky EO skořice
- 1 kapka EO eukylapt
- 1 kapka EO rozmarýn
Namíchám si je předem do lahvičky s kapátkem a poté přidávám do difuzéru.
Esence i difuzér koupíte v našem e-shopu :)
Na co je vůbec difuzér?
Esenciální oleje jsou difuzérem rozptylovány formou mikročástic bez použití tepla - tedy nepřepalují se jako v malých aromalampách. Esence se rozptylují až šest hodin na jednu dávku.
Do jedné odměrky stačí tři až pět kapek esenciálních olejů. Ideální je mít difuzér zapnutý na 30 minut a potom ho na několik hodin vypnout. Naše nervová soustava dokáže EO vnímat právě pouze 30 minut. Difuzér rozptyluje EO v prostoru, jemně ho tím ovoní. Vůně není velmi intenzivní. Důležité je, že se EO dostanou do vzduchu a my je můžeme inhalovat. Na jaře to oceníme třeba proto, že nám pomůžou nabrat síly a správně se naladit, podpoří naše snahy o detox a navodí pocit čistoty a nového začátku. Na podzim a v zimě zase pomohou čistit vzduch a podpořit schopnost těla ubránit se bacilům.
Esenciální oleje v difuzéru střídám podle nálad i toho, co zrovna potřebuji. V každém období mám několik esencí, které kombinuji mezi sebou.
Krásný čas předvánoční bez nemoci!