BLOG Inkpotstories: Jak zůstat v teple: 5 tipů, jak se obléci
Nejen děti láká zimní sněhová nadílka ven. Jak si pohyb nejen po městě zpříjemnit, jste-li stejně jako já zimomřiví? Mám pro vás mých pět tipů, jak se správně obléci!
Karolína Břinková - Inkpotstories
Udržitelnost a pomalá móda - to jsou témata, kterými se zabývá blog Inkpotstories. Najdete na něm také mapu sekáčů i seznam obchodů s udržitelnou módou. Karolína je propagátorkou tzv. Capsule Wardrobe neboli základů šatníku. Díky tomuto systému, jenž obsahuje 30 kousků oděvů, které se snadno kombinují, má vždy co na sebe. Její outfity jsou volně inspirovány stylem francouzských žen, jejichž přirozený šarm obdivuje.
Tip č. 1: merino vlna
Mým nejoblíbenějším zimním materiálem je bezesporu vlna a to konkrétně druh merino. Získává se z ovcí žijících v extrémních podmínkách Nového Zélandu a Austrálie. Díky tomu se od jiné vlny liší několika vlastnostmi:
- nenasává pachy
- zabraňuje vstřebávání fleků
- neškrábe
- přizpůsobí se okolní teplotě
- nemačká se
- nevadí jí praní
Tip č. 2: vrstvěte
Začneme-li spodní vrstvou oděvu, doporučuji se poohlédnout po spodním prádlu ze zmiňované merino vlny. Zvláště při sezení venku mě chrání před prochladnutím.
Ani v zimě se nevzdávám cestování. Pod kalhoty si ráda vezmu termolegíny a termotričko. Hodně záleží na tom, jaké si vyberete, ale v současné nabídce je i mnoho ultratenkých variant, které můžete klidně vzít pod džíny a budou neméně hřejivé. Obojí volím v neutrální barvě (černá/bílá) bez vzorku, aby se mi snadněji kombinovaly.
Tip č. 3: kabát
Poslední, svrchní vrstvu vnímám jako nejdůležitější - to ona nás chrání před vlivy počasí. Při výběru kabátu nebo bundy se řídím metodou tzv. Cost per Wear neboli ceny za nošení. V rámci nákupu se vždy dívám po kvalitě a ne kvantitě. Kabát by měl být alespoň ze 70 % vlněný, s příměsí polyesteru, který zabrání srážení a nežmolkovatí se tolik jako příměs akrylového vlákna. Pokud je to jen trochu možné, vyvaruji se nákupu ve velkých řetězcích, jejichž produkty mi ve skříni vydrží kvůli nekvalitnímu zpracování (žmolkování, vypadávání vlněných vláken atd.) jen pár sezon, a radši volím second handy (vlněnými kabáty jsou přecpané) nebo českého designéra (vše o tomto zeleném kabátu najdete zde).
Tip č. 4: nohy v teple
Jako neméně důležité vnímám merino ponožky. I ty se dají sehnat v elegantní černé barvě, takže se budou hodit i k outfitu do kanceláře. Zapátráte-li na internetu, najdete i ty v Česku upletené. Tepelný komfort od nohou zajistí vložky do bot s ovčí vlnou.
Zimní obuv vybírám tak, aby se mi do ní pohodlně vešla zmiňovaná vlněná vložka a zároveň i tlustší ponožky. V těsných botách mě totiž daleko snáz začnou zábst prsty (důvodem je nemožnost kulminace vzduchu). Důležitá je pro mne výška a vzorek podrážky (ten zamezí klouzání obuvi po náledí). Obuv impregnuji a krémuji vždy, když je to nutné.
Tip č. 5: čepice a rukavice
Není žádné tajemství, že ve chvíli, kdy nám začne být zima, utíká nám skrze odkrytou hlavu největší část tepla. Již několikátou zimu proto volím vlněnou čepici v neutrální tmavé barvě (šedá, béžová, černá, tmavě modrá). Tu doplňuji oblíbenými koženými rukavicemi s beránkem.
Závěrem
Jistě nejsem sama, kdo si pamatuje ustarané hlasy maminek a babiček,které nám radily obléci si v zimě "košilku" a pořádně ji zastrčit do kalhot. Osobně si ale myslím, že jde udělat mnohem víc. Vyberu-li si dané kusy termoprádla správně, nemusím se obávat, že budu vypadat jako "váleček". Při využití metody vrstvení navíc můžu dát, ve chvíli potřeby, přebytečné vrstvy stranou.