reklama

BLOG Kosmetika hrou: Aby vám rostlinné oleje vydržely co nejdéle

Jak nejlépe uchovávat rostlinné oleje a másla, aby se nám doma nezkazily? Nejde přece jen o peníze, ale i o škodu, kdy jsme si něco od přírody vzali a pak to nevyužijeme...

Foto: iStock
Judita Klimentová - Kosmetika hrou

Judita Klimentová - Kosmetika hrou

"Výroba přírodní kosmetiky je jako pečení koláčů. Smícháte ingredience ve správném poměru a čekáte, zda se to povede."

K výrobě domácích přírodních přípravků se postupně dostala přes sběr bylinek a vaření domácích pochutin. Velkým impulzem bylo když si poprvé vyrobila přírodní veganské mýdlo. Učila se, sbírala bylinky a experimetnovala. Během cest po Indii zkoušela použití indického koření a olejů z hlediska Ajurvédy a to začala propojovat s masážemi. Vrhla se do výroby všeho, co se kosmetiky a bylinek týkalo. V roce 2014  začala pořádat workshopy výroby přírodní kosmetiky a sdílet recepty na webu (www.kosmetikahrou.cz). Miluje esenciální oleje, byliny, dobré jídlo a bytí v přírodě. 

Nákup olejů

Při nákupu kontrolujeme datum minimální expirace na obalu a vybíráme ty oleje, které mají dostatečnou dobu, kdy víme, že je pravděpodobně spotřebujeme.

Jedná se o MINIMÁLNÍ DATUM - pokud se tedy o ně postaráme dobře, mohou nám vydržet i déle. Avšak mohou nám žluknout i dříve, než je datum minimální expirace. Hodně záleží na tom, jak oleje skladuje dodavatel a prodejce. Pokud jsou tedy oleje v obchodě vystaveny slunci, nebo jsou dokonce v oknech, proces oxidace to urychlí.

Vybíráme si tedy kvalitního prodejce, který ví, jak se o oleje starat.

Obaly

Ideální je oleje uchovávat ve tmavých sklenicích. Drahocenné oleje tedy ideálně rychle spotřebujte anebo si je přelijte do tmavého skla.

Zamezíme tím přístupu slunečního světla k oleji a tak prodloužíme jeho trvanlivost, protože rostlinné oleje na slunci rychleji oxidují - kazí se - žluknou.

Sklo si vymyjte a znovu použijte - třeba na namíchání dárku pro kamarádku.

Kde a jak je uchovávat?

Tma, sucho a lednice - krabice

Všechny oleje v bio nebo organic kvalitě doporučujeme po otevření dávat do lednice. Ohledně spotřebování se vždy držíme data minimální expirace - ale to neznamená, že nám olej nevydrží déle, pokud se o něj dobře staráme.

Pravidelně je kontrolujeme čichem - naším nejsilnějším orgánem. :) Když už žlukne, tak ho vylijeme - do popelnice na to určené!

Kupujte menší balení, které spotřebujete, a kvalitní oleje!

Jak poznám, že mi olej žlukl nebo je zkažený?

Nebojte se, určitě to poznáte, olej má opravdu silnou nevábnou vůni, můžou v něm i plavat chuchvalce čehosi nebo být více zakalený. Ale vůně ho prozradí! V žádném případě tyto oleje už nepoužívejte na jídlo ani do kosmetiky.

Mrkněte, jaké rostlinné oleje nabízíme v našem on-line krámku, nebo se stavte přímo na Letenském náměstí 1 si vybrat ty "své" každý čtvrtek od 10.30 do 19.00.

Další tipy a recepty najdete na našem webu.

Tereza Těžká: Je nás pět, mám třikrát víc lásky i trápení. Je mýtus, že nežárlíme | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama