reklama

BLOG Fandi mámám: Samoživitelku zachrání jedině muž, souhlasíte?

Až příliš často se setkávám s tlakem okolí na to, abych si „našla chlapa“, který by se o mě a mé děti postaral. Zní vám to povědomě?

Snímek z filmu Manželé Stodolovi
Snímek z filmu Manželé Stodolovi | Foto: Cinemart

Víte, mateřství, zvláště to vícenásobné, je poměrně náročná manažerská disciplína, a to i v domácnosti se dvěma rodiči. V dnešní době je totiž řada párů bez podpory širší rodiny, protože prarodiče stále chodí do práce. Pokud s dětmi zůstane žena sama, stává se z jejího života žonglování mezi prioritami, z nichž žádnou nelze upozadit. Všechny je třeba pokrýt. 

Fandi mámám: Blog pro mámy (nejen) samoživitelky

Fandi mámám: Blog pro mámy (nejen) samoživitelky

V roce 2016 rozjely dvě moderátorky a hlavně mámy Žaneta Slámová a Petra Květová Pšeničná dobročinný projekt FANDI MÁMÁM. Jejich cílem bylo pomoci maminkám samoživitelkám a jejich dětem v jejich aktuální tíživé situaci, a to zajištěním materiální pomoci. Chtěly také změnit vnímání postavení samoživitelek ve společnosti tak, aby se na
ně lidé nedívali skrz prsty, ale aby je společnost spíš oceňovala za to, že zvládají péči o své děti samy. Od té doby pomáhají každé tři měsíce dalším maminkám samoživitelkám, a to již nejen materiálně, ale i poradensky.
A protože se všechny mámy, ať jsou samoživitelky, nebo ne, při péči o děti potýkají se stejnými radostmi i starostmi a rády své pocity a zkušenosti sdílejí, čímž si mohou vzájemně pomáhat a motivovat se, rozhodly se Žaneta s Petrou založit blog Fandi mámám. Do něj budou o životě maminek (nejen) samoživitelek psát ony i ostatní mámy, které se na projektu Fandi mámám podílejí. Vítejte na blogu, kde si mámy vzájemně fandí a inspirují se!

Může cizí muž nahradit mým dětem otce? A stojí někdo o takovou roli? Pokud ano, mám věnovat více pozornosti zaopatření svých dětí, plnění školních povinností, anebo shánění "nějakého chlapa"? A co mám při tom shánění chlapa udělat s dětmi? Mám shánět chlapa dopoledne, v době, kdy chodím do práce, ve které mám mnohdy i tak nůž na krku kvůli absencím? Mám děti večer nechat samotné doma, anebo kromě chlapa shánět ještě i někoho na hlídání?

Investovat do nového vztahu by byl jen další bod na seznamu úkolů, pro které se musím denně rozkrájet. Nabízí se tedy otázka, proč bych vlastně měla chtít "shánět chlapa". 

Děti přece svého otce mají - a ten by se o ně měl postarat. Rozpadajících se rodin je dnes příliš velké množství na to, aby naši budoucnost nesly na bedrech pouze ženy. Společnost by měla apelovat na zodpovědnost obou rodičů vůči dětem a stát by tuto odpovědnost měl efektivně vymáhat.

Nepotřebuji pro děti náhradního otce ani sponzora. Chci partnera pro sebe - příjemného společníka a životního parťáka. A to poslední, po čem toužím, je, aby mě společnost tlačila do nedůstojné role oběti, která se zoufale snaží někoho ulovit. 

Pokud se tedy bude otec adekvátně podílet na zajištění všech potřeb našich společných dětí, nebudu já muset dětem dělat mámu i tátu, vzdělavatele, baviče, taxikáře a dalších 50 rolí v jedné osobě. Otcové nejsou v naší zemi nijak motivováni k tomu, aby nesli polovinu skutečných nákladů na zajištění dětí - a k nim nepatří pouze výživné (často směšně nízké), nýbrž i každodenní provoz. 

Pokud jste maminkou samoživitelkou a řešíte neplacení alimentů, podívejte se na Rozcestník pomoci Fandi mámám, kde najdete organizace a instituce, na které se můžete obrátit.

Autorka: samoživitelka Helena

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama