BLOG Fandimámám: Šest pravidel, jak správně pomáhat!
Už se vám někdy stalo, že jste udělali dobrý skutek nebo jste někomu pomohli a se zlou jste se potázali? Jak říká přísloví: „Každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán…“
Fandi mámám: Blog pro mámy (nejen) samoživitelky
V roce 2016 rozjely dvě moderátorky a hlavně mámy Žaneta Slámová a Petra Květová Pšeničná dobročinný projekt FANDI MÁMÁM. Jejich cílem bylo pomoci maminkám samoživitelkám a jejich dětem v jejich aktuální tíživé situaci, a to zajištěním materiální pomoci. Chtěly také změnit vnímání postavení samoživitelek ve společnosti tak, aby se na
ně lidé nedívali skrz prsty, ale aby je společnost spíš oceňovala za to, že zvládají péči o své děti samy. Od té doby pomáhají každé tři měsíce dalším maminkám samoživitelkám, a to již nejen materiálně, ale i poradensky.
A protože se všechny mámy, ať jsou samoživitelky, nebo ne, při péči o děti potýkají se stejnými radostmi i starostmi a rády své pocity a zkušenosti sdílejí, čímž si mohou vzájemně pomáhat a motivovat se, rozhodly se Žaneta s Petrou založit blog Fandi mámám. Do něj budou o životě maminek (nejen) samoživitelek psát ony i ostatní mámy, které se na projektu Fandi mámám podílejí. Vítejte na blogu, kde si mámy vzájemně fandí a inspirují se!
Možná by ale stálo za to, zamyslet se nad tím, co člověk za prvé za svoji pomoc čeká a zda by něco čekat měl, a za druhé, zda vždy pomáháme správně.
1/ Pozor na zklamání na obou stranách
Takovým příkladem za všechny, se kterým se i ve svém okolí potkávám, je, že se parta dobrých lidí rozhodne někoho podpořit. A ono ouha. Plné auto hraček dovezených do dětského domova, bez předchozí domluvy, je odmítnuto s tím, že hračkami je domov zavalen. Zklamání je pak na obou stranách. Dětský domov by pomoc uvítal, i tu materiální, ale jinou, třeba v podobě drogerie. A parta dobrých lidí zažívá zklamání z odmítnuté pomoci. A přitom by stačilo tak málo k radosti na obou stranách. Zjistit, co konkrétně dětský domov potřebuje.
Pokud se tedy rozhodnete někomu pomoci, je dobré si říci, zda to dotyčnému opravdu pomůže, co od své pomoci očekáváte, čím chcete pomoci a za jakých podmínek, a podle toho pak začít.
2/ Pomoc z druhé ruky
Pokud tedy chcete darovat věci z druhé ruky, zamyslete se, zda je to věc, kterou může ještě někdo opravdu využít a může ještě někde jinde posloužit. Pokud ale máte doma, ve sklepě, na půdě nebo v garáži hromadu nepoužitelných věcí na vyhození, vyhoďte je! Protože myslet si, že to rezavé kolo s rozbitým řetězem a píchlou gumou by si jistě nějaká maminka samoživitelka pro své dítě ráda opravila nebo nechala opravit, není ta správná úvaha. Zamyslete se nad tím, proč danou věc už nevyužíváte a chcete ji poslat dál. Pokud je to proto, že jste si koupili lepší, novější model, nebo že je to třeba špatně zvolený dárek a jde o věc jinak potřebnou, která lze použít, darujte ji.
3/ Darovat nebo prodat?
Ještě předtím si ale řekněte, zda byste nechtěli raději investovat čas a energii k tomu, abyste věc prodali, spíš než darovali. Pokud vás opravdu ženou pohnutky ryze dárcovské, darujte. Je ale dobré se i nad tímhle zamyslet, abyste se pak nepřistihli, jak toho dodatečně litujete.
4/ Nastavte si očekávání
Pokud se rozhodnete tedy k darování, rozmyslete se, komu a za jakých podmínek chcete věci darovat, včetně toho, kolik energie a případně i peněz chcete do pomoci investovat. Pošlete, nebo odvezete věc na své náklady nebo si pro ni musí obdarovaný přijet? Měl by splňovat nový majitel nějaká kritéria nebo chcete prostě někomu udělat radost, pomoci a nechcete pátrat po tom, zda by si to někdo jiný snad zasloužil víc?
5/ Důvěřuj, ale prověřuj
Je vaše pomoc větší, chcete darovat novou věc, věnovat hodnotnější dar? Chcete mít jistotu, že vaše pomoc padne do opravdu potřebných rukou? Bojíte se zneužití? Chtějte informace, klaďte si i podmínky, zajímejte se, kdo že je ten, kdo si o pomoc žádá. Setkejte se třeba i osobně. Vaše pomoc může být pak i pravidelná. Určitě budete mít i vy lepší pocit z toho, že pomáháte někomu, koho znáte, nebo víte, jaká je jeho situace.
6/ Pomáhání je práce
Ano, vypadá to, že pomáhat je celkem náročná disciplína. Čím více ale věnujete času a energie v počátku do správné pomoci, tím větší bude kýžený efekt i váš osobní pocit.
Pokud jste se po přečtení rozhodli, že chcete pomáhat a darovat ať už věc novou, nebo z druhé ruky, není nic jednoduššího než kliknout na www.fandimat.cz a stáhnout si aplikaci materiální pomoci, ať už do svého mobilu, nebo využít webovou verzi aplikace.
Díky, že fandíte s námi materiální pomoci!
Žaneta Slámová
spoluzakladatelka projektu Fandi mámám