BLOG Fandimámám: Jak ven z těžké životní situace? Tři kroky pro každou mámu
Někdy jde o okamžik, který vše změní, jindy o dlouhé nabalování jednotlivých problémů, které vyústí v situaci na první pohled bezvýchodnou.
Martina přišla o práci hned v první vlně koronaviru a dostala se do dluhů hlavně na nájemném, které se majiteli snaží pomalu splácet, aby se nemusela i se svými dvěma dětmi vystěhovat.
Maminka Andrea zůstala na své tři děti sama. Nejmladší Sebastian má DiGeorgův syndrom. Jak Andrea sama říká: "Partner neunesl, že se jeho syn Sebastian narodil s postižením, sbalil si věci a odešel."
"Nejhorší je ten pád na sociální a finanční dno a bezvýchodnost situace," hodnotí svoji situaci Katka, která je samoživitelkou již osm let. Po celou dobu vše celkem dobře zvládala. První den prvního lockdownu firma, ve které pracovala, přišla o zakázky, Katka tak přišla o svůj přivýdělek.
Příběhy maminek samoživitelek, které se obrací na náš projekt Fandi mámám o pomoc, jsou každý jiný a přece mají jedno společné. Všechny mámy, které nám je píší, se ocitly v tíživé životní situaci.
Nic nepůjde hned, začněte po malých krůčcích
Někdy jde o okamžik, který vše změní, jindy o dlouhé nabalování jednotlivých problémů, které vyústí v na první pohled bezvýchodnou situaci.
Ať už je to tak či onak, nepoddávejte se tomu, že vaše situace nemá východisko, ale nečekejte ani změnu ze dne na den. Je dobré si stanovit postupně malé cíle, krůček po krůčku, které vás nasměrují ke světlu na konci tunelu.
Fandi mámám: Blog pro mámy (nejen) samoživitelky
V roce 2016 rozjely dvě moderátorky a hlavně mámy Žaneta Slámová a Petra Květová Pšeničná dobročinný projekt FANDI MÁMÁM. Jejich cílem bylo pomoci maminkám samoživitelkám a jejich dětem v jejich aktuální tíživé situaci, a to zajištěním materiální pomoci. Chtěly také změnit vnímání postavení samoživitelek ve společnosti tak, aby se na
ně lidé nedívali skrz prsty, ale aby je společnost spíš oceňovala za to, že zvládají péči o své děti samy. Od té doby pomáhají každé tři měsíce dalším maminkám samoživitelkám, a to již nejen materiálně, ale i poradensky.
A protože se všechny mámy, ať jsou samoživitelky, nebo ne, při péči o děti potýkají se stejnými radostmi i starostmi a rády své pocity a zkušenosti sdílejí, čímž si mohou vzájemně pomáhat a motivovat se, rozhodly se Žaneta s Petrou založit blog Fandi mámám. Do něj budou o životě maminek (nejen) samoživitelek psát ony i ostatní mámy, které se na projektu Fandi mámám podílejí. Vítejte na blogu, kde si mámy vzájemně fandí a inspirují se!
Napište si, co vše můžete udělat už dnes, aby se vaše situace změnila, cokoliv vás napadne. Vytvořte si seznam drobných úkolů, které jsou splnitelné v krátkém čase, a radujte se pak z jejich splnění. Zapisujte si své malé osobní úspěchy, i takové, že jste se zašla zeptat na úřad, jak můžete svoji situaci řešit, nebo že jste si našla na internetu životopis, podle kterého vytvoříte ten svůj. Důležité je začít!
Nezůstávejte na vše sama, nechte si pomoct
Maminky samoživitelky, které se hlásí do projektu Fandi mámám, často zmiňují, že nemají rodinné zázemí nebo se na koho obrátit, často žijí i na místech, kde téměř nikoho neznají a je jim hloupé, trapné nebo až stydno žádat o pomoc cizí lidi.
Řekněte si, že na začátku, tedy asi kromě vlastní rodiny, je každý cizí, a aby se z někoho mohl stát přítel, musíme ho nejprve poznat. A takové přátele, spřízněné duše nebo aspoň lidi, kterým nebude lhostejná vaše situace, najdete všude, stačí se pořádně rozhlédnout.
Stejně jako maminky, svěřují se nám někdy i dárci, naše dobrovolnice a lidé, kteří se rozhodli samoživitelkám z našeho projektu pomáhat s tím, že si buď prošli něčím podobným, ať už sami jako děti samoživitelek, nebo třeba byli před lety také na své děti sami a dokážou se do situace, které taková máma prožívá, vcítit.
Dovolte si být šťastná!
A jeden happy end na konec. Náš oblíbený příběh o mamince Pavlíně z Prahy, které jsme před několika lety pomáhali ve Fandi mámám. Pavlína zažívala těžké chvíle, kdy pečovala o tři děti, které měly navíc všechny zdravotní problémy jako epilepsii, autismus, ADHD. Pavlína musela požádat o insolvenci a sama trpěla silnými depresemi, na které brala léky. Postupně se ale její situace začala měnit, získala podporu od lidí, dlouhodobou dárkyni, ale především začala myslet i sama na sebe.
Rozhodla si splnit svůj sen, změnila práci a začala řídit tramvaj. V novém zaměstnání našla skvělý kolektiv a přátele a také svého současného manžela, kterého si loni v létě vzala. Dovolila si být šťastná a její děti tak můžou být šťastné spolu s ní. Dovolte si to také!
A pro ty z vás, maminky, které jste se zrovna ocitly v situaci, ve které si nevíte rady a potřebujete poradit nebo pomoci, jsme ve Fandi mámám, kromě toho, že se můžete přihlásit do našeho projektu, připravili ROZCESTNÍK FANDI MÁMÁM, kde najdete informace o tom, na jaké úřady, organizace nebo instituce se můžete obrátit.
www.fandimamam.cz/rozcestnik-fandi-mamam/
Fandíme vám!
Text: Žaneta Slámová - Muchová