reklama

BLOG Inkpotstories: Vím, jak být chic i ve třiceti stupních!

Upřímně, já na ta letní vedra nejsem. Ve chvíli, kdy ráno opustím byt a vyjdu na ulici, cítím se jako v sauně a veřejné MHD můj pocit ještě umocní. A tak ráno stojím před skříní a přemýšlím, co na sebe, abych venku do minuty nevypadala, jako když jsem se vrátila z deštného pralesa.

Foto: Jana Szabová - Motylky
Karolína Břinková - Inkpotstories

Karolína Břinková - Inkpotstories

Udržitelnost a pomalá móda - to jsou témata, kterými se zabývá blog Inkpotstories. Najdete na něm také mapu sekáčů i seznam obchodů s udržitelnou módou. Karolína je propagátorkou tzv. Capsule Wardrobe neboli základů šatníku. Díky tomuto systému, jenž obsahuje 30 kousků oděvů, které se snadno kombinují, má vždy co na sebe. Její outfity jsou volně inspirovány stylem francouzských žen, jejichž přirozený šarm obdivuje. 

Ze zkušenosti vím, že hlavní roli hrají přírodní materiály. Toto je přehled mých nejoblíbenějších i s tipy na péči o ně:

Mým oblíbeným letním materiálem je len, a to díky jeho vysoké savosti a odolnosti. Poskytuje ochranu proti UV záření, nepohlcuje pach a v horkých letních měsících chladí. Při jeho pěstování se navíc používá méně chemikálií, je tedy ekologičtější než bavlna. Z praxe ale vím, že mezi zákaznicemi moc oblíbený není - důvodem je vysoká mačkavost. Dle mého ale právě tohle ke lnu patří a s tímto očekáváním si ho pořizuji (efekt se dá eliminovat oblečením v tmavě modré nebo bílé barvě). Ačkoli opět peru len v ruce, nemusím se ho bát dát ani do pračky (vždy ale kontroluji cedulky). Žehlím ho pak na vyšší stupeň a s dost velkým napařování.

Hedvábí je antistatické a díky odolnosti vůči roztočům vhodné pro alergiky. V létě chladí, kdežto v zimě vás zahřeje. Bohužel je trochu náročnější na údržbu. Já hedvábné halenky nikdy neperu v pračce, pouze ručně v mýdlovém roztoku nebo v březovém šamponu a nikdy nežehlím. Pouze nechám vyvěšené na ramínku do uschnutí. Pokud si teď říkáte, že hedvábí je drahé a kde ho máte po všech čertech shánět, odpovím vám tradičně - v sekáčích.

Tencel je tkanina vyrobená z celulózových vláken (eukalyptového dřeva). Funkčnost materiálu je založena na uspořádání těchto vláken, čímž je schopen absorbovat až o 50 % více vody než bavlna, což se v létě nepochybně hodí. Tkanina výborně chladí, v zimě hřeje a je prodyšná, nemačká se a je velice jemná. Péče o oděv z tencelu je snadná: oblečení se nežehlí, stačí vyvěsit, látka krásně splývá. Proto se z něj šijí šaty, kalhoty i lehké letní pláště.

Tak už víte, co si letos v létě obléci?

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama