reklama

BLOG Inkpotstories: Oblékla jsem GARCONNE - styl hvězd

Co spojuje takové módní ikony, jako byly Coco Chanel, herečky Katharine Hepburn, Marlene Dietrich a Diane Keaton, se současnou zpěvačkou Janelle Monáe? Bezpochyby je to jejich styl oblékání, ve kterém mistrně mísí prvky pánského a dámského šatníku. Zajímalo mě, jak mohu vytvořit outfit hodný gentlewoman i já sama.

Foto: Lucien Photographer
Karolína Břinková - Inkpotstories

Karolína Břinková - Inkpotstories

Udržitelnost a pomalá móda - to jsou témata, kterými se zabývá blog Inkpotstories. Najdete na něm také mapu sekáčů i seznam obchodů s udržitelnou módou. Karolína je propagátorkou tzv. Capsule Wardrobe neboli základů šatníku. Díky tomuto systému, jenž obsahuje 30 kousků oděvů, které se snadno kombinují, má vždy co na sebe. Její outfity jsou volně inspirovány stylem francouzských žen, jejichž přirozený šarm obdivuje. 

Slovo gentlewoman se poprvé objevuje již ve třináctém století a označuje ženu patřící do vyšší společnosti, s dobrým postavením a noblesním chováním. Ve dvacátých a třicátých letech, době, kdy ženy získávaly pevnější postavení ve světě, pak vtrhl do jejich šatníků tzv. Garconne neboli chlapecký styl. Ten se vyznačuje upřednostněním nonšalantní elegance a pohodlí před upnutými šaty s korzetem. Jeho nositelka rebeluje proti konvenčnímu vnímání ženy a jejího oděvu.

S rozmachem aktivit, které ženy začaly ve dvacátých letech provozovat (od sportu po řízení aut), bylo třeba přizpůsobit i jejich šatník. A kde se lépe inspirovat než u těch, kteří nám jsou nejblíže - u mužů (kalhoty, košile, propínací svetry, nebo dokonce baloňák).

5 pánských oděvů, které přidat do vaší skříně

Můj šatník je mix oversize košil, kalhot, sak a pár sukní. Já sama se při nákupu vždy držím dvou jednoduchých pravidel: kvalita nad kvantitou a vždy se cítit pohodlně. Pokud vynechám základy šatníku v podobě oversize košile a dobře padnoucích džínů, jaký další Garconne kousek mi v ní nesmí chybět?

Pohodlí a elegance - tu mi přináší košilové šaty. Důležitá pro mne byla volba střihu. Zvolila jsem ty s mírně rozšířenou sukní, která mi umožní lehce a rychle se pohybovat. Při nákupu oblečení se vždy snažím vyvarovat jakémukoli umělému materiálu. Upřednostňuji bio bavlnu, len nebo tencel, který je nejekologičtější látkou současnosti.

Kalhotový kostým mi v šatníku dlouho chyběl. Při jeho výběru jsem přemýšlela nad barevnou paletou (černá, tmavě modrá nebo béžová) tak, abych mohla sako i kalhoty nosit odděleně v různých variacích se zbytkem šatníku. Sako mám ráda v oversize formě, neprojmuté a kalhoty v krácené verzi nad kotníky. Pokud se jedná o neformální outfit, přidám ke kalhotovému kostýmu bílé tričko a tenisky, na večírek zvolím krajkovou halenku a lodičky.

Byla to právě Coco Chanel, která svému příteli ukradla ze šatníku kardigan. Já sama mám šedý kašmírový s výstřihem do V - skvěle hřeje, je měkoučký a dobře se kombinuje. Jak si vybrat kašmírový svetr a jak o něj následně pečovat, zjistíte zde.

Na trenchcoatu je něco romantického - možná za to může Audrey Hepburn, která v něm pobíhala po deštivém New Yorku hledajíc pana Kocoura ve slavném filmu Snídaně u Tiffaniho. Jeho původní účel však byl ochránit před nepřízní počasí britské vojáky za první světové války. Tento kabát pískové barvy považuji za základní kousek mého šatníku. Abych celému outfitu dodala pocit ležérnosti, volím oversize variantu z vintage obchodu nebo second handu.

Polobotky a mokasíny - právě u bot se projeví ono zmiňované pohodlí. Během dne od nich očekávám maximální komfort při pobíhání po městě, ale i eleganci na pracovních schůzkách. Mokasíny v kombinaci s kostýmovými kalhotami připomenou outfity, jež nosila hvězda stříbrného plátna, Katherine Hepburn. Já je raději kombinuji se šaty nebo bavlněnými bermudami.

Jednoduchá pravidla, jak se oblékat ve stylu Garconne

  • Ze začátku jsem volila minimalistickou barevnou paletu o maximálně dvou barvách (černá a bílá, černá a modrá atd.).
  • Vždy se snažím o maximálně pohodlný outfit, který však neztratí nic ze své elegance.
  • Kvalita, kvalita, kvalita. Jde totiž poznat na první pohled. Neznamená to však, že bych šla vykoupit Pařížskou. Jen se během nákupu zamyslím nad materiálem, střihem a nadčasovostí.
  • Nedbalost - té se mi dosahuje těžko. Možná by však stačilo nebrat se tolik vážně.
  • A nezapomenout na ženský prvek (rtěnka, lodičky, šátek). Je to jako jing a jang. Nic se nemá přehánět.
Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama