reklama

BLOG Fandi mámám: Vzpomínky na Vánoce s tyranem

Vánoce! Nejkrásnější svátky v roce. Alespoň se to tak říká a zejména pro děti je to období radosti a těšení se na stromeček a na to, co pod ním najdou. Jenže jsou rodiny, kdy atmosféra houstne ještě více než obvykle.

Foto: iStock

Pokud rodina funguje tak, jak by měla, je to opravdu období plné radostného očekávání, zdobení bytu, pečení a velkých příprav. Dětem se dá "hrozit", že nebudou-li hodné, nenajdou nic pod stromečkem. Ono to malou chvilku i zafunguje😊.

Potýkáte-li se doma s agresorem (je úplně jedno, zda je to muž nebo žena), nikdy nevytvoříte vánoční atmosféru. Tyran totiž nikdy nebude s ničím spokojen, nic neuděláte podle jeho představ, všechno bude špatné. A to "pouze vaší vinou", protože jste hloupá, ošklivá a neschopná. To všechno vnímají i děti, bohužel. Nedokážou se radovat tak jako ostatní, protože přípravy na Vánoce se u nich odvíjejí v úplně jiné atmosféře. Znám lidi, kteří díky nepěkným vzpomínkám na Vánoce z dětství nemají tyto svátky rádi. A to je velká škoda.

Fandi mámám: Blog pro mámy (nejen) samoživitelky

Fandi mámám: Blog pro mámy (nejen) samoživitelky

V roce 2016 rozjely dvě moderátorky a hlavně mámy Žaneta Slámová a Petra Květová Pšeničná dobročinný projekt FANDI MÁMÁM. Jejich cílem bylo pomoci maminkám samoživitelkám a jejich dětem v jejich aktuální tíživé situaci, a to zajištěním materiální pomoci. Chtěly také změnit vnímání postavení samoživitelek ve společnosti tak, aby se na
ně lidé nedívali skrz prsty, ale aby je společnost spíš oceňovala za to, že zvládají péči o své děti samy. Od té doby pomáhají každé tři měsíce dalším maminkám samoživitelkám, a to již nejen materiálně, ale i poradensky.
A protože se všechny mámy, ať jsou samoživitelky, nebo ne, při péči o děti potýkají se stejnými radostmi i starostmi a rády své pocity a zkušenosti sdílejí, čímž si mohou vzájemně pomáhat a motivovat se, rozhodly se Žaneta s Petrou založit blog Fandi mámám. Do něj budou o životě maminek (nejen) samoživitelek psát ony i ostatní mámy, které se na projektu Fandi mámám podílejí. Vítejte na blogu, kde si mámy vzájemně fandí a inspirují se!

Sama vím, že se to velice těžce řeší. Domluva s tyranem není možná, protože on je bezchybný a jediným, kdo vyvolává konflikty a zapříčiňuje je, jste vy. Dnes je to pro mě hrůzostrašná vzpomínka. Ale pamatuji si, že bramborový salát nikdy nebyl dost dobrý, třeba jen proto, že brambory se polámaly a nevypadaly dostatečně jako hranolky (třeba kvůli tomu jsem skončila s vykloubeným ramenem hozena na dveře), řízky nebyly řádně osmažené, nebo byly silné, nebo naopak slabé. Občas bylo jídlo hozeno na zem, protože se na to nedalo dívat, natož to jíst. Jindy přistála i nějaká ta "vánoční" rána, abych se vzpamatovala. A vedle vás se pohybují vaše děti, spíš nešťastné a vyděšené uzlíčky. Hrůza! Již nikdy NE!

Moji milí, prosím, nikdy nedopusťte, abyste vy a vaše děti museli prožívat takové Vánoce. Je lepší být v klidu, sami u jedné ozdobené větvičky s minimem dárků, zazpívat si koledy, podívat se na pohádky a povídat si společně s dětmi. To jsou ty krásné chvilky, na které vzpomínáme i v dospělosti.

Přeji nám všem, abychom se s případnými agresory dokázali co nejlépe a nejdříve vypořádat, abychom mohli se svými dětmi žít důstojný, i když mnohdy chudý život. Ale v klidu a bezpečí.

Pokud chcete udělat o kousek lepší Vánoce dětem maminek samoživitelek, zapojte se do našeho projektu Vánoce na FandiMatu. V aplikaci materiální pomoci FandiMat si během listopadu a prosince můžete najít maminku samoživitelku, která si přeje dárek na Vánoce pro sebe nebo své děti a dárek splnit. Nebo naopak takový dárek můžete nabídnout a počkat, kdo se vám ozve…Vánoce nejsou sice jen o dárcích, ale někdy i maličkost pod stromečkem dokáže vykouzlit úsměvy a rozzářit oči. Více k projektu Vánoce na Fandimatu najdete na fandimat.cz

Autor: Lucie Martinková

Šéf Primy ťal do živého. Bez obalu přiznal důvody propadáku Eliška a Damián | Video: Michaela Lišková

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama