reklama

BLOG Fandi mámám: Samoživitelky vlastní nemoc někdy děsí víc než ta dětská

Nemoc. Kromě toho, že je nepříjemná ze zdravotního hlediska, pro nás samoživitelky nastává problém hlídání a obava o to, kdo se postará o děti. Ano, dnes je totiž tématem nemoc mámy neboli pečující osoby. Zažila jsem to bohužel sama teď na Vánoce.

Foto: iStock

Měla jsem je už několik týdnů předem naplánované. Se synem si uděláme Štědrý den 23. 12., večer ho předám tátovi a já pojedu ke svým rodičům na Moravu. Oba jsme se těšili, za pár dní jsem si ho měla vyzvednout a i se svými rodiči odjet na hory na zbytek vánočních svátků. 

Jenže. Člověk míní, nemoc mění. 20. prosince jsem onemocněla, a to tak, že jsem dva dny nebyla schopná skoro vylézt z postele. Syn měl ještě tyto dva dny školu, ráno jsem ho jakž takž vypravila a zase zalehla do postele. Naštěstí už do i ze školy chodí sám. Odpoledne se nějak zabavil a přitom měl o mě strach, bylo mi opravdu zle.

Fandi mámám: Blog pro mámy (nejen) samoživitelky

Fandi mámám: Blog pro mámy (nejen) samoživitelky

V roce 2016 rozjely dvě moderátorky a hlavně mámy Žaneta Slámová a Petra Květová Pšeničná dobročinný projekt FANDI MÁMÁM. Jejich cílem bylo pomoci maminkám samoživitelkám a jejich dětem v jejich aktuální tíživé situaci, a to zajištěním materiální pomoci. Chtěly také změnit vnímání postavení samoživitelek ve společnosti tak, aby se na
ně lidé nedívali skrz prsty, ale aby je společnost spíš oceňovala za to, že zvládají péči o své děti samy. Od té doby pomáhají každé tři měsíce dalším maminkám samoživitelkám, a to již nejen materiálně, ale i poradensky.
A protože se všechny mámy, ať jsou samoživitelky, nebo ne, při péči o děti potýkají se stejnými radostmi i starostmi a rády své pocity a zkušenosti sdílejí, čímž si mohou vzájemně pomáhat a motivovat se, rozhodly se Žaneta s Petrou založit blog Fandi mámám. Do něj budou o životě maminek (nejen) samoživitelek psát ony i ostatní mámy, které se na projektu Fandi mámám podílejí. Vítejte na blogu, kde si mámy vzájemně fandí a inspirují se!

Den před Štědrým dnem onemocněl i syn. Měla jsem co dělat sama se sebou a teď jsem se ještě musela postarat o nemocné dítě (a to mám jen jedno). Vyčerpávalo mne i obyčejné vaření čaje. Většinu dne jsme oba prospali, stejně tak Štědrý den a pár dní poté. V tu chvíli jsem si uvědomovala, jak je to náročné, když vás nikdo nemůže vystřídat, když vám nikdo nepodá čaj, léky. Musíte připravit něco k jídlu, přitom byste byla tak ráda a vděčná, kdyby se někdo postaral o vás.

Po pár dnech nám klesla teplota a byli jsme schopní odjet k mým rodičům. Tam jsem si teprve dopřála ten luxus, kdy jsem nic nemusela a moje maminka se starala o mne. Syn už byl naštěstí v pořádku, ale potřeboval zabavit. U mne přetrvával úporný kašel, který se nakonec rozvinul do zápalu plic. Díky bohu mám ještě rodiče, kteří se věnovali jemu a starali se o mě. Vím, že spousta maminek tuto možnost nemá a musí se postarat o vše sama. Mají můj hluboký obdiv a ano, vím, nic jiného jim nezbývá. 

A tak maminky samoživitelky vlastní nemoc někdy děsí víc než ta dětská, často ji přechází, fungují i s teplotami, nachlazením apod., protože prostě musí.

Přeji nám všem v tomto roce hlavně pevné zdraví a sílu!  

P.S. Ve Fandi mámám pohlídat dítě při nemoci mámy samoživitelky zatím neumíme, ale pokud víte o mamince samoživitelce, které by pomohla materiální pomoc, nebo jste jí sama, s tím vám rádi ve Fandi mámám pomůžeme. Koukněte se na naše stránky a přihlaste se do projektu!

Autorka: Markéta Edlmanová, dobrovolnice Fandi mámám

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama