reklama

BLOG Iveta Kulhavá: Fantastická místa Vietnamu II

Nejen milovníci fantasy příběhů by byli určitě uneseni atmosférou dalšího skrytého koutu Vietnamu, který jsme tentokrát objevili mezi rýžovými poli na severu země.

Foto: Iveta Kulhavá
Iveta Kulhavá

Iveta Kulhavá

Iveta je profesionální fotografka, kterou její cesty zavedly přes život v gurmánské Francii až do světa gastronomie - k fotografování jídel, interiérů restaurací a portrétů šéfkuchařů. ivetakulhava.com V Česku se podílela na vydání několika knih, teď právě se svým týmem pracuje na hravé kuchařce pro děti kukucharka.cz 

Pohádkové homole

Severní Vietnam je doslova posetý tisícovkami pohádkových homolí. O těch nejznámějších už jste asi slyšeli, patří mezi sedm přírodních divů světa a od roku 1994 jsou pod ochranou světového dědictví UNESCO. Jasně, na mysli mám dračí zátoku Ha Long, kterou už ale filmaři v kulisy fantasy filmu nejednou proměnili. Mimo jiné se stala domovem legendárního monstra ve snímku King Kong: Ostrov lebek.

Ale tyhle podivné skalní útvary nenajdete jenom ve slavné zátoce. Když se vydáte od pobřeží Jihočínského moře dál na sever, narazíte na další homole, které tady už nevystupují z vody, ale z krajiny. Najdete je třeba u čínských hranic v provincii Cao Bằng - u největších vodopádů Vietnamu Ban Gioc nebo u jezera Thang Hen.

Jestli se ale budete chtít vydat za tou nejpůsobivější scénou této provincie, vydejte se za vesnicí Quốc Toản v okrese Trà Lĩnh směrem na vodopád Thác Nặm Trá a cestou mezi poli se vám rozevře pohled na horu ve tvaru homole, kterou jako kdyby proletěl drak. Núi Thủng, Núi Mắt Thần nebo v jazyce místních Phja Piót, děravá hora.

Tahle mohutná homole s padesátimetrovou dírou skrz naskrz vyvolává tolik představ, že se vůbec nedivím, kolik se jí už dostalo pojmenování. Kromě nejčastěji překládaného názvu Angel Eye Mountain, Hora andělského oka, naleznete toto místo i pod názvy Oko horského boha, Božské oko, Údolní hora, nebo prostě Hora s dírou skrz naskrz… A to určitě nebude výčet všech jmen. Zajímalo by mě, kolik příběhů o takovém místě musí mezi místními kolovat.

Hora se nachází v údolí, které bývá každoročně zaplavováno podzemními i povrchovými vodami unikátního systému jezer Hồ Thang Hen, takže záleží, v kterou dobu se sem vydáte. Po většinu roku se dno jezera zelená travnatou plochou, na které se pase dobytek místního etnika Tay. Při procházce po dně jezera můžete nahlédnout i do skulin podzemních jeskyní, kterými se pak údolí za dešťů zase napustí vodou, někdy prý až překvapivě rychle. Kdybychom měli s sebou stan, hodně by nás lákalo se na tomto místě utábořit. Atmosféru, kterou mě to tu učarovalo, ani nedokážu popsat. Muselo by to být krásné, se na takovém místě probudit. Na druhou stranu, kdo ví, jestli bychom se ráno neprobudili se stanem v jezeře.

Další místo jako z kulis fantasy filmu nás překvapilo v provincii Lam Dong v jižní části Vietnamu. Na foto můžete kouknout na mém cestovatelském Instagramu @tastywanders. Více vám o něm odhalím příště! :)

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama