reklama

BLOG Inkpotstories: 10 tipů, jak ušetřit peníze a snížit tak odpad v domácnosti

Letošní jaro vtrhlo do mého života nečekaně. A stejně nečekaně se v mém úkolníčku objevil i starý známý jarní úklid. Mým letošním cílem je zredukovat počet věcí, které vlastním a které nakupuji. Toto rozhodnutí má dva pozitivní efekty: ušetřím peníze a také snížím odpad v domácnosti.

Foto: Jakub Plíhal
Karolína Břinková - Inkpotstories

Karolína Břinková - Inkpotstories

Udržitelnost a pomalá móda - to jsou témata, kterými se zabývá blog Inkpotstories. Najdete na něm také mapu sekáčů i seznam obchodů s udržitelnou módou. Karolína je propagátorkou tzv. Capsule Wardrobe neboli základů šatníku. Díky tomuto systému, jenž obsahuje 30 kousků oděvů, které se snadno kombinují, má vždy co na sebe. Její outfity jsou volně inspirovány stylem francouzských žen, jejichž přirozený šarm obdivuje. 

5 tipů, jak se zbavit již nepotřebných věcí

Fascinují mě lidé, kteří si celý svůj majetek zvládnou "sbalit" do zahradního domku nebo dokonce karavanu. Takový životní příběh potkal i celosvětově známou propagátorku myšlenky zero waste Beu Johnson. Pro mne samotnou je při vyřazování ať už oblečení, nebo věcí do bytu nejtěžší nekompromisnost.

Zbavuji se věcí:

 1. které se mi nelíbí hned na první pohled, kdy je vyndám ze skříně, nebo mi nesedí
 2. o kterých nevím, kdy jsem je naposledy použila
 3. dárků, které mi nedělají radost a jež si nechávám, protože "musím"
 4. které jsou zničené/nefunkční
 5. které zabírají prostor, jejž bych mohla využít pro něco jiného

Zároveň se však snažím neopouštět staré věci pro nové a spotřebovat nejprve to, co už vlastním.

Kam odnést staré věci

Míst, kam odnést nepotřebné, ale stále použitelné věci, je několik. Za sebe doporučuji:

 1. Uspořádat domácí blešák s kamarádkami nebo se zúčastnit veřejné swapovací události. Spousta skupin s touto tematikou funguje na Facebooku.
 2. Knihu odnesu do antikvariátu, zařízení do bytu do bazaru (tip: mnoho jich funguje i na zmiňovaném Facebooku) nebo je nabídnu zdarma za odvoz na webech: nevyhazujto.cz a vsezaodvoz.cz.
 3. Hračky a starožitnosti mají vlastní specializované weby nebo facebookové skupiny.
 4. Tipy, jak se zbavit starého oblečení, zjistíte zde.
 5. Deky, ručníky a staré kožichy přijímají psí útulky.
 6. Pokud chci svými věcmi podpořit charitu, navštívím místa typu Moment, Dobrý skutek, Domov Sue Ryder, Přestupní stanice, Koloběh nebo obchod nadace Veronica.
 7. Jednotlivé neziskové organizace pak pořádají sbírky konkrétních potřebných věcí. Stačí si v seznamu vyhledat tu, kterou máte nejblíž.

Pokud již musím danou nefunkční věc vyhodit, vždy se dívám po sběrném dvoře nebo technických službách. Na elektroniku fungují sběrné kontejnery, stejně tak na oděvy.

6 tipů, jak postupovat při nakupování

Bea Johnson (guru zero waste) říká: měli bychom se snažit spotřebovávat věci, které už někdo vyprodukoval, a ne vyrábět a kupovat stále nové. V rámci nakupování se řídím tzv. buyerarchy, tedy pyramidou, která popisuje 6 kroků, jak postupovat v případě pořízení si nové věci: použít tu, kterou již vlastním; vypůjčit si ji; vyměnit věci s ostatními; jít nakoupit do sekáče, zastavárny, bazaru; vyrobit si předmět sama; koupit novou věc. A konkrétní tipy:

 1. Naučme se říkat NE všem "výhodným" balením, produktům navíc / zdarma / na otestování. Kolik se mi dřív doma v koupelně hromadilo testerů, radši ani nechci říkat. Nikdy jsem je nestihla vypotřebovat a zbytečně je pak jen vyhazovala.
 2. Upřednostnit kvalitu nad kvantitou.
 3. Nenakupovat ve chvíli, kdy jsem nešťastná. Impulzivní nákupy jsou jednou z hlavních příčin, proč se nám doma hromadí zbytečnosti, ze kterých máme radost jen v momentu, kdy si je pořizujeme.
 4. To se radši zajdu domů vyspat a svůj budoucí nákup si do druhého dne či týdne pěkně rozmyslím. To samé platí pro slevová období. Více v článku: #SLOW FASHION: SALES SHOPPING - MY 10 TIPS.
 5. Sestavit si měsíční rozpočet. Rozdělit si peníze do oblastí, do kterých chci investovat, a za měsíc vyhodnotit. Na tomto způsobu funguje i spousta aplikací.
 6. Zamyslím se, jaká věc mě naplňuje, co chci zkusit, zažít. U mě je to cestování nebo kurz tance - tedy věci trochu nákladnější. Už dopředu si na ně šetřím a počítám s nimi ve zmiňovaném rozpočtu.
Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama